Praca związana z bezpieczeństwem w sieci jest bardzo na czasie i zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Nie jest to praca łatwa, jak może się wydawać, nie wystarczy szkolenie z etycznego hakera, by zacząć pracować jako Pentester. Co warto wiedzieć o pracy w Cybersecurity? Dowiesz się, czytając ten artykuł.
W artykule wymieniono:
Jakie są obowiązki osoby pracującej w branży cybersecurity?
Osoba pracująca jako specjalista ds. cyberbezpieczeństwa jest odpowiedzialna za:
monitorowanie, analizowanie, przewidywanie i przeciwdziałanie zagrożeń w sieci; analizowanie i „łatanie” luk w zabezpieczeniach systemowych; zarządzanie systemami i środowiskiem do wykonywania testów penetracyjnych; opracowywanie przypadków testowych (scenariuszy) dotyczących cyberzagrożeń; opracowywanie dokumentacji i planu działania w przypadku ataku hakerskiego; współpraca z zespołami programistów; wykorzystywanie systemu Machine Learning do kontroli obszarów systemowych np. kontroli ruchu sieciowego i wykrywania podejrzanych akcji;wykonywanie testów penetracyjnych w izolowanym środowisku, by testować wdrożone zabezpieczenia sieciowe;
projektowanie systemów zabezpieczeń wg wymagań klienta; opracowywanie i dokumentacja norm bezpieczeństwa dla systemów firmowych.Jak można zauważyć, zakres obowiązków osób pracujących w branży cyberbezpieczeństwa jest różny i zależny od stanowiska, jakie dana osoba zajmuje.
Jakie umiejętności pomogą Ci w pracy związanej z cyberbezpieczeństwem?
Potrafisz szybko łączyć ze sobą fakty? Nie masz trudności w szybkim znajdowaniu rozwiązań nawet dla najbardziej skomplikowanych problemów? To zdecydowanie jedna z umiejętności, która jest wręcz niezbędna na stanowiskach związanych z obszarem cybersecurity, takich jak Pentester.
Kolejnymi umiejętnościami, które pomogą Ci w tej pracy, jest analityczne myślenie, dobra ocena sytuacji oraz dyspozycyjność. Praca w cyberbezpieczeństwie wymaga stałego monitorowania, dlatego może się wydarzyć, że zostaniesz zmuszony przyjechać do pracy w niestandardowych godzinach, zwłaszcza jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego. Aby w ogóle dostać pracę w tym sektorze, potrzebna Ci będzie obszerna techniczna wiedza i umiejętności z zakresu architektury programowania, sieci i systemów operacyjnych, szyfrowania i protokołów bezpieczeństwa. Nie możesz liczyć na to, że nauczysz się ich w trakcie wykonywania zawodu. To odpowiedzialna praca, która wymaga nie tylko doskonałych umiejętności technicznych, ale także odporności na presję, stres i nieprzewidziane sytuacje.
Jeśli nie lubisz się uczyć i poszerzać swojej wiedzy, to również nie będziesz mógł się realizować w branży związanej z cyberbezpieczeństwem, w której tak naprawdę zmiany są nieustanne i trzeba być na bieżąco z najnowszymi dostępnymi technologiami i możliwościami wykorzystywania AI, by dobrze zarządzać bezpieczeństwem związanym z niepożądanymi wyciekami danych firmowych.
Ile możesz zarobić, pracując w sektorze cybersecurity?
Zarobki w tej branży nie należą do najniższych. To obszar, w którym specjaliści będą coraz częściej poszukiwani, w związku z systematycznym wytwarzaniem ogromnej ilości danych przez firmy i korporacje oraz rosnącą liczbą zagrożeń atakami hakerskimi. Na stanowisku juniorskim możesz zarobić średnio 5800 zł brutto, a na stanowisku doświadczonego specjalisty ponad 15.000 zł brutto. Są to dane uśrednione na rok 2022. Tak naprawdę, obszar cybersecurity ciągle się rozwija i rośnie zapotrzebowanie na dobrych specjalistów, dlatego stawki również będą ulegać zmianom.