Rynki celebrują porozumienie

11 mies. temu 35
Rynki celebrują porozumienie

Rynki celebrują porozumienie

Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2023-05-29 (09:16)

W poprzednich komentarzach pisałem o tym, że nie ma czegoś takiego jak faktyczne bankructwo USA, a nawet jego czysto techniczna forma jest bardzo mało realna. Euforyczna reakcja rynków na ogłoszone wstępne porozumienie powinna być postrzegana zatem bardziej jako odzwierciedlenie obecnych nastrojów. Teraz inwestorów czeka jednak powrót do szarej rzeczywistości. Zapowiedź bliskości porozumienia mieliśmy już w piątek, co wysłało amerykańskie rynki na tegoroczne maksima.

Szczególnie zyskiwały spółki technologiczne, gdzie szał związany ze sztuczną inteligencją dostał po prostu kolejny pretekst do ujawnienia się w zrachowaniach inwestorów. Oczywiście to dobrze, że porozumienie jest – nawet czysto techniczne bankructwo (polegające na tym, że limit nie zostałby podniesiony na czas i np. odsetki od długu nie zostałyby na czas wypłacone) oznaczałby zbędne zamieszanie. Jednak realnie nie było to oczekiwane i porozumienie miało być raczej formalnością. Teraz musi zostać jeszcze zatwierdzone przez Kongres i być może towarzyszyć będzie temu pewna polityczna gra, ale raczej ostatecznie nie powinno być z tym problemów.

Natomiast powrót do rzeczywistości może okazać się dość trudny. Po pierwsze, porozumienie zakłada brak wzrostu wydatków w kolejnym roku fiskalnym, zaczynającym się od października (a tym samym roku przedwyborczym) i tylko 1% wzrost w roku kolejnym. Oczywiście nadal oznaczać to będzie spory deficyt, ale inkrementalnie polityka fiskalna (przy obecnej inflacji) będzie restrykcyjna. Do tego Fed nie będzie miał dodatkowej przeszkody w podniesieniu stóp (jaką byłaby przeciągająca się niepewność) – to, czy tak postąpi, zależeć będzie od kolejnych danych, ale szansa na jeszcze jedną podwyżkę rośnie. Wreszcie, po finalnym przyjęciu ustawy Departament Skarbu zacznie agresywne emisje bonów skarbowych, ekspresowo ściągając z rynku całkiem spore ilości pieniądza. Dość powiedzieć, że przez temat limitu długu i problemów banków regionalnych nadpłynność sektora bankowego swoje minimum od czasu rozpoczęcia QT przez Fed odnotowała we wrześniu – teraz to dość szybko się zmieni.

Weekend przyniósł jeszcze jedno rozstrzygnięcie – wybory w Turcji wygrał dotychczasowy prezydent Recep Erdogan. Choć było to oczekiwane, nie było całkiem oczywiste i tak samo dla rynku walut wschodzących nie jest całkiem oczywiste, że Turcja (mająca sporo dolarowego długu) może zbankrutować, powodując prawdopodobnie dość spore zamieszanie.

Na razie jednak nastroje są dobre. O 9:00 euro kosztuje 4,52 złotego, dolar 4,21 złotego, frank 4,66 złotego, zaś funt 5,21 złotego.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

Dom Maklerski X-Trade Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

11:57 Poranny komentarz walutowy XTB

Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.

Dolar nadal silny

Dolar nadal silny

11:56 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wczorajsza sesja na rynkach walutowych była spokojna za sprawą świąt państwowych w kilku krajach, w tym na kluczowych globalnych rynkach: Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dzisiaj jednak inwestorzy tłumnie powracają na rynki finansowe, a wraz z nimi pojawiają się istotniejsze ruchy jako reakcje na niedawne wydarzenia. Amerykański dolar nadal pozostaje silny. Notowania indeksu FUSD pną się w górę do okolic 104,30 pkt., a para walutowa EUR/USD osuwa się w dół do okoli 1,068. Siła dolara wynika nadal głównie z osiągniętego kompromis dotyczący podwyższenia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych.

Kurs EUR/USD poniżej 1,07 USD

Kurs EUR/USD poniżej 1,07 USD

11:55 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Z powodu obchodów w USA „Memorial Day” upamiętniającego obywateli USA, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej, amerykańskie rynki były wczoraj zamknięte. Jutro odbędzie się w Kongresie głosowanie nad osiągniętym porozumieniem w sprawie limitu zadłużenia rządu federalnego Stanów Zjednoczonych. Limit maksymalnego zadłużenia ma zostać zawieszony do stycznia 2025, a potem podniesiony o wielkość długu nagromadzonego do tego czasu.

