Prof. Gellert o nowych programach specjalizacji. "Dziwi mnie brak znajomości reguł"
W dyskusjach toczących się w mediach społecznościowych na temat nowych programów specjalizacji to Profesor jest wywoływany do odpowiedzi.
Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii: Nie zamierzam się tłumaczyć, bo nie jestem autorem tych programów. Za ich treść odpowiada zespół ekspertów i przewodniczący. Natomiast dziwi mnie brak znajomości reguł tworzenia programów specjalizacji przez niektórych członków zespołów wytypowanych spoza CMKP.
Przypomnę, że w pierwszej turze opublikowaliśmy 45 programów, a uwagi oficjalnie do CMKP zostały zgłoszone tylko do jednego, dlatego - ponieważ zależy mi na jakości - poprosiłem o jego ponowne przejrzenie.
Warto pamiętać o tym, że nowe programy będą obowiązywały tylko tych lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne wiosną 2023 roku lub później i będą obowiązywały do 2028 roku.
Jak zatem wyglądała procedura opracowywania nowych programów specjalizacji?
Obecnie zespoły ekspertów aktualizują programy wszystkich specjalizacji lekarskich. Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty programy muszą być dostosowywane do aktualnej wiedzy medycznej co 5 lat, a ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2018 roku. Na początku lutego - w pierwszym etapie - opublikowaliśmy 45 zaktualizowanych programów. W sumie zmiany obejmą 86 programów.
Za treść aktualizowanych programów specjalizacji odpowiada przewodniczący zespołu ekspertów, którym - zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty – zostaje konsultant krajowy w danej dziedzinie medycyny. Jako dyrektor CMKP powołałem zespoły ekspertów odrębnie dla każdej specjalizacji. W skład takiego zespołu wchodzą przedstawiciele: Naczelnej Rady Lekarskiej, konsultanta krajowego, towarzystw naukowych z danej dziedziny i CMKP.
Chcę przy tym stanowczo podkreślić, że to przewodniczący zespołu przekazuje opracowany przez zespół program do CMKP, które go tylko redaguje i przekazuje do zatwierdzenia przez ministra zdrowia.
Jak więc to możliwe, że nowe programy niektórych specjalizacji przewidują m.in. skrócenie okresu szkolenia specjalizacyjnego, o których konsultanci krajowi, jak twierdzą w mediach, nie mieli pojęcia? Z kolei prof. Radosław Owczuk nazywa nowy program dla anestezjologii "zdeformowanym" i twierdzi, że jego nowa wersja nie została przedstawiona członkom zespołu.
Warto przypomnieć, że program przygotowywał 10-osobowy zespół ekspertów. W związku z wątpliwościami prof. Radosława Owczuka, poprosiłem prof. Rafała Drwiłę - przewodniczącego zespołu opracowującego program z tej dziedziny - o ponowną jego weryfikację. Dodam, że prof. Drwiła kieruje pracami zespołu od lipca 2022 roku, a wcześniej tę funkcję pełnił prof. Owczuk.
Członkowie tego zespołu teraz się od niego odcinają. Pojawił się zarzut, że żaden ośrodek nie spełni przewidzianych w programie wymagań?
Program opracowywali konsultanci. Nie sądzę, by zgłaszane wątpliwości były uzasadnione.
Krótszy także program dla onkologii. "Dotąd 3 lata szkolenia specjalistycznego wystarczały"
Nowy program dotyczący kształcenia anestezjologów został skierowany do ponownej weryfikacji. Czy możemy się spodziewać, że opublikowana kilka dni temu wersja zostanie jeszcze zmieniona?
Czekam na informacje od prof. Rafała Drwiły, który - jako krajowy konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii - jest przewodniczącym zespołu.
Czy wobec innych niż anestezjologia programów również zgłoszono wątpliwości? W mediach dyskutowana jest też onkologia, której szkolenie specjalizacyjne również zostało skrócone.
Jestem zbulwersowany wypowiedzią prof. Piotra Wysockiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, który twierdzi, że jest zaskoczony tym, iż wraz ze skróceniem modułu podstawowego z interny nie wydłużono modułu specjalistycznego.
Przecieram oczy ze zdumienia, gdy czytam, że Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (PTOK) postulowało wydłużenie modułu specjalistycznego o rok, wskazując jednocześnie na to, że można skrócić moduł podstawowy do dwóch lat. Przecież prof. Piotr Wysocki był członkiem zespołu przygotowującego program i miał realny wpływ na to, jak on będzie wyglądał, ale nigdy nie wnioskował do CMKP o wydłużenie modułu specjalistycznego.
Mało tego, w zespole zasiadał także drugi przedstawiciel PTOK prof. Andrzej Kawecki. A to zespół ekspertów, a nie CMKP czy Ministerstwo Zdrowia, przygotowywał treść tego programu.
Skrócenie czasu specjalizacji w onkologii klinicznej z 6 do 5 lat związane jest z tym, że moduł podstawowy z chorób wewnętrznych został skrócony właśnie o rok. Ten moduł jest realizowany w oddziałach chorób wewnętrznych, a nie oddziałach onkologii klinicznej. Do tej pory 3 lata szkolenia specjalistycznego z onkologii klinicznej wystarczały i po aktualizacji programu nic się tu nie zmieniło.
Zgodnie z opinią zespołów z poszczególnych dziedzin, część programów została skrócona, oczywiście zachowując zgodność z przepisami europejskimi. Wszystkie opracowywane są tak, by były zgodne z aktualną wiedzą medyczną.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: