MZ o kierunkach lekarskich na uczelniach zawodowych: poziom nie będzie odstawał od uniwersytetów

1 lat temu 49
Przyszłych lekarzy kształcą obecnie 24 szkoły wyższe, a od października ich liczba wzrośnie do co najmniej 27 Takie poszerzanie ofert kształcenia budzi niepokój Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), która obawia się o zachowanie jakości nauczania Do sprawy odniósł się ponownie 30 stycznia minister Adam Niedzielski. - Uruchomienie kierunków lekarskich w wyższych szkołach zawodowych zwiększy dopływ fachowców do polskiej ochrony zdrowia. Poziom w tych szkołach nie będzie odstawał od uniwersytetów - zapewnił Wiceminister Piotr Bromber zwrócił uwagę, że student, bez względu na to gdzie się uczy, podlega tym samym standardom kształcenia. - Nikt nie jest uprzywilejowany. Od każdego wymagamy tej samej jakości - zaznaczył

Kolejne uczelnie otwierają kierunki lekarskie. MZ: dadzą dopływ kadr do lokalnych szpitali

Trwa boom na kształcenie lekarzy. Następne uczelnie ubiegają się o możliwość wykładania medycyny. Tendencja budzi jednak wątpliwości, między innymi samorządu lekarskiego, o poziom nauczania przyszłej kadry na uczelniach niemedycznych. 

Zdaniem szefa resortu zdrowia, uczelnie specjalizujące się dotychczas w kształceniu lekarzy, a także ich infrastruktura, są już w dużym stopniu przeciążone. 

- Nowe otwarcie, które dopuszcza inne uczelnie do tego, żeby otwierać kierunki medyczne, jest właśnie takim krokiem, który ma pomóc, wręcz poprawić jakość kształcenia, sprawić, żeby większe ośrodki nie były tak bardzo przeładowane - powiedział podczas poniedziałkowej (30 stycznia) konferencji prasowej w Płocku minister Adam Niedzielski. 

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w Akademii Mazowieckiej, która od nadchodzącego roku akademickiego planuje uruchomić studia dla przyszłych lekarzy. Powstała z przekształcenia Mazowieckiej Uczelni Publicznej na podstawie ustawy podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w sierpniu 2022 r.

Jak tłumaczył szef resortu, uruchomienie kierunków lekarskich w wyższych szkołach zawodowych zwiększy dopływ fachowców do polskiej ochrony zdrowia. 

- Poziom w tych szkołach nie będzie odstawał od uniwersytetów. Będziemy w nie inwestować - zapewnił minister Niedzielski.

Podkreślił także, że kierunki lekarskie w wyższych szkołach zawodowych dadzą dopływ kadr do lokalnych szpitali, do których nie trafiają absolwenci z dużych miast akademickich. Przyznał, że otwieranie kierunków medycznych możliwe jest dzięki inwestycjom w specjalistyczną infrastrukturę, jak np. laboratoria czy centra symulacji medycznej.

- Dlatego z pełną odpowiedzialnością i z pełnym przekonaniem uważam, że ten krok, polegający na poszerzeniu możliwości lokalizowania kształcenia przy zapewnieniu standardów, bo wszystkie warunki, które muszą być spełnione, są weryfikowane, jest krokiem w bardzo dobrą stronę - podkreślił.

Niedzielski przypomniał również, że liczba studentów na kierunkach lekarskich wzrosła w ostatnich latach o blisko 8 tysięcy, a rezydentów - o ponad 5 tysięcy w stosunku do 2015 r. - To nasz wysiłek, wysiłek rządu, by kształcić coraz więcej lekarzy - zaznaczył. 

Wiceminister Piotr Bromber zwrócił z kolei uwagę, że student, bez względu na to, gdzie się uczy, podlega tym samym standardom kształcenia.

- Na koniec studiów zdaje ten sam egzamin, co absolwenci uniwersytetów. Nikt nie jest uprzywilejowany. Od każdego wymagamy tej samej jakości - podkreślił wiceszef resortu. 

Przypomniał o projekcie rozporządzenia w zakresie nowych standardów kształcenia, w którym "silnie akcentowane" są m.in. kompetencje i umiejętności weryfikowane dodatkowym, obowiązkowym egzaminem oraz wykorzystanie w procesie studiów centrów symulacji medycznej. 

MEiN w 8 lat wydał 15 pozwoleń do prowadzenia kształcenia lekarzy. W kolejce czeka 12 uczelni  

Od 1 października 2022 roku na Akademii Mazowieckiej jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim podjąć będzie mogło 60 osób. W czerwcu rozpocznie się nabór studentów.

Kierunek lekarski to czwarty kierunek medyczny płockiej uczelni, po pielęgniarstwie, położnictwie i kosmetologii, w nowo powstałym Collegium Medicum.

Kształcenie na kierunku lekarskim prowadzą aktualnie 24 szkoły wyższe, a od października ich liczba wzrośnie do co najmniej 27. Na tym zapewne się nie skończy. W kolejce na wydanie zgody na uruchomienie studiów medycznych czeka jeszcze 12 uczelni. 

Takie zainteresowanie poszerzaniem ofert kształcenia budzi niepokój części środowiska. Naczelna Rada Lekarska (NRL) obawia się o zachowanie jakości nauczania. Wątpi, aby samo zwiększenie liczby studentów medycyny rozwiązało problemy kadrowe w publicznych placówkach. Zdaniem lekarzy, problemem jest przede wszystkim organizacja ochrony zdrowia w Polsce.

NRL zwróciła się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o interpretację obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących minimalnych wymogów kształcenia lekarzy. Chce się upewnić, czy dyplomy absolwentów uczelni, które nie są uniwersytetami, będą uznawane w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z unijnym prawem kształcenie lekarzy powinno się bowiem odbywać „na uniwersytecie lub pod jego nadzorem”.

- Samorząd lekarski od dawna apeluje, aby kształcenie przyszłych kadr medycznych odbywało się jedynie w warunkach uniwersyteckich, co jest naszym zdaniem zgodne z regulacjami Unii Europejskiej - komentował niedawno sprawę Łukasz Jankowski, prezes NRL. 

Od roku akademickiego 2015/16 do chwili obecnej Minister Edukacji i Nauki wydał, przypomnijmy, piętnaście pozwoleń do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim. Uzyskały je:

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach - rozpoczęcie kształcenia: 2015/2016 Uniwersytet Rzeszowski - rozpoczęcie kształcenia: 2015/2016 Uniwersytet Zielonogórski - rozpoczęcie kształcenia: 2015/2016 Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego - rozpoczęcie kształcenia: 2016/2017 Uniwersytet Opolski - rozpoczęcie kształcenia: 2017/2018 Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu - rozpoczęcie kształcenia: 2017/2018 Uczelnia Łazarskiego w Warszawie - rozpoczęcie kształcenia: 2017/2018 Akademia Śląska w Katowicach (wcześniej: Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z siedzibą w Katowicach) - rozpoczęcie kształcenia: 2018/2019 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - rozpoczęcie kształcenia: 2019/2020 Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - rozpoczęcie kształcenia: 2020/2021 Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie - rozpoczęcie kształcenia: 2022/2023 Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych - rozpoczęcie kształcenia: 2022/20.

Trzy uczelnie rozpoczną kształcenie w roku akademickim 2023/2024. Są to:

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Akademia Mazowiecka w Płocku, Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Ponadto do uruchomienia wydziału medycznego szykują się Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Warszawski oraz Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu.

Jak zauważyła w rozmowie z Polską Agencją Prasową rektor Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, braki kadrowe to główny powód zawieszania pracy niektórych oddziałów szpitalnych. Podkreśliła jednocześnie, że decyzja władz uniwersyteckich o uruchomieniu tam nowego kierunku kształcenia "związana była z bardzo silnie podkreślanym i zdiagnozowanym przez środowisko regionalne zapotrzebowaniem na lekarzy".

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line