Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Dzisiaj rano na dolarze i na rynkach akcji widać jednak pewne sygnały krótkoterminowego przesilenia. Pośród walut G-10 dolar traci jedynie do euro, gdzie zbliżyliśmy się do poziomu 1,12, oraz franka (w czwartek mamy posiedzenie SNB, gdzie spodziewane jest kolejne cięcie stóp o 25 punktów baz.). Z kolei amerykańska waluta odbija względem jena, ale też korony norweskiej, czy dolara australijskiego, oraz nowozelandzkiego. Zmienność na FX nie jest jednak duża. Warto zwrócić uwagę, że AUD i NZD zostały wczoraj wsparte przez wieści z Chin. Tymczasem dzisiaj opublikowana została inflacja CPI z Australii, która spadła do ... najniższego poziomu od 3 lat (2,7 proc. r/r), co jednak było oczekiwane przez ekonomistów - rząd subsydiował ceny energii, a benzyna na stacjach mocno potaniała. Tym samym nie wpłynie to (na razie) na "jastrzębią" retorykę RBA, jaką słyszeliśmy w tym tygodniu.
O godz. 9:30 poznaliśmy decyzję szwedzkiego Riksbanku - stopy procentowe zostały obniżone o planowe 25 punktów baz. do 3,25 proc. Tym samym nie wpłynęła ona zbytnio na notowania szwedzkiej korony. Dzisiejszy kalendarz makro jest pusty. Jedynie o godz. 14:00 poznamy jeszcze decyzję Banku Czech - podobnie, jak wczoraj w przypadku Węgier, także Czesi planują obniżyć stopy o 25 punktów baz. (do 4,25 proc.).
EURUSD - rejon 1,12 ponownie sprawdzony
Para EURUSD wzrosła dzisiaj rano w okolice 1,12 łamiąc tym samym zeszłotygodniowe maksimum przy 1,1187, jakie zostało osiągnięte chwilę po decyzji FED w środę. Pośrednio odreagowało euro na głównych układach, po tym jak doniesienia o chińskim stimulusie pozwoliły na chwilę zapomnieć o pesymistycznych perspektywach dla niemieckiej gospodarki, ale to dolar rozdawał karty. Rynek widzi kolejne 50 punktów baz. cięcia stóp w listopadzie, co jest podtrzymaniem agresywnej wyceny wobec FED. Czy ruchy w takiej skali w wydaniu Rezerwy będą nową normą?
Teoretycznie szanse na złamanie okolic 1,12 wzrosły i nowym celem może byc rejon z lipca 2023 r. przy 1,1275. W krótkim terminie niewykluczone jest jednak pewne przesilenie, co może skutkować scenariuszem konsolidacji wokół 1,1150.
Jen w dół po informacjach z BOJ
2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu
2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania
2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara
2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).