Tydzień temu OFF Radio Kraków ogłosiło, że wprowadza na antenę trójkę wirtualnych „dziennikarzy”, którzy będą mieli własne audycje. Decyzja wywołała gorącą dyskusję w mediach na temat roli ludzi w tworzeniu medialnego przekazu, zwłaszcza że krakowska rozgłośnia niedawno podziękowała za współpracę swoim pracownikom. Później kontrowersje wzbudził „wywiad” wygenerowanej redaktorki radia z nieżyjącą już Wisławą Szymborską, której głos i wypowiedzi także zostały wykreowane przez AI. Doszło do protestów dziennikarzy, słuchaczy, polityków oraz rady programowej Radia Kraków. Redaktor naczelny Marcin Pulit właśnie ogłosił koniec eksperymentu.
OFF Radio Kraków wycofuje pomysł ze sztuczną inteligencją
W odpowiedzi na dyskusję w mediach redaktor naczelny OFF Radia Kraków opublikował wpis, w którym zapowiedział, że kończy eksperyment z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Początkowo ten projekt miał trwać przez kwartał. Marcin Pulit stwierdził, że jego celem było rozpoczęcie debaty na temat zarówno korzyści, jak i zagrożeń, które mogą wynikać z wprowadzenia AI na rynek.
Od początku ten projekt był pomyślany jako głos w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Misją radia publicznego jest uważna obserwacja zmieniającej się rzeczywistości, stawianie pytań, prowokowanie dyskusji o cywilizacyjnych wyzwaniach. Taki cel miał radiowy eksperyment, który był częścią debaty pod hasłem »Sztuczna inteligencja. Co nam daje, co nam zabiera«. I to się udało
W dalszej części Pulit nie ukrywał, że nie spodziewał się tak emocjonalnej reakcji ze strony internautów i napisał, że „skala zainteresowania projektem w niszowym, internetowo-cyfrowym programie poza główną anteną rozgłośni regionalnej, zaskoczyła nas. Pokazała, jak wiele obszarów jest nieuregulowanych – ochrona wizerunku, identyfikacja treści tworzonych przy wsparciu AI, prawa autorskie”.
W oświadczeniu OFF Radia Kraków zaznaczono, że od samego początku stawiano na transparentność oraz oznaczanie treści generowanych przez sztuczną inteligencję. Podkreślono, że rozgłośnia nigdy nie zamierzała zastępować prawdziwych dziennikarzy botami AI. Natomiast krytyka jest wynikiem fake newsów na temat strategii radia.
AI jest i będzie coraz bardziej obecna w naszym życiu. W najbliższych latach Polskę czeka opracowanie norm prawnych, określających wykorzystanie sztucznej inteligencji. Nasz eksperyment pokazał, jak wiele kwestii wymaga regulacji, a nasze radiowe doświadczenia mogą zostać wykorzystane podczas prac nad ustawą
Na koniec redaktor naczelny poinformował, że „trwają pracę nad nową formułą OFF RK, tworzonego przez studentów”.
Sztuczna inteligencja zastępuje lektora z Google Maps
Nie jest to jedyna dyskusja wokół sztucznej inteligencji, która przetoczyła się przez polskie media w ostatnim czasie. Duże emocje wywołało również oświadczenie Jarosława Juszkiewicza. Znany lektor z Google Maps stracił pracę, ponieważ jego głos został zastąpiony przez AI.
Juszkiewicz przez 15 lat współpracował z Google, a kierowcy zdążyli się przyzwyczaić do jego głosu. Nic dziwnego, że odejście lektora spotkało się z żywą reakcją w mediach społecznościowych. Do podobnej sytuacji doszło kilka lat temu, gdy Juszkiewicz miał zostać zastąpiony przez syntezator mowy. Wówczas apele internautów przyniosły skutki.
Tym razem jednak decyzja zapadła odgórnie i dziennikarz nie zostanie przywrócony do swojej funkcji, o czym poinformował go już przedstawiciel firmy Google.
Zobacz także: Wyciekły wyniki Złotej Piłki 2024. To on ma być zwycięzcą! Zaskoczenie?