Polski złoty najsilniejszy względem japońskiego jena od 15 lat

1 lat temu 46
Polski złoty najsilniejszy względem japońskiego jena od 15 lat

Polski złoty najsilniejszy względem japońskiego jena od 15 lat

Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-11-13 (10:37)

Główne indeksy polskiego rynku akcji spadły w piątek (WIG -1,2 proc., WIG-20 -1,37 proc., mWIG-40 -0,95 proc., sWIG-80 –0,25 proc.). Wśród indeksów sektorowych wzrost zanotowały jedynie WIG-Moto (+0,4 proc.) i WIG-Nieruchomości (+0,06 proc.). Pomimo spadku o 0,95 proc. swe historyczne maksimum ustanowił w trakcie piątkowej sesji WIG-Banki. WIG.MS-FIN osiągnął w piątek najwyższy poziom od 2018 roku, ale ostatecznie spadł o 1,48 proc. WIG.Games zaliczył w piątek swe nowe roczne minimum (-2,13 proc.). WIG-Ukraine był w piątek najniżej od 2014 roku.

Wśród składników WIG-u 20 swe nowe przynajmniej roczne maksima osiągnęły w piątek kurs akcji Alior Banku i Banku Polska Kasa Opieki. Wśród składników mWIG-u 40 swe nowe cykliczne maksimum osiągnął kurs akcji GPW, a najniżej od 2020 roku była cena akcji Grupy Azoty. Wśród składników sWIG-u 80 swe nowe cykliczne maksima ustanowiły w piątek kursy akcji spółek Comp, Sanok Rubber Company i Toya.

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła swój rating dla Stanów Zjednoczonych ze stabilnego do negatywnego wskazując na rosnące ryzyko związane z pozycją fiskalną tego kraju. Ruch agencji zbiega się w czasie z rosnącym ryzykiem związanym z tym, że rządu USA ma zapewnione finansowanie do przyszłego piątku.
Piątek przyniósł spadek głównych indeksów europejskiego rynku akcji (DAX -0,77 proc. CAC 40 -0,96 proc.).
Piątkowa sesja zakończyła się na Wall Street wzrostami indeksów (S&P 500 +1,56 proc. DJIA +1,15 proc., Nasdaq 100 +2,25 proc.).

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych lekko w piątek wzrosła do poziomu 4,6558 proc. Rentowność niemieckich 10-latek wyniosła w piątek 2,712 proc. 10-latki polskiego rządu zakończyły w piątek z najwyższa od tygodnia rentownością na poziomie 5,609 proc.

Ceny kontraktów na ropę naftową spadły w minionym tygodniu do swoich najniższych od lipca br. poziomów, a w piątek lekko odbiły w górę (WTI +1,89 proc., Brent +1,77 proc.). Cena notowanych na NYMEX-ie kontraktów na gaz ziemny zaliczyła w piątek swe 3-tygodniowe minimum (-0,26 proc.). Platyna była w piątek najtańsza od roku (-1,99 proc.). Cena palladu spadła do najniższego poziomu od 2018 roku. Cena kontraktów na kakao notowanych na ICE była w piątek najwyższa od 1978 roku.

Kurs EUR/USD utrzymywał się w piątek tuż poniżej poziomu 1,07 (+0,06 proc. ok. godz. 9:30). Kurs USD/JPY atakował w piątek swoje 32-letnie maksimum ustanowione w październiku ub.r.

Kurs EUR/PLN utrzymywał się w piątek nieco powyżej swego 3-letnie minimum ustanowionego pod koniec lipca br. (-0,12 proc.). Kurs USD/PLN oscylował w pobliżu swojego 2-miesięcznego minimum (-0,26 proc.). Kurs JPY/PLN był najniżej od 2008 roku (-0,41 proc.).

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara utrzymywał się w okolicach poziomu 37000 USD (+0,73 proc. w niedzielę).

Źródło: Wojciech Białek, DM TMS Brokers

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

Złoty przed szansą

Złoty przed szansą

2023-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB

Dobre nastroje globalne oraz wstrzymanie obniżek stóp procentowych w Polsce to przepis na potencjalne umocnienie złotego. Nasza waluta może wydawać się przewartościowana, ale na razie okoliczności jej sprzyjają. Po reakcji na wyniki wyborów kurs EURPLN zamarł na poziomie 4,45, wyczekując na kolejny impuls. Z tego marazmu rynku złotego nie wytrąciły nawet spore zmiany nastrojów na rynkach globalnych – najpierw pojawienie się, potem dość szybkie zignorowanie przez rynki konfliktu na Bliskim Wschodzie. Pomimo sporych zawirowań na kluczowych rynkach kurs EURPLN pozostawał niewzruszony – rynek czekał na impuls i dostał go w postaci decyzji RPP.

Dolar zaczyna kolejną falę wzrostową?

Dolar zaczyna kolejną falę wzrostową?

2023-11-10 Raport DM BOŚ z rynku walut

O ile w środę szef FED nie odniósł się do bieżących tematów, o tyle wczoraj zupełnie przeciwnie. Przekaz, jaki popłynął od Jerome Powella rzeczywiście był rozmiękczeniem wcześniejszej "gołębiej" narracji i bliższy temu, co w ostatnich dniach padało z ust innych przedstawicieli FED - nie zamykamy sobie furtki do ewentualnej podwyżki stóp, ale i też monitorujemy sytuację na bieżąco. Jednocześnie bank centralny nadal widzi scenariusz łagodnego lądowania gospodarki, jako najbardziej prawdopodobny.

EURUSD szuka kierunku

EURUSD szuka kierunku

2023-11-10 Poranny komentarz walutowy XTB

Podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy nieznaczne umocnienie amerykańskiej waluty, co doprowadziło do cofnięcia kursu EURUSD poniżej 1,0670. Wieczorne przemówienie Powella nie przyniosło żadnych rewelacji, choć wypowiedź prezesa Fed była nieco bliższa temu, co mówili ostatnio inni członkowie Rezerwy Federalnej. Powell stwierdził, że Fed nie zamyka furtki co do ewentualnej podwyżki stóp procentowych, ale jak zwykle dodał, że sytuacja w gospodarce jest monitorowana na bieżąco, oraz że bank widzi scenariusz zakładający łagodne lądowanie.

Dolar jeszcze słaby

Dolar jeszcze słaby

2023-11-06 Raport DM BOŚ z rynku walut

Echa zeszłego tygodnia, kiedy to amerykańska waluta straciła na wartości są nadal widoczne. W poniedziałek rano dolar jest słabszy na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. Najbardziej zyskują funt i frank - około 0,35 proc., a minimalnie traci jen. Japońskiej walucie zaszkodził komentarz prezesa Ueda, który dał do zrozumienia, że BOJ nie będzie się spieszył ze zmianami w polityce monetarnej. Ale co dalej z dolarem? Ten tydzień będzie uboższy w publikacje makro, ale bogatszy o szereg wystąpień przedstawicieli FED.

Euforia na Wall Street, dolar w odwrocie

Euforia na Wall Street, dolar w odwrocie

2023-11-06 Komentarz poranny TMS Brokers

Po interesującym minionym tygodniu, najbliższe dni przyniosą prawdopodobnie nieco więcej uspokojenia. Już dawno dane z rynku pracy USA nie wywoływały tak dużej zmienności. Kurs EUR/USD przez cały piątek zyskał ponad 120 pkt. a od momentu publikacji raportu NFP ruch w górę wyniósł prawie 1 figurę. Indeksy z Wall Street mają za sobą rewelacyjny tydzień. Październikowe spadki zostały w niemal 100 proc. zredukowane. Widoczny był również ruch w dół na rentownościach obligacji amerykańskich.

Rynek złotego w letargu

Rynek złotego w letargu

2023-11-06 Komentarz walutowy XTB

Ostatnie trzy tygodnie na rynkach globalnych to prawdziwa karuzela emocji – od strachu po euforię. W tle rynek obligacji, decyzja Fed i Bliski Wchód. Tymczasem na rynku złotego po reakcji na wyniki wyborów nie dzieje się praktycznie nic. Poprzedni tydzień przyniósł zwrot nastrojów rynkowych o 180 stopni. Po dwóch mocno spadkowych tygodniach Wall Street odnotowała najlepszy tydzień w całym roku, a dolar wyraźnie tracił.

Bank Japonii rozczarował

Bank Japonii rozczarował

2023-10-31 Poranny DM BOŚ z rynku walut

Wydarzeniem poranka są informacje z zakończonego posiedzenia Banku Japonii. Wprowadzone zmiany modyfikujące program kontroli krzywej rentowności obligacji (YCC), to zbyt mało, wobec tego, czego nieformalnie oczekiwał rynek. I tak górne pasmo wahań dla 10-letnich rentowności JGB's zostało podniesione do 1,0 proc. i BOJ będzie to traktował jako "górną granicę", oraz poziom odniesienia (stopę referencyjną) dla przeprowadzenia operacji na rynku.

Rynki czekają na jutrzejszy Fed

Rynki czekają na jutrzejszy Fed

2023-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB

We wtorek o poranku możemy obserwować słabość jena japońskiego, co jest wynikiem decyzji Banku Japonii, którą to poznaliśmy dziś nad ranem. BoJ zgodnie z oczekiwaniami utrzymał swój cel -0,1% dla krótkoterminowych stóp procentowych. Mimo wprowadzenia zmian w programie kontroli krzywej dochodowości (YCC), rynki nieoficjalnie oczekiwały więcej. Górne pasmo wahań dla 10 letnich rentowności zostało podniesione do 1,0%.

Euro w natarciu

Euro w natarciu

2023-10-31 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Euro wczoraj zyskało po danych z niemieckiej gospodarki. Dynamika wzrostu gospodarczego okazała się ujemna, ale wynik uplasował się wyżej od oczekiwań. Z kolei inflacja spadła mocniej niż wskazywały na to prognozy. Dziś wspólna waluta jest również wrażliwa na podobne dane dla całej strefy euro. Te poznaliśmy o godz. 11:00.. Kurs EUR/USD urósł ponad poziom 1,06 a dziś rano obserwujemy kontynuację zwyżek.

Końcówka burzliwego tygodnia

Końcówka burzliwego tygodnia

2023-10-27 Raport DM BOŚ z rynku walut

Dzisiaj w nocy USA dokonały ataku rakietowego na dwa cele w Syrii kontrolowane przez bojówki terrorystyczne powiązane z Iranem. Decyzję aprobował prezydent Joe Biden, a przedstawiciele amerykańskiej administracji tłumaczyli, że nie ma ona bezpośredniego związku z Hamasem. Niemniej poza lekką zwyżką na rynku ropy, na pozostałych aktywach większej reakcji nie widać. Czy rynek przyzwyczaja się do nowej sytuacji na Bliskim Wschodzie?

Czytaj więcej
Radio Game On-line