Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2023-10-27 (08:52)
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Niemniej, dzisiaj cena tego surowca rośnie, co wynika z utrzymujących się obaw o sytuację na Bliskim Wschodzie. Ceny ropy rosną dziś po informacjach o tym, że amerykańskie wojska uderzyły w dwa irańskie cele (powiązane z Irańską Gwardią Rewolucyjną) cele zlokalizowane w Syrii, jako odpowiedź na niedawne ataki na wojska amerykańskie w Syrii i Iraku.
Chociaż walki te teoretycznie nie mają związku z sytuacją w Izraelu, to ataki na wojska USA nasiliły się po wybuchu konfliktu izraelsko-palestyńskiego 7 października.
Wszystkie te informacje nie przekładają się istotnie na produkcję ropy naftowej, ale budzą obawy o możliwe konsekwencje dla tego rynku w przyszłości. Eskalacja konfliktu w Izraelu mogłaby bowiem wpłynąć na kraje ościenne, w tym ważnych producentów ropy naftowej w rejonie Bliskiego Wschodu.
Nawet pomijając kwestie polityczne, warto pamiętać, że na świecie utrzymują się obawy związane z podażą ropy naftowej. Są one powiązane z decyzją OPEC+ dotyczącą pogłębienia dobrowolnych cięć produkcji ropy i utrzymania ich do tej pory. Agencja Reuters podała, że w ciągu ostatniego roku eksport ropy naftowej z krajów OPEC+ do Stanów Zjednoczonych systematycznie spadał, co było bezpośrednią konsekwencją coraz mniejszej produkcji ropy w państwach rozszerzonego kartelu.
KUKURYDZA
Cena kukurydzy blisko tegorocznych minimów.
Notowania kukurydzy w tym tygodniu znajdują się pod wyraźną presją podaży. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych, po przebiciu poziomu 5 USD za buszel w poprzednim tygodniu, szybko zawróciła na południe. Obecnie cena kukurydzy w USA porusza się w okolicach 4,80 USD za buszel.
Jednym z czynników, które wywierają presję na ceny kukurydzy, jest jej duża globalna produkcja. Tegoroczne obfite zbiory dotyczą m.in. USA i Brazylii, natomiast wczoraj pozytywne informacje napłynęły z Argentyny, będącej jednym z kluczowych eksporterów towarów rolnych, w tym kukurydzy.
Według prognoz giełdy zbóż w Buenos Aires, obfite deszcze, które spadły w Argentynie w ostatnich dniach, dają szansę na istotne polepszenie jakości uprawianej w tym kraju kukurydzy oraz innych towarów rolnych. Wcześniej przez kilka miesięcy opady deszczu w tym kraju były niewielkie, co budziło istotne obawy związane z produkcją zbóż w Argentynie w sezonie 2023/2024. Jak na razie, zasiane zostało jednak dopiero 22% planowanego areału upraw kukurydzy, więc warto pamiętać, że czynnik pogodowy nadal odgrywa na tym rynku istotną rolę.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy
2023-10-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej, które na początku wczorajszej sesji znajdowały się pod presją podaży, w drugiej połowie dnia powróciły do zwyżek i zakończyły czwartek na wyraźnym plusie. Tym samym, cena ropy znajduje się na drodze do drugiego z rzędu wzrostowego tygodnia. Notowania ropy Brent przekraczają poziom 93 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI oscylują w rejonie bariery 90 USD za baryłkę.
Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne
2023-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa nerwowy tydzień na rynku ropy naftowej. Dzisiaj na rynku tym przeważa jednak strona podażowa, bowiem spekulacje wokół możliwej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie nieco przygasły. Tak czy inaczej, zmienność cen ropy pozostaje duża. Dzisiejsze zniżki notowań ropy naftowej wynikają z dwóch kluczowych kwestii. Po pierwsze, mimo ogromu tragedii w Strefie Gazy i chaosu wokół sytuacji w Izraelu, wiele wskazuje na to, że konflikt nie rozprzestrzeni się na pozostałe kraje Bliskiego Wschodu.
Na rynku ropy nadal niespokojnie
2023-10-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej niespokojna atmosfera nie ustępuje. Notowania ropy dziś rano są pod presją strony popytowej, co wynika przede wszystkim z obaw o zaognienie i eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Po tragicznym w skutkach zbombardowaniu szpitala w Strefie Gazy, Izraelczycy i Palestyńczycy obrzucają się wzajemnie oskarżeniami, Izrael przygotowuje się do ofensywy lądowej w Strefie Gazy, a dyplomaci z innych krajów starają się załagodzić konflikt.