Turecka lira na nowych minimach

Turecka lira na nowych minimach

2023-05-29 Raport DM BOŚ z rynku walut

Nowy tydzień na rynkach walutowych rozpoczyna się spokojnie ze względu na brak sesji giełdowych w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych (Dzień Pamięci) oraz Wielkiej Brytanii (Wiosenne Święto Bankowe).
Niemniej, weekend na rynkach upłynął pod znakiem dwóch ważnych wydarzeń, które będą w kolejnych dniach istotnie wpływały na wyceny walut. Pierwszym z nich jest porozumienie dotyczące limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych. Ta decyzja przełożyła się na pewien ruch spadkowy na rynku amerykańskiego dolara w początkowych godzinach dzisiejszej sesji.

Kryzy zadłużeniowy za nami?

Kryzy zadłużeniowy za nami?

2023-05-29 Komentarz poranny TMS Brokers

Globalne rynki finansowe odetchnęły wreszcie z ulgą. Stało się tak pomimo, że historia zawsze pokazywała, że politykom na ostatnią chwilę zawsze udawało się znajdować rozwiązanie w temacie limitu zadłużenia. Nasdaq Composite urósł o 2,2 proc. i znalazł się najwyżej od sierpnia ubiegłego roku. Administracja Białego Domu oraz kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów zawarły wstępne porozumienie w sprawie przedłużenia oraz zawieszenia limitu zadłużenia.

Inflacja w Japonii zaczyna spadać?

Inflacja w Japonii zaczyna spadać?

2023-05-26 Raport DM BOŚ z rynku walut

Podczas sesji azjatyckiej głównym tematem były dane o inflacji konsumenckiej z Japonii, a konkretnie odczyty z rejonu Tokio. Inflacja w maju nieco się obniżyła do 3,2 proc. r/r z 3,5 proc. r/r (oczekiwano jej wzrostu do 3,9 proc. r/r). Zaskoczenie niższym odczytem mieliśmy też w przypadku inflacji bazowej bez cen żywności - cofnięcie do 3,2 proc. r/r z 3,5 proc. r/r przy prognozie 3,3 proc. r/r, ale na wysokich poziomach pozostała tzw. inflacja superbazowa, czyli liczona z pominięciem świeżej żywności i energii - tutaj odnotowano jej przyspieszenie do 3,9 proc. r/r z 3,8 proc. r/r, chociaż był to odczyt zgodny z prognozą.

USD ignoruje ryzyko niewypłacalności Stanów Zjednoczonych?

USD ignoruje ryzyko niewypłacalności Stanów Zjednoczonych?

2023-05-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Kryzys zadłużeniowy w USA trwa ale rynek walutowy ignoruje to. W żaden sposób nie widać, żeby dolar reagował na napływające informacje o trwających negocjacjach. Widać również spokój na rynku opcji. Implikowana zmienność jest na najniższym poziomie od ponad roku. To raczej względy polityki pieniężnej a nie trwające rozmowy pomiędzy politykami USA napędzają spadki kursu EUR/USD, który wczoraj spadł poniżej poziomu 1,0720.

Platynowa moneta warta bilion dolarów

Platynowa moneta warta bilion dolarów

2023-05-26 Poranny komentarz walutowy XTB

Wielkimi krokami zbliża się data potencjalnego bankructwa Stanów Zjednoczonych. Janet Yellen, szefowa Departamentu Skarbu ogłosiła, że 1 czerwca skończy się gotówka do obsługi zobowiązań USA. Chociaż wiele obserwatorów wskazuje na to, że data ta prawdopodobnie będzie znacznie późniejsza, a być może Stany Zjednoczone przetrwają do momentu ściągnięcia kwartalnych podatków 15 czerwca, to dodatkowo mówi się o innych metodach, takich jak 1 bilionowa platynowa moneta, która mogłaby rozwiązać wiele problemów obecnej administracji.

Czy USA stracą

Czy USA stracą "potrójne AAA"?

2023-05-25 Poranny komentarz walutowy XTB

Chociaż na rynkach finansowych dzieje się sporo, to obecnie rozmawia się przede wszystkim o impasie politycznych w Stanach Zjednoczonych. Stany Zjednoczone osiągnęły limit zadłużenia już w styczniu i środki na rachunkach Departamentu Skarbu mają skończyć się już za tydzień. Teraz obniżką ratingu Stanów Zjednoczonych grozi Fitch, co mogłoby doprowadzić bardzo szybko do paniki rynkowej. Czy Stany Zjednoczone stracą swój „złoty standard” potrójnego najwyższego ratingu ze strony największych agencji ratingowych?

 Jak ważne są dla Twojej firmy i jakie mają zalety?

Karty White-Label: Jak ważne są dla Twojej firmy i jakie mają zalety?

2023-05-25 Informacje rynkowe

Stały rozwój współczesnych firm i podejmowane przez nie próby wejścia w przestrzeń cyfrową sprawiają, że wygoda płatności staje się coraz ważniejsza. Dlatego coraz więcej firm szuka coraz bardziej korzystnych opcji dla swojego biznesu. Dziś powiemy ci wszystko, co musisz wiedzieć o kartach white-label i opowiemy o wszystkich zaletach tej wspaniałej funkcji.

Czytaj więcej