Pochówki barbarzyńców zachwyciły archeologów. Pomimo złej sławy byli symbolami postępu

2 mies. temu 19

Nowy rozdział poświęcony tym ekspertyzom zapoczątkowało niedawne znalezisko w postaci 13 grobowców jamowych. Takowe odkryto na terenie Kazachstanu, gdzie trwały wykopaliska archeologiczne prowadzone przez przedstawicieli Instytutu Archeologii Margulan. Xianbei, nazywani czasami wschodnimi barbarzyńcami, prowadzili koczowniczy tryb życia. Zamieszkiwali przy tym wschodnie stepy Eurazji.

Czytaj też: W tych pięknych okolicznościach przyrody zdarzyło się coś wyjątkowego. Nowe datowanie zmienia historię naszego gatunku 

Współcześnie byłyby to tereny Mongolii, Mongolii Wewnętrznej oraz północno-wschodnich Chin. Pomimo pozornego zacofania, tworzone tam społeczności cechowały się istotnymi innowacjami. Zaliczały się do nich chociażby rozwój piśmiennictwa, sztuki oraz kultury. Poza tym Xianbei zapoczątkowali chanat, czyli swego rodzaju formę monarchii. Przywódcą w takim ustroju był chan, a szczególnie popularna owa organizacja społeczna była w Azji oraz Europie Wschodniej.

Aktywność wspomnianego ludu była dokumentowana od III wieku p.n.e., kiedy to jego przedstawiciele zasłynęli z podboju terytoriów położonych na północny-zachód od Chin. Znalezione grobowce są zdecydowanie młodsze, ponieważ trzynaście zidentyfikowanych obiektów zostało wstępnie datowanych na pierwsze tysiąclecie. Zagłębienia mają około metra, a wokół znajdują się specjalne ogrodzenia. 

Pochówki znalezione na terenie Kazachstanu są powiązane ze zmarłymi przedstawicielami ludu Xianbei. Pierwsze doniesienia na jego temat pojawiły się w III wieku p.n.e.

Na każdy grób przypadają szczątki jednej dorosłej osoby, a w niektórych przypadkach umieszczono tam również końskie szkielety. Poza tym uczestnicy ekspedycji zidentyfikowali różnego rodzaju przedmioty grobowe. Zalicza się do nich pozostałości ceramicznych artefaktów, muszle oraz biżuterię wykonaną z kamieni półszlachetnych. Analizy dokonanych znalezisk powinny pozwolić na lepsze zrozumienie zwyczajów pogrzebowych, które były kultywowane nawet dwa tysiące lat temu. 

Czytaj też: Kopiec sprzed tysięcy lat znaleziony na Kujawach. Takie obiekty nie były przeznaczone dla żywych

Jak podkreślają naukowcy stojący za ostatnimi sukcesami, lud Xianbei pełnił bardzo istotną funkcję w kontekście kształtowania i ewolucji procesów etnokulturowych obejmujących Azję Środkową. Miało to miejsce w szczególności po upadku imperium Hunów, które zapisało się na kartach historii znacznym udziałem w obaleniu zachodniej części cesarstwa rzymskiego. Pamiątki po oddziaływaniach Xianbei na aspekty kulturowe na odległym stepie są widoczne w dowodach znajdowanych setki, a nawet tysiące lat później. 

Czytaj więcej
Radio Game On-line