Setki kamiennych kręgów pochodzą sprzed powstania ludzkiej cywilizacji. Sensacyjne odkrycie

4 mies. temu 30

Ich pochodzenie sięga bowiem okresu sprzed 7000 lat, co z punktu widzenia antropologii oznacza czasy przed powstaniem ludzkiej cywilizacji. Jak na razie udało się dokopać do ośmiu tych obiektów, ale obserwacje z powietrza wskazują na istnienie co najmniej 345  kręgów rozsianych po całej okolicy.

Czytaj też: Wielkie odkrycia w Bieszczadach. Poszukiwacze natknęli się na skarby z zupełnie innych epok

Arenę działań archeologów stanowił obszar wulkaniczny znany jako Harrat al `Uwairidh. O szczegółach przeprowadzonych badań możemy przeczytać w artykule zamieszczonym na łamach Levant. Jak wyjaśniają autorzy publikacji, przeciętny krąg ma od 4 do 8 metrów średnicy, a pośrodku każdego z nich znajduje się co najmniej jeden kamień.

Setki kamiennych kręgów na terenie obszaru wulkanicznego Harrat al `Uwairidh zostały zlokalizowane dzięki obserwacjom lotniczym

Wydaje się, iż tysiące lat temu mogły to być budynki wykorzystywane w formie domów. I choć do czasów współczesnych nie przetrwało zbyt wiele pamiątek ukazujących pierwotną formę tych obiektów, to i tak wykopaliska obejmujące pięć kręgów dostarczyły naukowcom ponad dwieście kilogramów próbek. Zalicza się do nich zarówno fragmenty kamienia, jak i pozostałości narzędzi.

Poza tym archeolodzy mówią o szczątkach zwierząt rozrzuconych po całym terenie. Kości te należały do owiec, kóz czy krów. Nie bez znaczenia pozostaje identyfikacja muszli pochodzących z Morza Czerwonego. To o tyle zaskakujące, iż Harrat al `Uwairidh znajduje się od niego w odległości około 120 kilometrów. Takie odkrycia wskazują na rozwiniętą i sprawnie funkcjonującą sieć powiązań handlowych sprzed powstania ludzkiej cywilizacji.

Wcześniej podobne kręgi znajdowano w sąsiedniej Jordanii i tam udało się ustalić, że były one pozostałościami po domach. Oczywiście istnieje niewielka szansa, że tutaj przeznaczenie było inne, na przykład rytualne, lecz biorąc pod uwagę liczebność tych struktur trudno uwierzyć w realność tego scenariusza. Tym bardziej, iż w pewnym momencie rozwoju ludzkości okrągłe domy były bardzo popularne. Ich prostokątne odpowiedniki stały się bardziej powszechne dopiero na późniejszych etapach neolitu.

Czytaj też: Miasto wypełnione kopcami zostało nagle opuszczone. Ta zagadka właśnie stała się jeszcze dziwniejsza

Jane McMahon z Uniwersytetu Zachodniej Australii, która kierowała badaniami w tej sprawie, dodaje, iż około 7000 lat temu ta część Arabii Saudyjskiej była zdecydowanie wilgotniejsza niż ma to miejsce obecnie. Nie uprawiano jednak roli, a przynajmniej brakuje dowodów na to, by hodowano pszenicę czy jęczmień. Zamiast tego ówcześni mieszkańcy zajmowali się zbieractwem, być może ingerując w otoczenie tak, aby uzyskać jak największe zbiory.

Co ciekawe, wspomniane kręgi z Jordanii są nieco starsze i być może zostały zbudowane przez przedstawicieli tej samej kultury, co w przypadku znalezisk z Arabii Saudyjskiej. Rosnąca liczba ludności wymagała większych ilości pożywienia, dlatego tamtejsze grupy zaczęły migrować na południe. Tym sposobem znalazły się w okolicach Harrat al `Uwairidh, pozostawiając po sobie kolejne kamienne struktury.

Czytaj więcej
Radio Game On-line