Nowelizacja tzw. ustawy powodziowej już z podpisem prezydenta

1 mies. temu 9

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj wieczorem nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zakładają m.in. wsparcie dla kredytobiorców, wsparcie związane z mieszkalnictwem i zasiłek losowy na potrzeby edukacyjne dzieci.

Fala powodziowa, która spowodowała spustoszenie w południowo-zachodniej części kraju,  dociera już do Bałtyku.

Błyskawiczne tempo prac legislacyjnych

Sejm uchwalił nowelizację we wtorek (1 października), już w czwartek (3 października) bez poprawek przyjął ją Senat i jeszcze tego samego dnia wieczorem podpisał prezydent. Nowe regulacje mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ustawa dokonuje zmian w ustawie z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi wprowadzając rozwiązania niosące pomoc poszkodowanym w wyniku wielkiej  powodzi, która spowodowała ogromne straty zarówno dla osób prywatnych, jak i instytucji.

Paprocka: Zawarte w nowelizacji zmiany „oczekiwane i potrzebne”

Wcześniej tego wieczoru w Polsacie szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka przekonywała, że wprowadzone w nowelizacji zmiany „generalnie są to rozwiązania, które są oczekiwane i potrzebne”.

Przypomniała też, że towarzyszyła Andrzejowi Dudzie podczas wizyt w Lądku i Głuchołazach, miejscowościach zniszczonych przez wrześniową powódź. —  Ogrom ludzkiej tragedii i ludzkiego nieszczęścia łapał za serce. Wszystkie ręce na pokład — apelowała prezydencka minister.

Specustawa powodziowa z pomocą dla osób prywatnych i przedsiębiorców

Podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja zakłada m.in. wsparcie dla kredytobiorców. Poszkodowani w powodzi, którzy mają kredyt mieszkaniowy i utracili — choćby czasowo — możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Państwo spłaci tą drogą raty kredytu za 12 miesięcy.

Kolejnym zawartym tam rozwiązaniem jest bezzwrotne wsparcie finansowe z Funduszu Dopłat  dla osób, które ucierpiały wskutek powodzi. Nowelizacja przewiduje też zasiłek losowy w wysokości jednego tysiąca złotych na potrzeby edukacyjne dzieci, które poniosły szkodę w wyniku powodzi. Wprowadza też dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy w efekcie przejścia fali powodziowej muszą opiekować się dzieckiem z powodu zamknięcia żłobka czy nieobecności niani.

Zmiana umożliwia ponadto zawieszenie postępowania cywilnego lub sądowo-administracyjnego z urzędu w związku z sytuacją powodziową i niemożnością wzięcia udziału w postępowaniu. Na mocy jej zapisów możliwe jest również zawieszenie biegu terminów w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych (np. wniesienie odwołania, zażalenia, skargi czy sprzeciwu). Specustawa zawiera też przepisy dotyczące zagospodarowania odpadów popowodziowych.

Sztab kryzysowy. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak, premier Donald Tusk i wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (KPRM)

Zawarty w noweli mechanizm pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi przewiduje natomiast wsparcie w kwocie 16. tys. zł na każdego zgłoszonego do ubezpieczenia w ZUS lub równowartość 75 proc. średniego miesięcznego przychodu z poprzedniego roku.

Pomocą objęci zostaną także prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, pracodawcy i przedsiębiorcy prowadzący tzw. działalność sezonową, czyli osoby pracujące na umowie-zleceniu. Tu pułap wsparcia dla jednego przedsiębiorcy określono na milion złotych, a na pomoc dla dotkniętych przez powódź firm zarezerwowano miliard złotych.

Nowela ustawy powodziowej przewiduje też zwiększenie do tysiąca złotych zasiłku dla rodziny lub osoby samotnie gospodarującej poszkodowanej w wyniku powodzi w celu pokrycia kosztów zużycia energii elektrycznej lub paliwa niezbędnych do osuszenia pomieszczeń zajmowanych przez tę rodzinę lub osobę.

Na ten cel przeznaczone mają być dodatkowe pieniądze z budżetu państwa w kwocie 25 mln zł, pochodzące z rezerwy celowej. Zgodnie z projektem pracownik poszkodowany w powodzi otrzyma prawo do dodatkowego płatnego urlopu w wymiarze do 20 dni na usuwanie skutków żywiołu. Pracodawca będzie mógł natomiast uzyskać zwrot kosztów wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne za czas tego urlopu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Czytaj więcej
Radio Game On-line