RBA nie zmienił stóp procentowych

1 lat temu 25
RBA nie zmienił stóp procentowych

RBA nie zmienił stóp procentowych

Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-04-04 (12:14)

Decydenci w Banku Australii zdecydowali dzisiaj nad ranem o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 3,60 proc., co może być sygnałem końca cyklu podwyżek. Wprawdzie w komunikacie pozostawiono sformułowania o tym, że dalsze zacieśnienie polityki może być konieczne w razie potrzeby, ale wydaje się, że w kolejnych miesiącach argumentów do takiego ruchu będzie coraz mniej. W grupie G-10 dolar australijski jest dzisiaj najsłabszą walutą.

Ogólnie dolar daje mieszane wskazania, a zmiany są niewielkie. Opublikowane wczoraj dane ISM dla przemysłu wypadły poniżej prognoz, ale nie wpłynęło to znacząco na oczekiwania, co do dalszych ruchów FED na stopach procentowych. Nadal szanse na podwyżkę w maju o 25 punktó baz. oscylują wokół 50/50, a cykl obniżek mógłby wystartować od listopada. Przemawiająca wczoraj Lisa Cook z FED dała do zrozumienia, że decydenci nadal nie mają pewności na ile rozpoczęte procesy dezinflacyjne w gospodarce doprowadzą do zejścia inflacji w stronę celu banku centralnego.

Dzisiaj w kalendarzu brakuje istotnych danych makro. Uwagę mogą zwrócić dane o inflacji PPI w strefie euro za luty o godz. 11:00, oraz decyzja Banku Rumunii (oczekuje się utrzymania głównej stopy na poziomie 7,00 proc.). Po południu mamy ostateczne odczyty dotyczące dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku w USA (godz. 16:00).

Ten tydzień z racji zbliżającej się Wielkanocy będzie handlowo krótszy, chociaż publikacje danych (zwłaszcza tych dotyczących rynku pracy w USA) będą zgodnie z planem. Nic nie wskazuje też na to, aby prezydent Tajwanu miała odwołać swoje spotkanie z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA (5-6 kwietnia). Tymczasem chińska propaganda już szykuje grunt pod ewentualne działania odwetowe (publikacja Global Times).

Dzisiaj najsłabsze są dolar australijski, oraz jen. Najsilniejsze są natomiast euro, frank i funt.

EURUSD - wybicie 1,0930, na celowniku szczyt przy 1,1032?

Dolar na rynkach pozostaje słaby, a inwestorzy rozgrywają tryb risk-on. Rynek zdaje się zakładać, że ECB jest przesunięty o kilka miesięcy względem FED, co sprawia, że dopiero po majowej podwyżce stóp procentowych, rozgorzeje dyskusja o zakończeniu cyklu podwyżek. To powoduje, że mamy złamanie okolic szczytu przy 1,0930. To otwiera drogę do sprawdzenia szczytu przy 1,1032, jaki został ustanowiony 2 lutego b.r. Trend na EURUSD zmieni się wyraźniej dopiero, kiedy rynek dostanie dane o inflacji w strefie euro wskazujące, że proces dezinflacji zaczyna przyspieszać.

Wykres dzienny EURUSD

Do ciekawych wniosków skłania analiza techniczna. Na dziennym ujęciu mamy coraz wyraźniejszą dywergencję na oscylatorze RSI9. Może być ona sygnałem, że wybicie szczytu z lutego przy 1,1032 pozostaje mało prawdopodobne w krótkoterminowej perspektywie.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dane z rynku pracy kluczowe dla dolara

Dane z rynku pracy kluczowe dla dolara

2023-04-07 Poranny komentarz walutowy XTB

Pomimo, że dziś nie pracuje większość giełd w Europie, a w Stanach Zjednoczonych także nie odbędzie się sesja kasowa, tak rynek walutowy działa normalnie. Patrząc na kalendarz makro, ten do południa jest pusty, ciekawiej robi się jednak w drugiej połowie dnia. Kluczowym wydarzeniem będzie publikacja danych z rynku pracy w USA, które zostaną zaprezentowane o godzinie 14:30. Warto zauważyć, że ostatnio poznaliśmy sporo słabych publikacji dotyczących zatrudnienia.

Świąteczne wyciszenie na rynkach

Świąteczne wyciszenie na rynkach

2023-04-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

W Wielki Piątek rynki akcji w Europie, USA i części krajów Azji i Oceanii będą zamknięte. Wczorajsza sesja giełdowa w Stanach Zjednoczonych zakończyła się niewielkimi wzrostami głównych indeksów (S&P 500 +0,36 proc., DJIA +0,01 proc., Nasdaq Composite +0,76 proc.). Podobnie było dziś na większości czynnych rynków akcji w Azji i Oceanii: największy wzrost - +1,28 proc. - zanotował koreański Kospi.

Złe dane to złe dane?

Złe dane to złe dane?

2023-04-06 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wczorajsze publikacje danych makro z USA wypadły słabo (ADP, a zwłaszcza ISM dla usług, który zaliczył w marcu mocne cofnięcie), co wzbudziło obawy dotyczące scenariusza recesji w nadchodzących miesiącach. Jak w takiej sytuacji zachowa się FED i czy posunięcia decydentów zdołają podtrzymać dobre nastroje? Do tej pory interpretacja była na zasadzie "złe dane, to dobre dane", gdyż przybliżają scenariusz pivotu i obniżek stóp procentowych. Na obecną chwilę (model CME FED Watch) wycenia początek luzowania już od lipca.

