Srebro na drodze do zakończenia tygodnia wzrostem

2 lat temu 51
Srebro na drodze do zakończenia tygodnia wzrostem

Srebro na drodze do zakończenia tygodnia wzrostem

Data dodania: 2022-11-04 (13:38) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania srebra w tym tygodniu cechowała podwyższona zmienność – zwłaszcza w połowie tygodnia, kiedy to o wycenie tego i pozostałych szlachetnych kruszców w dużym stopniu decydowała decyzja Fed ws. stóp procentowych i oczekiwania związane z dalszą polityką monetarną prowadzoną przez Fed. Zapowiedzi jastrzębiego podejścia Rezerwy Federalnej do prowadzonej w USA polityki monetarnej sprzyjały wyższej wycenie dolara oraz spadkom notowań metali szlachetnych. Niemniej, już od wczoraj na rynku srebra dominują z powrotem kupujący, a cena kruszcu obecnie porusza się powyżej poziomu 19,70 USD za uncję.

Cena srebra pozostaje wrażliwa na notowania złota oraz wartość USD, jednak warto zauważyć, że strona popytowa na rynku srebra w ostatnich miesiącach wykazuje relatywnie większą siłę niż na rynku złota. O ile notowania złota poruszają się w okolicach tegorocznych minimów, notowania srebra wypracowują kolejne dołki na coraz wyższych poziomach. W pewnym stopniu może mieć na to wpływ sytuacja na rynku fizycznym tego metalu: zapasy srebra są wyjątkowo niskie, a spora część nowych inwestycji kopalnianych została przełożona lub wstrzymana przez pandemię.

Srebro to kruszec o niewielkiej elastyczności cenowej podaży. Aż dwie trzecie srebra jest wydobywana jako produkt uboczny w kopalniach innych metali, zwłaszcza cynku, ołowiu, miedzi czy złota. W rezultacie, produkcja srebra jest w dużym stopniu uzależniona od decyzji związanych z wydobyciem innych surowców – to zmniejsza podatność tego rynku na wzrost produkcji w okresach większego zapotrzebowania na srebro.

PSZENICA

Nerwowy tydzień na rynku pszenicy.

Mijający tydzień na rynku pszenicy przyniósł wyjątkowo dużą zmienność notowań. Cena pszenicy rozpoczęła go od luki wzrostowej po tym, jak Rosja opuściła negocjacje w sprawie korytarza eksportowego, transportującego ukraińskie towary z rejonu Morza Czarnego do odbiorców na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej. Już w środę jednak negocjacje zostały wznowione, co poskutkowało równie dynamiczną przeceną pszenicy.

Końcówka tygodnia na rynku tym jest już nieco spokojniejsza. O ile wizja możliwości powrotu eksportu ukraińskiej pszenicy uspokoiła inwestorów, to warto pamiętać, że innym wyzwaniem są niepewności związane z produkcją pszenicy.

Jednym z problemów jest sytuacja w Australii. Co prawda w kraju tym już trzeci rok z rzędu produkcja pszenicy sięga wyjątkowo wysokich poziomów, jednak ze względu na niedawne ulewne deszcze i podtopienia około polowa pszenicy uprawianej na wschodzie kraju prawdopodobnie zostanie zdegradowana do przeznaczenia na karmę dla zwierząt. Na razie nie jest to pewny scenariusz, bowiem dokładne straty będzie można oszacować dopiero po całkowitym ustąpieniu podtopień.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Delikatne spadki na rynku ropy naftowej

Delikatne spadki na rynku ropy naftowej

2022-11-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej dzisiaj delikatnie osuwają się w dół. Niemniej, w ujęciu ostatnich kilku tygodni, cena tego surowca z jednej strony jest wspierana obawami dotyczącymi podaży, a z drugiej strony – jest na nią wywierana presja wynikająca z obaw o spadek popytu. W kwestii podaży warto zwrócić uwagę na sytuację w krajach będących głównymi producentami ropy naftowej.

Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA

Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej w USA

2022-11-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Sytuacja na rynku ropy naftowej pozostaje rozchwiana. Notowania tego surowca w ostatnich tygodniach poruszają się bez wyraźnego kierunku. Z jednej strony, inwestorzy obawiają się recesji i powiązanego z nią spadku popytu na paliwa na świecie – ale z drugiej strony, niski poziom zapasów ropy i limity jej produkcji ograniczają potencjał spadkowy cen tego surowca.

Spadkowa końcówka miesiąca na rynku ropy naftowej

Spadkowa końcówka miesiąca na rynku ropy naftowej

2022-10-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień, i jednocześnie ostatnią sesję października, od zniżki. Cena ropy gatunku Brent oscyluje w rejonie 92 USD za baryłkę, a notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w okolicach 86 USD za baryłkę. Słaby początek tygodnia na rynku ropy to m.in. efekt rozczarowujących danych makroekonomicznych z Chin. Dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług wg CFLP za październik znalazły się na poziomach nieprzekraczających 50 pkt., co oznacza spadek aktywności obu sektorów.

Wzrost eksportu ropy naftowej z USA

Wzrost eksportu ropy naftowej z USA

2022-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po słabym rozpoczęciu wczorajszej sesji, w późniejszych godzinach notowania ropy naftowej mocno wystrzeliły w górę, kończąc środową sesję na znaczącym plusie: dla ropy Brent było to ponad 2% zwyżki, a dla amerykańskiej ropy WTI – ponad 3% zwyżki. Większy wzrost notowań ropy w Stanach Zjednoczonych nie był przypadkowy, bowiem kluczowym impulsem dla cen okazały się wczoraj dane Departamentu Energii dotyczące eksportu ropy naftowej z USA.

Dalszy ciąg uwalniania rezerw ropy naftowej w USA

Dalszy ciąg uwalniania rezerw ropy naftowej w USA

2022-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej kontynuują zniżki. Jak na razie, obawy związane z mniejszą podażą ropy naftowej ze strony krajów OPEC+ ustępują presji wynikającej ze słabnącego popytu na paliwa w konsekwencji spowolnienia gospodarczego na świecie. Wczoraj czynnikiem sprzyjającym zniżkom notowań ropy były także odświeżone zapowiedzi uwalniania części rezerw tego surowca w Stanach Zjednoczonych.

Kontynuacja presji spadkowej na rynku ropy po informacjach z Chin

Kontynuacja presji spadkowej na rynku ropy po informacjach z Chin

2022-10-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Nerwowy, poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zniżką. Po piątkowym spadkowym akcencie dzisiaj mamy do czynienia z mniejszą zmiennością, ale nadal utrzymującą się presją na spadek cen ropy naftowej. Notowania ropy WTI poruszają się tuż poniżej poziomu 85 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w rejonie 91,50 USD za baryłkę. Weekendowy XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin jest obecnie szeroko komentowany w mediach, jednak nie przyniósł on istotnych zmian w kontekście rynków surowcowych.

Odbicie cen ropy naftowej w górę

Odbicie cen ropy naftowej w górę

2022-10-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej wczoraj dynamicznie rosły, nadrabiając część wcześniejszych zniżek. Dzisiaj na rynku tego surowca jest spokojniej, ale widać powracającą presję spadkową. Cena amerykańskiej ropy WTI porusza się w rejonie 88 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 94-95 USD za baryłkę. Niewątpliwie wczoraj zwyżce cen ropy naftowej sprzyjał przede wszystkim osłabiający się dolar. Wartość tej waluty, po krótkim podbiciu na danych z USA pokazujących wyższą od oczekiwań inflację, wyraźnie zniżkowała, otwierając drogę cenom wielu surowców do wzrostów. Ropa naftowa nie była wyjątkiem.

Jen testuje dno z 1998 roku

Jen testuje dno z 1998 roku

2022-10-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Na globalnych rynkach walutowych wyraźnie daje się odczuć atmosferę wyczekiwania na dzisiejsze dane dotyczące inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Większość par walutowych porusza się w konsolidacji przed publikacją, zaplanowaną na godzinę 14:30 polskiego czasu. Sam indeks amerykańskiego dolara oscyluje w wąskim ruchu bocznym tuż powyżej poziomu 113 pkt., z kolei notowania EUR/USD utknęły w okolicach 0,97.

Rynek ropy a coraz bardziej napięte relacje USA-Arabia Saudyjska

Rynek ropy a coraz bardziej napięte relacje USA-Arabia Saudyjska

2022-10-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się spadkiem notowań. Dzisiaj rano na rynku ropy znów jest spokojnie, a zmienność jest niewielka – ale widać, że po korekcie wzrostowej wywołanej decyzją OPEC+ o dużym cięciu limitów wydobycia ropy naftowej, na rynek ten powraca znana inwestorom wcześniej presja spadkowa.

Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży

Cena ropy naftowej między obawami o popyt a niepewnością podaży

2022-10-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po fali systematycznych zwyżek cen ropy naftowej w poprzednim tygodniu i spadku notowań w trakcie poniedziałkowej sesji, dzisiaj notowania tego surowca wpadły w konsolidację. Faktem jest, że na ceny ropy wpływa teraz szereg istotnych czynników, które działają w obie strony. Niektóre z tych czynników nadal są wsparciem dla cen ropy. Tu króluje niedawna decyzja OPEC+ o znaczącym obniżeniu limitów wydobycia tego surowca od listopada. Jest ona przede wszystkim sygnałem, że rozszerzony kartel jest skłonny bronić cen ropy przed zbyt dużym osunięciem się w dół.

Czytaj więcej
Radio Game On-line