Większość ssaków ma pazury, ale ludzie mają paznokcie. To, w jaki sposób pomagają one nam wyczuwać świat za pomocą naszych rąk, jest nadal słabo poznane. Naukowcy z University of London wykazali, że ludzie potrafią rozpoznać, gdzie dotyk jest stosowany na ich paznokciach, niemal tak dokładnie, jak potrafią rozpoznać dotyk na czubku palca. Badania opisane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B sugerują, że paznokcie mogą spełniać ważne funkcje sensoryczne.
Czytaj też: Dotyk odbieramy w inny sposób, niż do tej pory myśleliśmy
Dr Matthew Longo z University of London mówi:
Ludzie nie tylko potrafią postrzegać dotyk stosowany na dystalnym końcu paznokcia. Mogą dokładnie określić, gdzie na paznokciu zastosowano bodziec.Paznokcie sekretną bramą do zmysłu dotyku
Zespół dr Longo zrekrutował 38 uczestników w wieku od 18 do 60 lat do przeprowadzenia dwóch eksperymentów. Połowę ochotników poproszono o wskazanie, gdzie odczuli (ale nie mogli zobaczyć) bodźca dotykowego otrzymanego na ich palcu, poprzez zaznaczenie odpowiedniej pozycji na zdjęciu ich paznokcia lub czubka palca. Drugą połowę poproszono o zrobienie tego samego, ale ich palce i paznokcie dotykano włóknem zamiast patyczka. Pozwoliło to na zastosowanie za każdym razem stałego, niewielkiego nacisku.
Czytaj też: Język dotyku. Jak go interpretować?
Aby uogólnić wyniki poza jeden konkretny palec, pierwszy eksperyment przeprowadzono z palcami środkowymi, a drugi z kciukami.
Dr Matthew Longo mówi:
Dokładność lokalizacji bodźca na paznokciu była wyższa niż poziom przypadkowy u wszystkich uczestników testu i zasadniczo porównywalna z wydajnością na samym czubku palca.Dzieje się tak pomimo faktu, że końce naszych paznokci nie mają receptorów dotykowych. Nasza skóra zawiera mechanoreceptory, które reagują na różne bodźce, w tym temperaturę i nacisk. Niektóre receptory nacisku są aktywowane przez najmniejszy nacisk, podczas gdy inne wymagają silniejszego bodźca.
Paznokcie są zaskakująco wrażliwe na dotyk /Fot. FreepikMechanoreceptory ciałek Paciniego znajdują się głęboko w przedostatniej warstwie naszej skóry – skórze właściwej. Te zakończenia nerwowe wykrywają wzorce wibracji w rozległych obszarach naszej skóry, co pozwala nam zrozumieć dotykową lokalizację narzędzi.
Dr Longo uważa, że to właśnie te receptory dotyku mogą kodować informacje sensoryczne z naszych paznokci, mimo że nie znajdują się w naszych paznokciach. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale funkcja sensomotoryczna paznokci może odgrywać ważną rolę w wyjątkowej zręczności naszego gatunku.
Dr Longo myśli o kontynuacji badań:
Ciekawe będzie również ustalenie, czy ta zdolność jest specyficzna dla paznokci u rąk, czy też bodźce dotykowe można dokładnie zlokalizować również na paznokciach u stóp.