Szansa na większy eksport ropy z Wenezueli
2023-10-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spektakularnej zwyżce notowań ropy naftowej pod koniec poprzedniego tygodnia, ceny tego surowca delikatnie zniżkują, odreagowując wzrosty. Niemniej, póki co spadki cen ropy, obserwowane od wczoraj, mają niewielki zasięg i w zasadzie są jedynie uspokojeniem po mocnym wzrostowym akcencie, nie zaś czynnikiem świadczącym o słabszym popycie na ten surowiec czy też istotniej rosnącej podaży.
Bliskowschodnie niepokoje nadal istotne na rynku ropy
2023-10-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła wyjątkowo dynamiczny wzrost cen ropy naftowej. Zarówno surowiec gatunku Brent, jak i ropa WTI, zwyżkowały w piątek o niemal 6%, na skutek obaw o eskalację konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Dzisiaj rano jednak nastroje są spokojniejsze. Nerwowość ustąpiła wyczekiwaniu na kolejne wiadomości i impulsy związane z konfliktem w Izraelu.
Planowane rozmowy Rosji i Arabii Saudyjskiej o rynku ropy naftowej
2023-10-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowych znaczących zwyżkach, sytuacja na rynku ropy naftowej się uspokoiła. Z jednej strony, notowania tego surowca nie korygują wzrostów i utrzymują wyższe wyceny – a z drugiej strony, zwyżki nie są kontynuowane. Taka sytuacja świadczy o tym, że inwestorzy obecnie wyczekują na nowe impulsy na rynku ropy naftowej. O ile konflikt na Bliskim Wschodzie bez wątpienia nadal budzi wiele emocji, to mimo wszystko nie przekłada się ona istotnie na poziomy produkcji czy eksportu ropy naftowej w skali globalnej.
Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej
2023-10-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od luki wzrostowej i nerwowego wyczekiwania na kolejne informacje z Bliskiego Wschodu. Ta atmosfera czekania na kolejne informacje trwa na rynku tego surowca również dzisiaj rano. Wzrost cen ropy wyhamował – po wczorajszych zwyżkach, dziś na rynku delikatnie dominuje strona podażowa, ale ceny ropy naftowej pozostają w zakresie obserwowanym podczas wczorajszej sesji. Obecnie cena ropy WTI porusza się tuż poniżej 86 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 87,50 USD za baryłkę.
Ceny ropy naftowej w górę po ataku na Izrael
2023-10-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na sporym minusie – była to jedna z największych w tym roku tygodniowych przecen i największa zniżka od marca. Nowy tydzień przynosi jednak znaczące zmiany w wycenie tego surowca – notowania ropy naftowej rozpoczęły poniedziałkową sesję od luki wzrostowej wywołanej niespokojną sytuacją na Bliskim Wschodzie. W rezultacie, cena ropy WTI otarła się o rejon 86-87 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zwyżkowały rano nawet do okolic 89 USD za baryłkę. Później jednak oba rodzaje ropy naftowej oddały część tych zwyżek.
Stabilizacja cen ropy naftowej po dużej przecenie
2023-10-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ceny ropy naftowej nieznacznie wzrosły, odrabiając część dużych strat z poprzedniej sesji, po tym jak panel OPEC+ utrzymał cięcia wydobycia ropy naftowej w celu utrzymania napiętej podaży, choć niepewne perspektywy popytu ograniczyły wzrosty. Wycena ropy naftowej spadły o ponad 5 dolarów w środę, ponieważ uwaga skupiła się na gorszych perspektywach makroekonomicznych i niszczeniu popytu na paliwo, po spotkaniu panelu OPEC+, grupującego Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników pod przewodnictwem Rosji.
Kontynuacja zniżek cen ropy naftowej
2023-09-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na minusie, a dziś cena tego surowca utrzymuje się pod presją podaży. Cena ropy WTI dziś spadła poniżej 89 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent zeszły poniżej 92 USD za baryłkę. Najważniejszym impulsem spadkowym dla cen ropy naftowej były informacje ze strony Rezerwy Federalnej. Wczoraj Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale jednocześnie podkreślił kontynuację jastrzębiego podejścia – co wywołało powrót do zwyżek wartości dolara i wywarło presję na notowania surowców, z ropą włącznie.