Wczorajsza konferencja Rezerwy Federalnej potwierdziła obawy inwestorów, którzy spodziewali się kontynuacji bardzo jastrzębiej narracji Powella. Wall Street znów obiecało sobie zbyt wiele i przepłaciło 'przedwczesną' chciwość spadkami w okolice rocznych minimów. Stopa procentowa w USA osiągnęła poziom 4% i możliwe, że docelowo wzrośnie powyżej 5%. Czy dla rynku akcji w obliczu słabnących nadziei na 'mięknący' Fed naprawdę zgasło światło w tunelu?
Choć szef Fedu nie wykluczył możliwości niższej podwyżki na kolejnym posiedzeniu, wskazał że by zdławić inflację stopy prawdopodobnie będą musiały docelowo znaleźć się na jeszcze wyższych poziomach niż te, które Fed zakładał za odpowiednie na poprzednim, wrześniowym posiedzeniu. W efekcie inwestorzy wystraszyli się perspektywy przedłużającego się cyklu zacieśniania po tym jak Powell stwierdził, że od samej wysokości podwyżek ważniejsze będzie to, gdzie docelowo znajdą się stopy. Przekaz Powella nie powinien dziwić, inflacja w USA nie spadła wystarczająco by mówić o wycofywaniu się z agresywnej polityki monetarnej, a gospodarka i rynek pracy dają bankierom wciąż silny ‘margines bezpieczeństwa’.
Powell wskazał jednak, że Fed będzie mieć na uwadze że podwyżki stóp działają z opóźnieniem i będzie dostosowywał politykę monetarną w zależności od danych. Momentami rynek 'kupował' Powella jako gołębiego zwłaszcza biorąc pod uwagę wzmiankę o dyskutowane niższej podwyżce na kolejnym posiedzeniu ale szefowi Rezerwy Federalnej udało się szybko odrzeć byki ze złudzeń. Ponieważ większe znaczenie od samych kwot podwyżek stóp będzie miała docelowa stopa procentowa i determinacja bankierów do dalszego zacieśniania.
Odbicie na WIG20 zostało ponownie zatrzymane, indeks stracił dziś blisko 0,92% jednak zdołal odrobić część spadków w końcówce sesji. Świetnie radziły sobie walory PKN Orlen. Cena akcji ZEPAKu wymazała część wzrostów spowodowanych możliwą budową elektrowni jądrowej we współpracy z Koreańczykami. Koncepcja współpracy nad energetyką jądrową jednak ma się wciąż dobrze, Stany Zjednoczone ogłosiły dziś strategiczne partnerstwo z Polską w ramach ‘cywilnego programy nuklearnego’. Wyprzedaż zaliczył też niemiecki DAX, który osunął się o 0,95%. Na fali jastrzębiej konferencji prasowej Fed wzrosły oczekiwania inwestorów na kolejną 75 pb podwyżkę EBC, na najbliższym posiedzeniu. Zniżkowały walory Adidas i BMW.
Powrót awersji do ryzyka za oceanem widoczny jest szczególnie w spadających wycenach technologicznych spółek. Alphabet, Apple i Amazon notują kilku procentowe wyprzedaże, a cena Meta Platforms ląduje na poziomach nie widzianych od 2015 roku. Dobrze radzi sobie sektor obronny, rosną walory Northrop Grumman, Raytheon i Lockheed Martin. Indeks S&P500 cofa się dziś o 0,6%, NASDAQ traci 1,2%. Ponownie najlepiej radzi sobie składający się ze spółek o dużej kapitalizacji rynkowej, Dow Jones.
Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Pivot zaczarował byki na Wall Street
2022-10-28 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe nie przestają wierzyć w pivot. Wyobraźnię byków rozpalił odczyt inflacji CPE oraz rynkowe pogłoski, wedle których analitycy BlackRock spodziewają się ‘gołębiego języka’ ze strony Jerome’a Powella na konferencji FOMC w przyszłym tygodniu. Inflacja PCE, która stanowi istotny wskaźnik dla Fedu wzrosła do 5,1% w ujęciu rocznym wobec 5,2% oczekiwań rynku i 4,9% poprzednio. W ujęciu miesięcznym PCE bazowa wzrosła zgodnie z oczekiwaniami, o 0,5% wobec poprzednich 0,6%.
Żaden król nie rządzi wiecznie - Facebook
2022-10-27 Market Story XTB
Akcje Meta Platforms (dawnego Facebooka) należącego do Marka Zuckerberga odnotowują drastyczną przecenę po tym, jak spółka opublikowała wyniki finansowe, które znacząco rozminęły się z oczekiwaniami analityków. Akcje spółki tracą ponad 20% i osiągają poziom nienotowany od 2016r. Co wpłynęło na nagłe pogorszenie się wyników spółki?
Doniesienia WSJ zostawiają byki z nadzieją na pivot
2022-10-22 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych przebiega w umiarkowanie pozytywnych nastrojach. Ożywieniu przed weekendem sprzyjały informacje z Wall Street Journal, według których Fed prawdopodobnie zasygnalizuje rynkom plan mniejszej, 50 pb podwyżki na grudniowym posiedzeniu. Taki obrót wydarzeń może podsycać bycze nastroje w ostatnim kwartale roku, który statystycznie wypadał lepiej tym bardziej po wyborach midterms, których wyniki poznamy w listopadzie. Słowa WSJ można traktować poważnie, do tej pory pełnił funkcję ‘tuby propagandowej’ Rezerwy Federalnej. Czy to wystarczy by w głowach byków zakorzenił się kolejny pivot?
Rezygnacja Truss i zamieszanie na wyspach w giełdowym centrum uwagi
2022-10-20 Komentarz giełdowy XTB
Uwagę inwestorów przykuła dzisiaj przede wszystkim rezygnacja Liz Truss ze stanowiska Premiera Wielkiej Brytanii, która była tym bardziej zaskakująca w świetle poprzednich deklaracji Truss. To jednak nie koniec chaosu panującego w brytyjskiej gospodarce. W ten weekend Partia Konserwatywna ma rozpocząć głosowanie w sprawie wyłonienia nowego Premiera. BoE zapowiedział, że rozpocznie program sprzedaży obligacji 1 listopada, jednak będą to papiery tylko o krótszej zapadalności.
Sezon wyników na Wall Street poprawia sentyment do ryzyka
2022-10-19 Komentarz giełdowy XTB
Sezon wyników na Wall Street nabiera tempa i jak do tej pory obfituje w pozytywne niespodzianki co napędza apetyt na ryzyko i poprawia atmosferę na giełdowych parkietach. Już sam start należał do udanych, gdy siłę konsumentów potwierdził zaskakująco udany raport Pepsico. Branża finansowa jak do tej pory również wygląda pozytywnie, wczoraj dobrze odebrany został przez rynek raport Goldman Sachs, a dziś wyobraźnię rozpalił świetny raport Netflixa.
Euforia na bankach, pogrom na spółkach energetycznych
2022-10-18 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym WIG20 pomimo wzrostu nieco poniżej 1% odnotował bardzo ciekawe wyniki, jeśli zagłębimy się w poszczególne spółki składające się na indeks. mBank zyskał 8,92%, bank PEAKO odnotował wzrost w wysokości 5,17%, Santander Bank Polska wzrósł dzisiaj o 6,07%. Możliwym powodem, oprócz korekty wzrostowej ostatnich spadków w sektorze bankowym jest informacja, która napłynęła na rynki z z ZBP. Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz podczas panelu na Kongresie Deweloperskim poinformował, iż sektor bankowy wystąpił do KNF o rozważenie możliwości zdjęcia bufora 5 % dla kredytów stałoprocentowych.
Kolejne zwycięstwo pod Grunwaldem
2022-10-17 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym WIG20 walczył o przebicie i utrzymanie się nad poziomem 1410 punktów, w czym pomogły mu wysokie notowania przede wszystkim PGE, które wzrosło 4,76%, CD Projekt ze wzrostem na poziomie 3,69% oraz Orange Polska, która zyskała 3,22%. Na tak wysokie notowania PGE w dniu dzisiejszym miało wpływ m.in. kilka pozytywnych informacji. Po pierwsze może to być techniczne odreagowanie serii ostatnich 8 spadkowych sesji. Ponadto wiemy, że spółka finalizuje transakcję przejęcia podmiotu istotnego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Rynek amortyzuje Inflacje PPI, w oczekiwaniu na protokół FOMC
2022-10-12 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane o inflacji choć nie wskazały na spowolnienie, nie spowodowały kaskadowej wyprzedaży wśród inwestorów, którzy wyraźnie oczekują na informacje z protokołu FOMC oraz jutrzejsze dane o inflacji bazowej oraz CPI z amerykańskiej gospodarki. Wczoraj rynki obiegła informacja o zarejestrowaniu rekordowych wpływów na zakup akcji przez Bank of America. W ostatnim tygodniu wpływy BofA wskazały 6,1 mld USD, przy czym głównymi kupującymi były instytucje oraz fundusze.
Wall Street chce wierzyć w spadającą inflację
2022-10-11 Komentarz giełdowy XTB
W czasie dzisiejszej sesji indeksy okazują słabość przed kluczowymi wydarzeniami, które czekają inwestorów w drugiej części tygodnia. S&P500 pogłębiło ruch spadkowy z ostatnich dni, NASDAQ utrzymuje się w okolicy rocznych minimów. Inwestorzy obawiają się wpływu restrykcyjnego zacieśniania na słabnącą gospodarkę jednak nie złożyli broni, popyt wrócił na rynek po fatalnym otwarciu i próbuje odwrócić losy sesji. Istotny czynnik ryzyka wciąż stanowi geopolityka, relacje USA z Arabią Saudyjską uległy ochłodzeniu po decyzji OPEC+, po której amerykański Kongres może zacząć rozważać sankcje.
Echo weekendowych wydarzeń na froncie wojennym
2022-10-10 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym giełda odreagowuje wydarzenia, które miały miejsce na froncie wojny ukraińsko - rosyjskiej w weekend oraz w poniedziałek rano. WIG20 odnotowuje spadki, indeksami tracącymi dzisiaj najwięcej są WIG-Ukraina i WIG-Energia, które tracą ponad 3%. Jest to reakcja na rosyjski atak rakietowy na centrum Kijowa, do którego doszło w poniedziałek rano.