Rząd uporządkuje smartfony i komputery Polaków. Jest ostateczny projekt

1 mies. temu 7

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło prace nad projektem nowej ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Jeszcze w tym roku projekt powinien trafić do Sejmu.

Zakończył się najważniejszy etap prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Nowelizacja zastąpi obecnie obowiązujące prawo, które zostało wprowadzone w życie w 2018 roku. Od czterech lat trwały prace mające na celu dostosowanie ustawy do obecnych realiów, w tym stale rosnących zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Na dzisiejszej konferencji podsumowującej postępy prac nad nowelizacją wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wśród tych zagrożeń wymienił ataki cybernetyczne nieustannie podejmowane ze strony Federacji Rosyjskiej.

Rząd zakończył prace nad KSC

Nowa ustawa wprowadza liczne modyfikacje w zarządzaniu bezpieczeństwem cyfrowym w Polsce i dotyczy wszystkich aspektów cyberbezpieczeństwa, w tym także państwowego i samorządowego.

To milowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa cyfrowego naszego kraju. Nowa ustawa o KSC stworzy ramy prawne, które pozwolą jeszcze lepiej chronić strategiczne sektory przed atakami w sieci, a także wzmocnić mechanizmy nadzoru i kontroli. Jestem pewien, że nowe przepisy szybko przełożą się na wzrost poziomu bezpieczeństwa i lepszą ochronę naszych obywateli oraz kluczowych sektorów gospodarki

– ocenił Krzysztof Gawkowski.

Obecny, już 18. projekt ustawy o KSC wprowadził kilka zmian do poprzedniej wersji, ogłoszonej w kwietniu. W maju odbywały się konsultacje społeczne, podczas których swoje uwagi zgłosiło 215 podmiotów publicznych, firm oraz ekspertów rynku. Ministerstwo Cyfryzacji uwzględniło około 70% przedstawionych propozycji, przekonując, że jeszcze bardziej usprawnią nadzór i zwiększą przejrzystość przepisów.

Najważniejsze z ostatnich zmian, które wprowadzono do projektu nowelizacji ustawy o KSC to:

Nowe zasady nadzoru i kontroli – projekt wprowadza bardziej przejrzyste zasady nadzoru nad podmiotami kluczowymi i ważnymi, w tym bankami, firmami telekomunikacyjnymi i sektorem energetycznym. Wprowadzono możliwość wyznaczania jednego organu wiodącego do sprawowania nadzoru, co usprawni współpracę i szybsze reagowanie na zagrożenia, a także zmniejszy uciążliwości w stosunku do podmiotów nadzorowanych. Kontrole doraźne – nowością jest procedura przeprowadzania kontroli doraźnych, które pozwolą na natychmiastowe działania w przypadku zagrożenia. Kontrole te będą mogły być przeprowadzane m.in. po zgłoszeniu przez urzędnika monitorującego, że podmiot może naruszać przepisy ustawy. Kary pieniężne – projekt przewiduje nowe zasady nakładania kar pieniężnych. Wysokość kar będzie zależała od szeregu kryteriów, w tym rodzaju i skali naruszenia, czasu jego trwania, ale także możliwości finansowych podmiotu i poziomu współpracy z organami nadzoru. Złagodzone zostały przepisy dotyczące okresowej kary pieniężnej. Urzędnik monitorujący – wprowadzone zmiany przewidują dokładne zasady dotyczące urzędników monitorujących. Będą oni wykonywali powierzone im zadania przez czas określony, nie dłuższy niż miesiąc. 

Nie zmieniło się za to określenie dostawcy wysokiego ryzyka (HRV). Podczas konferencji podkreślono po raz kolejny, że pojęcie to nie jest stworzone z myślą o konkretnej firmie i konkretnym kraju – za to identyfikowane będą konkretne produkty czy rozwiązania stanowiące zagrożenie. Dyskusja na ten temat powraca w kontekście firmy Huawei jako dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego, zwłaszcza w sieciach 5G. Projekt zakłada, że dostawca wysokiego ryzyka może być wskazany w efekcie postępowania, dotyczącego sprzętu lub postępowania. Rozwiązania dostawcy uznanego za HRV będą usuwane w krytycznych sektorach usług jak telekomunikacja, w ciągu 4 lat.

Do Sejmu jeszcze w tym roku

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa trafi teraz do dalszego procedowania przez Radę Ministrów oraz do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Rząd przewiduje, że projektu zostanie skierowany do prac w Sejmie jeszcze w tym roku.

Zobacz: Polski rząd apeluje do Apple. Domaga się uruchomienia konkretnej funkcji
Zobacz: Rząd uchyli prawo. Jednak tylko dla największych firm

Czytaj więcej
Radio Game On-line