fot. Shutterstock.com
"Już w poniedziałek 23 maja nastąpi trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T2/HEVC. Zmiana będzie dotyczyć województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego" - podało w komunikacie Media-Cyfryzacja KPRM.
Zmienia się częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4
Jak przypomniano, w ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC.
"W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu - wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania" - wskazano.
Związek Cyfrowa Polska przypomina z kolei telewidzom o sprawdzeniu, czy ich odbiorniki telewizyjne są dostosowane do nowego standardu sygnału.
"Zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej odbywają się stopniowo od końca marca i potrwają do końca czerwca" - podał Związek Cyfrowa Polska. Jak dodał, obecnie w zasięgu DVB-T2/HEVC są mieszkańcy województw: dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, niemal całego pomorskiego, wielkopolskiego oraz północno-zachodniej części mazowieckiego.
"Od 23 maja obszar ten znacznie powiększ się i nowy standard dotrze do wszystkich telewidzów mieszkających na terenie województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i opolskiego. W całości nowym sygnałem zostanie pokryta także Wielkopolska (dołączy np. Kalisz), a także kolejne miejscowości na Mazowszu (chodzi o obszar Radomia i okolic)" - podano.
Jak wskazał prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik, "będzie to największe obszarowo przyłączenie nowego standardu nadawania na terenie Polski".
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
Dla tych, którzy będą musieli wymienić odbiornik, Cyfrowa Polska przypomina o rządowym dofinansowaniu do zakupu dekodera lub telewizora. Jeśli zdecydujemy się na kupno nowego odbiornika telewizyjnego możemy otrzymać bon o wartości 250 zł.
Eksperci odsyłają na stronę www.gov.pl/CyfrowaTV, gdzie można złożyć wniosek online o przyznanie takiego rządowego dofinansowania. Można to również uczynić za pośrednictwem placówek Poczty Polskiej.
Związek Cyfrowa Polska przekazał, że kolejne i ostatnie już przyłączenie do DVB-T2/HEVC planowane jest 27 czerwca. Obejmie ono resztę miejscowości z województwa mazowieckiego, w tym Warszawę, podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz lubelskie. Tym samym cały obszar kraju będzie już objęty nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.
Dlaczego konieczna jest wymiana sprzętu?
Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej objęła już województwa: dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, większość powiatów w wielkopolskim, północno-zachodnią część mazowieckiego. W poniedziałek do tych regionów dołączają: małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie świętokrzyskie, podkarpackie, południowa część mazowieckiego i południowo-wschodnia wielkopolskiego.
Zmiana standardu na DVB-T2/HEVC jest związana z przekazaniem części pasma zajmowanego przez naziemną telewizję operatorom telekomunikacyjnym, którzy będą mogli rozwijać sieć 5G. Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Wszystkie kanały z tych multipleksów są nadawane teraz w wysokiej rozdzielczości (HD). W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP). Osoby, które posiadają stare sprzęty, stracą więc dostęp do m.in. TVN, Polsatu, TV Puls czy TV Trwam, jeśli ich nie wymienią.
Co daje DVB-T2/HEVC
DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych i poprawę jakości ich obrazu. W województwach, gdzie doszło do zmiany, wszystkie stacje w nowym standardzie są nadawane w jakości HD (wysokiej rozdzielczości). Jesienią Telewizja Polska planuje uruchomić nowe kanały tematyczne. Będą to prawdopodobnie TVP Nauka, TVP 4K i TVP Muzyka.
Niedawno informowaliśmy, że zaraz po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej w województwach lubuskim i dolnośląskim MUX-1 zmniejszył tam zasięg o 28,3 proc., a MUX-2 o 33,9 proc. Zasięgi kanałów z MUX-3 i MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP), który na razie nie przechodzi na DVB-T2/HEVC wzrosły o 0,5 proc.
Związek Cyfrowa Polska reprezentuje sektor cyfrowy i nowych technologii.