Psychoterapia po zmianach niepokoi posłów. Wiceminister: moduły kształcenia będą dookreślone

1 lat temu 67
Do resortu zdrowia trafiła interpelacja poselska, dotycząca zmian w rozporządzeniu dotyczącym specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia Jak wskazano w piśmie, zaburzenia dotykają znacznego odsetka populacji i osoby te powinny być skutecznie leczone metodami psychologicznymi - W jaki sposób proponowane rozporządzenie ma przyczynić się do zwiększenia dostępności do metod psychoterapii o udokumentowanej naukowo skuteczności? – zadano pytanie W imieniu Ministerstwa Zdrowia odpowiedział wiceszef resortu Piotr Bromber. " Tytuł specjalisty po zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalistycznego w tej dziedzinie uzyskały 284 osoby"

Problematyczne zmiany w rozporządzeniu

Jak wskazują autorzy interpelacji poselskiej, projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, opublikowany 2 listopada 2022 roku, wzbudził ożywioną dyskusję wśród psychoterapeutów.

- Zdając sobie sprawę z rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych, przede wszystkim depresji, zaburzeń lękowych, uzależnień, zaburzeń osobowości, zespołu stresu pourazowego (PTSD), które dotykają znacznego odsetka populacji i mogą być skutecznie leczone metodami psychologicznymi (skuteczność potwierdzono w badaniach naukowych), tym bardziej obawiam się o dobrostan pacjentów, którym powinna należeć się psychoterapia w systemie ochrony zdrowia finansowana ze środków publicznych – napisała w imieniu grupy posłów Joanna Jaśkowiak z Koalicji Obywatelskiej.

Ze względu na liczne wątpliwości skierowano do MZ kilka pytań:

W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia zamierza odnieść się do określenia wskazań i przeciwwskazań do psychoterapii w wybranych zaburzeniach psychicznych? W jaki sposób proponowane rozporządzenie Ministra Zdrowia ochroni pacjentów przed szkodliwym i niekompetentnym działaniem osób nieposiadających odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia, a posługujących się określeniem "psychoterapeuta"? W jaki sposób proponowane rozporządzenie ma przyczynić się do zwiększenia dostępności do metod psychoterapii o udokumentowanej naukowo skuteczności?

Odpowiedź od resortu zdrowia

Odpowiedź na przytoczoną interpelację przesłał wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Jak wynika z jego wyjaśnień, rozporządzenie nie reguluje zasad wykonywania zawodu psychoterapeuty, tylko wprowadza nową dziedzinę szkolenia specjalizacyjnego, w której osoby zainteresowane będą mogły uzyskać tytuł specjalisty zgodnie z ustawą.

- Ponadto informuję, iż planowane jest uznanie równoważności dokumentów, tak aby osoby posiadające certyfikat psychoterapeuty mogły na podstawie posiadanych już kwalifikacji udzielać świadczeń - tak, jak w przypadku psychoterapii uzależnień, gdzie uznany jest obecny certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień jako równoważny z uzyskaniem tytułu specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień – wyjaśnił.

Wiceminister podał, że szkolenie specjalizacyjne będzie prowadzone w jednostkach akredytacyjnych w oparciu o program specjalizacji zatwierdzony przez MZ. Dopiero po wprowadzeniu nowej dziedziny szkolenia specjalizacyjnego dyrektor CMKP powoła zespół ekspertów odpowiedzialnych za szczegółowe dookreślenie m.in. modułów kształcenia.

Wiceszef MZ podał, że dotychczas 515 osób uzyskało decyzję Ministra Zdrowia o uznaniu dorobku naukowego lub zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie "psychoterapia dzieci i młodzieży". Natomiast tytuł specjalisty po zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalistycznego w tej dziedzinie uzyskały 284 osoby.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line