Operatorzy z mniejszą lub większą regularnością chwalą się nowymi stacjami czy włączeniami 5G w paśmie C. Orange nie zapomina jednak o modernizacjach stacji i nowych pasmach LTE.
Orange w wybranych rejonach wysyła klientom SMS-y informujące o pracach modernizacyjnych, które mogą spowodować czasowe utrudnienia w dostępie do sieci. We wpisie na firmowym blogu znalazło się wyjaśnienie tych działań operatora.
Orange dokłada warstwy LTE
Modernizacja już działających stacji bazowych pozwala na zwiększenie pojemności i wzmocnienie zasięgu sieci, a w rezultacie – poprawę jakości usług komórkowych. Orange nie chwali się zbyt często nowymi nadajnikami, ale ulepsza te istniejące. Od początku 2024 roku modernizację przeszło 1670 stacji bazowych Orange. Operator dołożył na nich ponad 820 warstw sieci LTE. Plan na ten rok zakłada modernizacje łącznie 2100 nadajników. Od początku trwania programu unowocześniania sieci mobilnej Orange prowadził prace na ponad 4140 stacjach bazowych, a cała operacja zakończy się w 2025 roku.
Podczas modernizacji Orange wymienia moduły sterujące i radiowe, anteny oraz aktualizuje oprogramowanie. W niektórych przypadkach wiąże się to ze zmianą dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego.
Tego typu prace powodują w wybranych lokalizacjach chwilową niedostępność usług telekomunikacyjnych. Operator przekonuje, że warto znieść to cierpliwie. Dzięki modernizacji Orange może na danej stacji np. uruchomić dodatkowe warstwy sieci LTE w pasmach 800, 1800, 2100 i 2600 MHz. O tym, które pasma są uruchamiane, decydują przede wszystkim lokalne potrzeby sieciowe, lokalizacja stacji i topografia terenu.
Orange zwraca też uwagę, że modernizując stacje bazowe, przygotowuje je na wyłączenie sieci 3G i refarming, czyli uruchomienie LTE w paśmie 900 MHz, a przyszłościowo także na włącznie sieci 5G w paśmie C. Jednocześnie, jeśli to możliwe Orange uruchamia 5G w technologii DSS.
Modernizacja stacji bazowych pozwala na wykorzystanie nowszych technologii i generacji sieci komórkowej.
Na obecnym etapie modernizacji sieci mobilnej jest to szczególnie ważne dla terenów południowej Wielkopolski, województwa dolnośląskiego oraz południowej części województwa lubuskiego. Wymiana sprzętu na stacjach w tych lokalizacjach pozwoli nam w znacznym stopniu poprawić zasięg sieci 5G
– wyjaśnia Kinga Galon na blogu Orange.
Zobacz: Kto ma najszybszy internet mobilny? Orange kolejny miesiąc na topie
Zobacz: Orange ma nowe stacje bazowe. Tyle uruchomił w trzy miesiące