Pięć nowych uczelni ze zgodą na kształcenie lekarzy. Na UJD pierwsza sesja na kierunku lekarskim

1 lat temu 27
Dwie uczelnie - Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie i Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu - mają od października 2022 r. zgodę na kształcenie lekarzy  Choć w połowie września na nowy kierunek lekarski w Częstochowie aplikowało 18 osób na jedno miejsce na studiach stacjonarnych i prawie 8 na niestacjonarnych, to nie udało się zgromadzić kompletu studentów  Kolejne uczelnie szykują się do poszerzenia oferty kształcenia o kierunki lekarskie. Pozwolenia ministra edukacji i nauki uzyskało w ostatnim czasie łącznie pięć uczelni Jeszcze w styczniu wniosek w sprawie utworzenia wydziału lekarskiego wyśle do resortu także Politechnika Wrocławska 

W UJD na nowym kierunku 82 studentów. Kolejne uczelnie gotowe kształcić lekarzy

Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie w minionym roku otrzymał  pozwolenie na uruchomienie 60 miejsc na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych i 30 na niestacjonarnych. Mimo początkowo dużego zainteresowania i wydłużonej do końca października rekrutacji, uczelni nie udało się zapełnić kompletu miejsc. 

"Ostatecznie 20 grudnia na studiach stacjonarnych było 56 słuchaczy, na niestacjonarnych 26" - podał częstochowski oddział "Gazety Wyborczej".

Jak tłumaczy Wyborczej rektor prof. Anna Wypych-Gawrońska, kandydaci starali się o miejsca na różnych uczelniach. Liczba studentów kierunku lekarskiego na UJD utrzymała się od zakończenia rekrutacji, a wykładowcy są z nich bardzo zadowoleni. Uczelni udało się do zajęć zaprosić także naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Zajęcia w pierwszym semestrze były przede wszystkim teoretyczne. Tylko w przypadku anatomii praktyczną część studenci odbywają w Zakładzie Patomorfologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Zajęcia kliniczne program kształcenia przewiduje dopiero na czwartym roku.
Uczelnia podpisała już wstępne umowy z placówkami, w których będą się odbywać. Na liście znalazły się: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny oraz Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie, a także placówki w Blachowni, Myszkowie, Zawierciu, Lublińcu, Radomsku, Włoszczowie, Ozimku, Kluczborku, Wieluniu i Tarnowskich Górach. Uniwersytet podpisał także list intencyjny z Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach. 

Obecnie, przypomnijmy, 24 szkoły wyższe mogą kształcić przyszłych lekarzy. W kolejnym roku akademickim liczba ta wzrośnie do co najmniej 27. 

Tylko w minionym roku resort edukacji i nauki wydał pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim dla pięciu ośrodków. Jako ostatnia dołączyła do tego grona Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Na początek, tj. od października tego roku, chciałaby przyjąć 60. studentów. Planuje także uruchomić kursy przygotowawcze dla maturzystów na nowy kierunek. 

Uczelnie, które otrzymały w 2022 r. zgodę ministra Przemysława Czarnka na uruchomienie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim to:

Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023, Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024, Akademii Mazowieckiej w Płocku – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024, Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024.

Kolejna uczelnia szykuje wniosek do ministra edukacji i nauki. Tym razem politechnika 

Jeszcze w styczniu wniosek w sprawie utworzenia Wydziału Lekarskiego wysłać do resortu ma Politechnika Wrocławska. W grudniu uczelnia podpisała porozumienia o współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz siedmioma szpitalami z Wrocławia. 

Na początek chciałaby uruchomić studia na kierunku lekarskim dla około 60 studentów. Kształcenie na wydziale medycznym politechnika prowadzić miałaby we współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami.

Już teraz naukowcy prowadzą na Politechnice Wrocławskiej sporo badań okołomedycznych. Od 2017 roku uczelnia realizuje w tym zakresie ponad 100 grantów. Jednym z takich projektów było opracowanie celowanych nośników leków, które pozwalają preparatom dotrzeć do konkretnych komórek, czyli np. nowotworowych. Uczelnia na zlecenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego badała także szkła kontaktowe uwalniające leki. Ma grupy badawcze, które zajmują się rzeczywistością wirtualną w zakresie planowania operacji neurologicznych czy trójwymiarowym drukiem w zakresie drukowania protez i implantów na zamówienie, pracujące nad analizą komputerową sposobu poruszania się pacjenta pod kątem ryzyka zachorowania na chorobę Parkinsona, a także reakcji źrenicy na światło pod kątem wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera.

Kadrę naukową nowego wydziału stanowić mieliby w znacznej części lekarze ze stopniami i tytułami naukowymi. 

Kierunek lekarski także na Uniwersytecie Warszawskim

Kierunek lekarski planuje uruchomić również Uniwersytet Warszawski.  Już 16 listopada na posiedzeniu Senatu UW  jednomyślnie został przyjęty program studiów, a zgodnie z założonym planem kształcenie przyszłych lekarzy rozpocznie się od roku akademickiego 2023/2024. Przy tej okazji minister zdrowia przekazał uczelni symboliczny czek opiewający na kwotę 40 mln zł obligacji skarbowych na działania związane z utworzeniem nowego kierunku.

Kierunek ruszy po uzyskaniu pozwolenia Ministra Edukacji i Nauki, a formalny wniosek w tej sprawie zostanie złożony - jak informowała uczelnia - na początku 2023 roku. Studia będą prowadzone w języku polskim.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej