Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.
Smog jest problemem, z którym co roku w okresie jesienno-zimowym zmagają się mieszkańcy północnych Indii i wschodniego Pakistanu. Zimne powietrze zatrzymuje pył oraz zanieczyszczenia pochodzące z samochodów i spalania odpadów. Sytuację w ostatnich dniach pogorszyły również obchody narodowego święta Diwali, gdzie używano fajerwerków.
To wszystko sprawiło, że jakość powietrza we wtorek w niektórych regionach pogorszyła się do rekordowych poziomów. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczeń według AQI (Air Quality Index) na około 30 procentach stacji pomiarowych przekracza 400. Jest to ponad ośmiokrotnie więcej niż wartość określająca jakość powietrza jako dobrą.
"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych"
Z powodu smogu indyjscy lekarze odnotowują również wzrost liczby pacjentów zgłaszających problemy z układem oddechowym.
- Więcej osób ma problemy związane z zaostrzeniem astmy, czy zapaleniem oskrzeli związanego z zanieczyszczeniem powietrza. Wzrost wynosi około 20-30 procent - mówi pulmonolog Prashant Saxena ze sieci szpitali Fortis.
W kraju rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza. Apel w tej sprawie wystosował minister środowiska Delhi Gopal Rai.
- Najbliższe 10 dni będzie kluczowych - dodaje Rai.
Wysokie stężenie smogu w powietrzu w IndiachPAP/EPA/HARISH TYAGI
Jak można sztucznie wywołać deszcz
Jedną z najpopularniejszych metod jest tzw. zasiewanie chmur (ang. cloud-seeding). Polega ona na rozpylaniu substancji działających jako jądra kondensacji lub zarodki krystalizacji. W ten sposób powodowane są zmiany w procesach mikrofizycznych wewnątrz chmury. W celu wywołania opadów deszczu lub śniegu najczęściej wykorzystywanymi związkami chemicznymi są jodek srebra lub suchy lód.
Technologia stosowana jest mniej więcej od lat 50 XX wieku. Dzięki opadom zanieczyszczenia są wymywane z powietrza, co poprawia jego jakość. W grudniu 2023 roku na taki krok zdecydował się Pakistan, a wcześniej podobne działania podjęły także Stany Zjednoczone, czy Chiny.
Kontrowersje
Metoda zasiewania chmur budzi kontrowersje i spory wśród naukowców. Jej przeciwnicy zwracają uwagę, że częste stosowanie tej technologii może przyczynić się do powstania suchych warunków atmosferycznych, w których smog stanie się jeszcze bardziej uporczywy.
Eksperci podkreślają także, że rozwiązanie ma działanie doraźne i odciąga uwagę od prawdziwych przyczyn problemu, jakim jest między innymi wysoka emisja szkodliwych związków chemicznych.
Autorka/Autor:fw
Reuters
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/HARISH TYAGI