Kolejna uczelnia chce kształcić przyszłych lekarzy
30 grudnia 2022 roku Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu złożyła do MEiN wniosek o zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego. Z kolei 16 stycznia szef resortu edukacji Przemysław Czarnek spotkał się z przedstawicielami Senatu, Rady oraz Dyrektorami Instytutów i Departamentów uczelni, a także z przedstawicielami szpitali i placówek medycznych.
W trakcie spotkania minister wyjaśnił, że w Polsce wzrasta liczba uczelni, które umożliwiają studiowanie kierunków medycznych, w tym także kierunek lekarski.
– Już dziś kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych w Polsce jest więcej na uczelniach podległych bezpośrednio ministrowi Edukacji i Nauki, aniżeli na uczelniach medycznych. Nie chodzi o liczbę studentów, a liczbę kierunków i miejsc, w których kształci się na kierunkach lekarskich – powiedział minister Czarnek.
Jak informuje resort edukacji i nauki, podczas spotkania z władzami uczelni szef MEiN zdementował opinie o tym, że emigracja odpowiada za braki lekarskie. Jego zdaniem zmniejszyła się za to skala, na jaką kształcono pod koniec lat 80 i na początku lat 90 XX wieku.
- Jak się szacuje, brak nawet 60 tys. lekarzy na polskim rynku, nie jest czymś odosobnionym w skali światowej. Braki lekarzy i kadry medycznej odczuwają Stany Zjednoczone, i to nawet północna część, a także Europa Zachodnia, gdyby tak nie było, to nie wchłaniałaby z kolei tych lekarzy i tych pielęgniarek, którzy z Polski wyjechali w ciągu ostatnich ponad 20 lat – dodał.
Minister potwierdził podczas wizyty, że uczelnia w Nowym Targu dołączy do listy placówek, w których studenci będą mogli studiować na kierunku lekarskim. Przy okazji zaznaczył, że stanie się ona Akademią Podhalańską.
Więcej uczelni niemedycznych będzie kształcić lekarzy
Zdaniem ministra Czarnka kierunki lekarskie są elitarne – podkreślił, że nie może być tak, że absolwenci dobrych szkół średnich nie dostają się na studia z powodu braku miejsc. Dodał przy tym, że jedynym sposobem na uzupełnienie braków kadrowych jest zwiększenie liczby miejsc na studiach lekarskich.
- Jedynym sposobem na uzupełnienie tych braków kadrowych w perspektywie następnych kilkunastu lat, bo przecież proces kształcenia lekarzy nie jest krótki, to radykalne zwiększenie liczby miejsc na studiach lekarskich. A skoro nie da się tego zrobić przy pomocy uczelni medycznych, toteż trzeba tworzyć kierunki lekarskie również na uczelniach niemedycznych – dodał.
16 stycznia podpisano także porozumienie pomiędzy rektorem uczelni a dyrektorami szpitali oraz placówek medycznych. Minister edukacji i nauki wyjaśnił przy tym, że kształcenie lekarzy nie oznacza, że "trzeba mieć swój szpital", ponieważ wystarczy współpraca z miejscami, gdzie można w praktyczny sposób kształcić medyków.
Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu to publiczna uczelnia zawodowa utworzona w 2001 roku. Prowadzi studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na 22 kierunkach. Obecnie kształci 1641 studentów.
Kolejne uczelnie gotowe uruchomić kierunek lekarski. MEiN wdało w rok pięć decyzji
Dodajmy, że tylko w minionym roku resort edukacji i nauki wydał pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim dla pięciu ośrodków. Jako ostatnia dołączyła do tego grona Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Na początek, tj. od października tego roku, chciałaby przyjąć 60. studentów. Planuje również uruchomić kursy przygotowawcze dla maturzystów na nowy kierunek.
Uczelnie, które otrzymały w 2022 r. zgodę ministra Przemysława Czarnka na uruchomienie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim to:
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023, Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024, Akademia Mazowiecka w Płocku – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024, Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024.Ponadto do uruchomienia wydziału medycznego szykuje się Politechnika Wrocławska. W grudniu uczelnia podpisała porozumienia o współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz siedmioma szpitalami z Wrocławia. Jeszcze w styczniu wysłać ma do Ministerstwa Edukacji i Nauki wniosek w sprawie utworzenia nowego wydziału.
Medycyna ma wrócić również na Uniwersytet Warszawski, który w zakresie kształcenia w zawodach medycznych chce współpracować ze Szpitalem Południowym. Władze miasta podpisały w tej sprawie porozumienie z władzami uczelni na najbliższe 10 lat. Porozumienie obejmuje 4 pełne (6-letnie) cykle kształcenia tj. od dnia 1 września 2023 r. do dnia 30 września 2033 r. Warunkiem współpracy jest wcześniejsze uzyskanie przez Uniwersytet Warszawski zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie kierunku lekarskiego na uczelni.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: