Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

11 mies. temu 25
Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-05-31 (22:25)

Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.

Chiny zwalniają wyraźnie - zarówno w przemyśle jak i usługach stawiając pod znakiem zapytania dalsze momentum na światowych rynkach finansowych. Potencjalnym 'ratunkiem' dla Chin może okazać się ew. zastrzyk ze strony PBOC, lecz choć inflacja w kraju jest niska a momentum traci na sile wciąż brak informacji o jakiejkolwiek pomocy z banku centralnego.

Wraz z obawami o recesję spadki notowała dziś ropa i metale przemysłowe. Za oceanem tanieją akcje nawet 'kuloodpornych' konglomeratów przemysłowych jak HEICO czy Curitss-Wright. Odczyt regionalnego indeksu przemysłowego Dallas Fed pokazał ogromne spowolnienie z blisko 46 do 40 pkt. Kondycja amerykańskiego sektora przemysłowego w ostatnich miesiącach konsekwentnie pogarsza się z 'małymi wyjątkami' od tej reguły i nie jest jasne jak długo sytuacja w usługach będzie wciąż mogła być tak mocna na tle nurkującego przemysłu. Od strony rynku pracy mocne i wyższe od prognoz, amerykańskie dane JOLTS wskazały, że rynek pracy za oceanem wciąż oferuje wiele możliwości. To oznacza prawdopodobnie kontynuację cyklu zacieśniania Fed.

Jednocześnie warto w tym miejscu podkreślić, że rynek pracy jest tym, co wyróżnia obecną sytuację od poprzednich 'recesji'. Stanowi też powód dla którego Jerome Powell wciąż optymistycznie patrzy w przyszłość amerykańskiej gospodarki karmiąc rynki wizją 'miękkiego ląowania'. Jeśli piątkowe dane NFP wskażą jednak coś odwrotnego i pokażą zaskakujące odwrócenie tego trendu możemy oczekiwać pogłębnia spadków na giełdach ponieważ średnie wyceny akcji w USA wciąż nie odzwierciedlają recesji nie mówiąc o jakimkolwiek głębszym spowolnieniu. Giełda nie działa jednak jak matematyka, a ceny choć lubią 'dryfować' wokół ceny godziwej, czy ogólnego momentum w gospodarce, zależą w większym stopniu od psychologii inwestorów niż twardych wyników.

Na rynku akcji w Polsce niemal 4% tracił dziś Orlen, na którego biznesie sporo ważą ceny ropy. Perspektywa recesji gospodarczej może wciąż ciążyć walorom spółki. Firma poinformowała dziś o wykupie udziałów w dwóch złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, w okolicach Skyrv które będą mogły być eksploatowane w wokolicach 2030 roku. W IV kw. bieżącego roku Orlen wykona odwierty by ustalić dokładną zawartość obu złóż. Fatalną sesję za sobą ma także KGHM, którego akcje taniały dziś wyjątkowo dynamicznie o otwarciu USA. Popyt na miedź może spaść jeszcze bardziej w perspektywie recesji gospodarczej. W ostatnich godzinach sesji pojawiły się bardzo duże wolumeny sprzedażowe. Nie jest to jednak sytuacja odosobniona ponieważ na giełdzie amerykańskiej tanieją dziś akcje innych firm z rynku miedzi - brazylijskiego konglomeratu Vale czy Freeport McMoran.

Najnowsze doniesienia wskazują, że członek RPP prof. Wnorowski może przychylić się do obniżek stóp jeśli inflacja CPI w Polsce spadnie do jednocyfrowych poziomów. Biorąc pod uwagę efekt wysokiej bazy z zeszłego roku oraz radykalnie inną sytuacje na rynku paliw, CPI może być jednocyfrowa już w sierpniu bieżącego roku. Wczesny 'pivot' RPP wcale nie musi być jednak pozytywnym katalizatorem sentymentów na GPW - dynamiczny spadek inflacji może wskazywać na znaczne osłabienie gospodarcze. W tym kontekście cięcia stóp to niemal żadne pocieszenie - podobnie może być na rynku amerykańskim gdzie ew. szybszy pivot Fed może zwiastować wiecej kłopotów dla byków. Słabo radziły sobie segmenty WIG Odzież i WIG Banki, nieco lepiej od średniej wypadł WIG Gry. Akcje Wittchen przeceniły się z uwagi na budowę przyspieszonej ksiegi popytu przez głównego akcjonariusza, który zamierza wyprzedać ponad 15% udziałów. Wydaje się, że spekulacje wokół globalnej recesji w najbliższych tygodniach zajmą sporą uwagi rynku akcji a spadki spółek przemysłowych na dużych obrotach sygnalizują zasadność obaw wokół koniunktury gospodarczej.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB

Dom Maklerski X-Trade Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB

Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB

Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB

Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB

W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?

Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB

Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.

WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB

Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB

Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.

Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB

Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.

Zielona fala na GPW

Zielona fala na GPW

2023-04-18 Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejszy dzień przyniósł falę optymizmu na GPW, spowodowaną m.in. dobrymi danymi ze spółek oraz pozytywnymi oczekiwaniami odnośnie sentymentu z USA, który mógł się udzielić inwestorom w odpowiedzi na wyniki amerykańskich banków, które okazały się zaskakująco dobre (jak na słabnącą sytuację gospodarczą). Sentyment wśród spółek z indeksu WIG20 silnie wsparła Grupa Kęty. Spółka zdecydowała o wypłacie dywidendy za 2022r. w wysokości 62,50 zł na akcję.

Czytaj więcej