W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wczoraj pewnym ciosem w notowania ropy naftowej okazała się kontynuacja siły amerykańskiego dolara, która nastąpiła po relatywnie gołębim komunikacie ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który co prawda nie przedstawił konkretnych dat możliwych obniżek stóp procentowych, ale zaznaczył, że podtrzymuje plany łagodzenia polityki monetarnej w strefie euro.
Ten komunikat odbił się echem także na rynkach surowców, bo im wyżej wyceniana jest waluta amerykańska, tym większa jest presja na niższe ceny surowców i towarów. Dodatkowo, podejście banków centralnych do polityki monetarnej ma istotne znaczenie, bowiem potencjalnie niższe są stopy procentowe wspierają scenariusz szybszego wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie, większego popytu na ropę.
Jednocześnie, na rynek ropy naftowej wciąż działają te same mechanizmy geopolityczne co wcześniej. Inwestorzy obawiają się eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza po deklaracjach Iranu dotyczących „ukarania Izraela” za atak na ambasadę Iranu w Damaszku (do którego Izrael nadal oficjalnie się nie przyznał). Póki co niezmiennie sytuacja na Bliskim Wschodzie nie ma większego przełożenia na produkcję i eksport ropy naftowej – jednak pojawiają się obawy, że to może się zmienić, jeśli w konflikt zaangażuje się Iran.
ZŁOTO
Cena złota z nowym rekordem, notowania powyżej 2400 USD za uncję.
Jeszcze w poprzednim tygodniu notowania złota wyhamowały zwyżkę za sprawą dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy oraz wątpliwości co do rychłego obniżania stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Niemniej, już w tym tygodniu notowania kruszcu powracają do dynamicznych zwyżek, czego zwieńczeniem jest obserwowany dziś ruch notowań złota w górę, do poziomu przekraczającego barierę 2400 USD za uncję. To kolejny historyczny rekord cen tego kruszcu.
Co ciekawe, notowania złota rosną nawet mimo siły amerykańskiego dolara, którego notowania zazwyczaj poruszają się w przeciwnym kierunku do notowań złota. Tym razem jednak efekt siły dolara okazał się słabszy niż inne czynniki wspierające notowania złota – takie jak choćby zakupy banków centralnych oraz napięcia geopolityczne.
Zarówno banki centralne, jak i inwestorzy indywidualni, w ostatnim czasie kupują duże ilości kruszcu ze względu na jego status jako tzw. bezpiecznej przystani. W obliczu napięć geopolitycznych i niepewności związanej z tempem wzrostu gospodarczego, wielu inwestorów traktuje złoto jako potencjalny stabilizator portfela inwestycyjnego.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.