Nowa specjalizacja medyczna weszła w życie. Dostępna m.in. dla pielęgniarek, położnych, psychologów i socjologów

1 lat temu 56

×

Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Autor: oprac. KM • Źródło: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej27 czerwca 2023 11:00

Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia, która wprowadza psychoterapię do wykazu specjalizacji medycznych. Szkolenie z psychoterapii będzie dostępne m.in. dla lekarzy, pielęgniarek, położnych, absolwentów psychologii, pedagogiki, pracy socjalnej czy socjologii.

Nowa specjalizacja medyczna weszła w życie. Dostępna m.in. dla pielęgniarek, położnych, psychologów i socjologów Psychoterapia znalazła się na liście szkoleń specjalizacyjnych w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Fot. AdobeStock
Lista specjalizacji lekarskich na mocy rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2023 r. została poszerzona o nową pozycję: psychoterapię To już 20 na liście dostępnych możliwości szkoleń specjalizacyjnych w ochronie zdrowia Rozporządzenie weszło w życie dzień po ogłoszeniu, tj. 24 czerwca

Psychoterapia jedną ze specjalizacji m.in. dla lekarzy, dentystów czy pielęgniarek

Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 20 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia do listy specjalizacji w medycynie została dodana psychoterapia z kodem 044.

Rozporządzenie weszło w życie dzień po ogłoszeniu, a zatem 24 czerwca.

Dokument procedowany był od listopada 2022 roku. W toku konsultacji publicznych zgłoszono do niego uwagi dotyczące rozszerzenia listy zawodów mogących się specjalizować w tej dziedzinie. Ministerstwo Zdrowia uwzględniło uwagi dotyczące lekarzy dentystów, położnych oraz absolwentów nauk o rodzinie czy pracy socjalnej.

Zgodnie z rozporządzeniem podniesienie kwalifikacji w ramach kształcenia podyplomowego może objąć osoby, które uzyskały tytuł magistra po ukończeniu studiów na kierunkach:

lekarskim, lekarsko-dentystycznym (dodane w konsultacjach), pielęgniarstwa, położnictwa, psychologii, pedagogiki, pracy socjalnej, socjologii, resocjalizacji, nauk o rodzinie.

Co będzie mógł robić absolwent nowej specjalizacji?

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Zdrowia "osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii będzie przygotowana do prowadzenia psychoterapii zaburzeń psychicznych i związanych z nimi zaburzeń somatycznych poprzez nawiązywanie szczególnej relacji interpersonalnej nazywanej relacją psychoterapeutyczną, umożliwiająca zaistnienie procesu psychoterapeutycznego, w którym język jest zasadniczym sposobem komunikacji".

Absolwent nowej specjalizacji będzie mógł m.in.:

rozpoznawać objawy zaburzeń psychicznych, diagnozować potrzeby terapeutyczne w tym zakresie, wypracowywać u pacjentów umiejętności przezwyciężania kryzysów psychicznych oraz zmiany sposobów przeżywania, poznawania i zachowania, monitorować postępy w procesie terapii, nawiązać relację psychoterapeutyczną niezbędną do wytworzenia i
podtrzymania u pacjenta woli współpracy i zaangażowania w terapię.

Pełny dokument dostępny jest w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line