Słowacja: Unijne przepisy dotyczące ochrony przyrody dzielą rząd

1 lat temu 89

Słowackie ministerstwa środowiska i rolnictwa mają różne poglądy na temat unijnego prawa ochrony przyrody zatwierdzonego niedawno przez Parlament Europejski. Jeden resort nazywa je szansą, a drugi podkreśla, że wymaga ono zmian.

Ministerstwo Środowiska określiło propozycje UE jako szansę na przystosowanie się Słowacji do negatywnych skutków zmian klimatycznych, na czym skorzystają także inne sektory gospodarki.

„Wdrożenie środków przywracania przyrody i różnorodności biologicznej w krajobrazach rolniczych pomoże rolnikom w walce z suszą” – przyznał szef tego resortu. Dodał, że odwrócenie spadku liczby zapylaczy, „niewątpliwie będzie wiązało się z redukcją chemikaliów” i przyczyni się do wyższych plonów w uprawach zależnych od zapylaczy.

Bardziej krytycznie odnosi się jednak do przepisów Ministerstwo Rolnictwa. Choć postrzegane są one jako „postęp w kierunku ochrony i odtwarzania przyrody i różnorodności biologicznej w poszczególnych państwach członkowskich UE”, resort zauważa, że zawierają kilka punktów spornych – chodzi w szczególności o proponowane wskaźniki odtwarzania lasów.

Według Ministerstwa Rolnictwa najbardziej kontrowersyjną częścią ustawy jest art. 10, który określa metodę pomiaru odbudowy ekosystemów leśnych, na przykład martwego drewna stojącego i leżącego, indeksu ptaków pospolitych lub zasobów węgla organicznego .

„Taka praktyka może jeszcze bardziej pogłębić różnice w stanie ekosystemów i wykorzystaniu zasobów naturalnych między państwami członkowskimi UE, a tym samym przyczynić się do różnego stopnia skutków społeczno-gospodarczych w państwach członkowskich” – ocenia Ministerstwo Rolnictwa.

Ponadto ministerstwo zwróciło uwagę, że propozycje „wyprzedzają harmonogram” zbliżającej się debaty nad projektem rozporządzenia UE w sprawie monitoringu lasów i strategicznych planów leśnych.

Resort twierdzi też, że jego uwagi nie zostały uwzględnione w kompromisowej propozycji Rady UE.

Czytaj więcej
Radio Game On-line