Od dzisiaj (25 września) regulator może karać telekomy, które nie będą blokować połączeń telefonicznych, których celem jest wyłudzenie danych.
Dokładnie tok temu, 25 września 2023 roku, weszła w życie ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nałożyła ona na telekomy dodatkowe obowiązki, między innymi w postaci wymogu blokowania połączeń telefonicznych, których celem jest wyłudzanie danych. Jednak dopiero od dzisiaj, po 12 miesiącach od wejścia przepisów, Urząd Komunikacji Elektronicznej może nakładać na telekomy kary — informuje DGP.
UKE nałoży kary na operatorów
Od dzisiaj (25 września 2024 roku) UKE może już oficjalnie nakładać kary na telekomy, które nie będą blokować połączeń telefonicznych z podejrzanych numerów. To ostatni etap wdrażania rozwiązań związanych z ustawą o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.
Chodzi o tzw. spoofing, czyli sytuację, gdy dzwoni do nas ktoś, kto podaje się pod instytucję publiczną, bank lub inną osobę i w ten sposób próbuje wyłudzić nasze pieniądze lub dane, np. hasła dostępu. Według raportów każdego roku dochodzi do tysięcy tego typu ataków i pomimo wielu ostrzeżeń, wciąż są one niezwykle skuteczne. W ostatnim czasie krętacze wykorzystali w tym celu między innymi powódź w południowej części Polski.
Od kilku miesięcy operatorzy komórkowi mają też obowiązek blokowania fałszywych SMS-ów. To z kolei smishing. Małgorzata Plawgo z biura prasowego NASK ujawniła, że od początku roku, na podstawie zebranych wzorców takich wiadomości, zablokowano już około 700 tys. takich wiadomości.
Zobacz: Pilnie usuń to z telefonu. Dotyczy nawet 11 mln urządzeń
Zobacz: Zgubiłeś telefon z aplikacją mObywatel? Lepiej zapisz ten numer