W Polsce nie czas na obniżki

W Polsce nie czas na obniżki

2023-04-06 Raport DM BOŚ z rynku walut

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła swoją decyzją. Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, a sam komunikat praktycznie się nie zmienił. Biorąc pod uwagę, że nie mamy nowych prognoz makroekonomicznych nie powinniśmy również mieć dużych zmian w samej retoryce. Z drugiej strony wyższe ceny ropy mogą sugerować, że inflacja nie będzie miała prostego zjazdu do jednocyfrowego poziomu, a będzie to droga wyboista, która może utrudnić rozpoczęcie dyskusji na temat obniżek stóp procentowych.

ISM dla usług rozczarowuje a dolar mimo wszystko zyskuje

ISM dla usług rozczarowuje a dolar mimo wszystko zyskuje

2023-04-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Jesteśmy już po odczycie ISM dla sektora usługowego w USA. Ten okazał się dużo gorszy od rynkowych oczekiwań co sugeruje schłodzenie popytu wśród amerykańskich konsumentów. Na uwagę zasługuje spadek wskaźnika cen płaconych przez firmy do poziomu najniższego od prawie trzech lat. Widać, że wysokie stopy procentowe w USA zaczynają coraz bardziej wpływać na gospodarkę. Pomimo gorszych liczb od konsensusu, dolar zyskał na wartości a główna para walutowa znajduje się ponownie poniżej poziomu 1,09. Na Wall Street przeważały spadki, choć Dow Jones zakończył dzień z wynikiem +0,2 proc.

EURUSD coraz bliżej tegorocznych maksimów, złoty czeka decyzję RPP

EURUSD coraz bliżej tegorocznych maksimów, złoty czeka decyzję RPP

2023-04-05 Poranny komentarz walutowy XTB

Dziś w godzinach wczesno porannych poznaliśmy decyzję RBNZ w sprawie poziomu stóp procentowych. Bank Centralny Nowej Zelandii nieoczekiwanie podniósł główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, podczas gdy spodziewano się ruchu o 25 pb w górę, co spowodowało, że NZD znalazł się w czołówce walut G10. Obecnie stopy procentowe w NZ kształtują się na poziomie 5,25%. Kurs dolara nowozelandzkiego skoczył dynamicznie w górę tuż po publikacji komunikatu, jednak na ten moment ponad połowa ruchu została wymazana.

Kurs EUR/USD atakuje poziom swego maksimum z lutego br.

Kurs EUR/USD atakuje poziom swego maksimum z lutego br.

2023-04-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

W pierwszej części wczorajszej sesji S&P 500 i średnia przemysłowa Dow Jonesa osiągnęły najwyższe od 1,5 miesiąca poziomy, ale nie zdołały utrzymać zysków kończąc wtorkową sesję spadkami o odpowiednio 0,58 proc. i 0,59 proc. Spadł również wczoraj Nasdaq Composite (-0,52 proc.). Dziś rano zmiana ceny kontraktów na S&P 500 była minimalna (+0,06 proc. ok. godz. 9:25).

RBA utrzymuje stopy, a kurs EURUSD ponownie wznosi się powyżej 1,0900

RBA utrzymuje stopy, a kurs EURUSD ponownie wznosi się powyżej 1,0900

2023-04-04 Poranny komentarz walutowy XTB

Dziś o poranku Bank Rezerwy Australii (RBA) zdecydował się na utrzymanie poziomu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 3,6%. Tym samym mamy do czynienia z zakończeniem serii 10 powyżek.Jeśli chodzi o komuiniakt, bankierzy są zdania, że aktualnie należy przeanalizować wpływ ostatnich ruchów na gospodarkę i inflację - przyjęto więc stanowisko - “czekamy i obserwujemy”.

Decyzja OPEC+ powoduje obawy o ponowny wzrost inflacji

Decyzja OPEC+ powoduje obawy o ponowny wzrost inflacji

2023-04-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Decyzja OPEC+ była dla rynku całkowitym zaskoczeniem. Widać tu rozgrywkę geopolityczną. Stosunki miedzy USA a Arabią Saudyjską pogorszą się – to nie ulega wątpliwości. Pojawiają się obawy o to, że ruch ze strony rozszerzonego kartelu może skomplikować walkę Fed-u z inflacja. Pomimo niekorzystnej dla globalnej gospodarki decyzji, indeks SP500 zdołał urosnąć już czwartą sesję z rzędu. Z kolei rentowność amerykańskich papierów skarbowych oraz dolar spadły po słabym raporcie o produkcji ISM.

Bez większych zmian

Bez większych zmian

2023-04-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara, a więc również złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6711 PLN za euro, 4,2906 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6982 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3234 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,025% w przypadku obligacji 10-letnich. Początek nowego tygodnia handlu na globalnych rynkach przyniósł spore zmiany w zakresie wyceny ropy naftowej, co rzutowało również na pozostałe aktywa.

Czytaj więcej