Minister finansów sypnął groszem
Minister Finansów, na wniosek Ministra Zdrowia, przyznał uczelniom medycznym pieniądze w łącznej wysokości 112 mln zł.
Jest to kolejne zwiększenie środków dla uczelni po obowiązującej od 1 października 2022 r. podwyżce wynagrodzeń o 4,4 proc.. Pieniądze zostaną przekazane z góry w 2022 r. z przeznaczeniem na pokrycie w 2023 r. zwiększonych kosztów wynagrodzeń w uczelniach medycznych.
Przekazane kwoty związane są także z procedowanym
w chwili obecnej projektem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej.
Projektowane rozporządzenie przewiduje podwyższenie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora do wysokości 7.210 zł i obowiązywać ma od dnia 1 stycznia 2023 r.
Stawka minimalnego wynagrodzenia profesora, m.in. zgodnie z art. 137 ust 1 ustawy, będzie oddziaływać na wynagrodzenia nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych oraz innych osób w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, których wynagrodzenia lub świadczenia są ustalane w relacji do tego wynagrodzenia.
Podziału przyznanych środków pomiędzy uczelnie medyczne dokonano na
podstawie wynagrodzeń wykazanych przez uczelnie w sprawozdaniach Rb-70 za rok 2021 z uwzględnieniem środków przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia na podwyżki wynagrodzeń o 4,4 [proc. przyznanej wcześniej uczelniom medycznym od 1 października 2022 r.
Środki finansowe na podwyżkę o 7,8 proc. uwzględniają pochodne pracodawcy i dodatkowe wynagrodzenie roczne. Przyznane zwiększenie subwencji zostanie uwzględnione w podstawie naliczenia subwencji na 2024 rok.
W załączeniu zestaw kwot, które przekazane zostaną poszczególnym uczelniom medycznym.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: