Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-11-22 (14:33)
W tym tygodniu zmienność na rynkach finansowych jest umiarkowana. Amerykańskie indeksy giełdowe cały czas znajdują się w okolicy swoich lokalnych szczytów. Nasdaq 100 „walczy” z horyzontalnym oporem, który wynika z maksimum wyznaczonego w lipcu tego roku. Kurs EURUSD cały czas znajdował się powyżej poziomu 1,09, choć dziś rano obserwujemy spadek poniżej tego pułapu. Dziś otrzymamy więcej danych z USA z racji jutrzejszego Święta Dziękczynienia. Uwaga ponownie zostanie skierowana na liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Ocenie podlegać będzie również raport Uniwersytetu Michigan. Protokół z posiedzenia FOMC nie zaskoczył rynków.
Minutki z ostatniego posiedzenia FOMC po raz kolejny potwierdziły ostrożne podejście Fed-u do tematu stóp procentowych. To nie wzbudziło większego entuzjazmu na rynkach. Indeksy z Wall Street zakończyły dzień na umiarkowanych „minusach”. Dla dolara z kolei było to wydarzenie bez znaczenia. Zmienność z godziny na godzinę będzie wygasać z racji na długi świąteczny weekend w USA.
Ciekawie się zrobiło na złocie, które po raz kolejny osiągnęło psychologiczny pułap 2000 USD a nawet przekroczyło ten poziom. Dwukrotne (wczoraj oraz dziś) testowanie bariery 2007 USD jak na razie skończyło lekko korektą. Ewidentnie notowania napotykają problem z przeforsowaniem tego poziomu technicznego. W podobnym miejscu zostały ustanowione szczyty z końca października. Pokonanie go otworzy drogę metalowi w kierunku historycznych maksimów (ok 2070 USD.).
Z racji na jutrzejsze Święto dziękczynienia i brak danych z USA, większego znaczenia dla kursu EUR/USD nabierają zaplanowane na czwartek wstępne odczyty europejskich PMI dla usług oraz przemysłu. Jeśli odnotują one wzrost, rynek może skorygować swoje oczekiwania co do obniżki stóp przez EBC, dzięki czemu euro może się umocnić. Konsensus zakłada lepsze wyniki od poprzednich, ale odbicie będzie prawdopodobnie jedynie kosmetyczne. W nadchodzących dniach i tygodniach potrzeba będzie jednak szeregu innych ważnych danych tworzących pozytywny obraz, aby rynek odszedł od oczekiwań łagodzenia polityki monetarnej przez europejską instytucję.
Czekamy na dane o inflacji
09:53 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum
2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).
Minutki EBC w centrum uwagi
2023-11-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja na międzynarodowych rynkach finansowych może być nieco przytłumiona w związku z trwającym Świętem Dziękczynienia w USA oraz Świętem Pracy w Japonii. Nieco niższa prognozowana zmienność nie zmienia jednak faktu, że inwestorzy poznają bądź już poznali kilka kluczowym odczytów makro, które mogą ten brak danych nieco zmniejszyć.
"Jastrzębie" zapiski, dolar mocniejszy...
2023-11-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj wieczorem zapiski z posiedzenia FED w dniu 1 listopada, które przyniosło mocny impuls dla rynków, nie były nazbyt "gołębie". Wynika z nich, że decydenci widzą potrzebę utrzymania restrykcyjnej polityki monetarnej przez pewien czas, po to, aby mieć czas na ocenę prawdopodobieństwa schodzenia inflacji w stronę celu zgodnie z założeniami. Jednocześnie FED zastrzegł sobie, że kolejne decyzje będą zależne od napływających danych.
Fed nie myśli o obniżkach
2023-11-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Wyjątkowo we wtorek poznaliśmy zapisy rozmów amerykańskich bankierów z posiedzenia Fed, które odbyło się na przełomie października i listopada. Fed stał się zdecydowanie ostrożniejszy, wskazując na coraz mocniejszy wpływ dotychczasowych podwyżek stóp procentowych na gospodarkę. Chociaż wielu uczestników rynku miało nadzieje na mocniejszy pivot ze strony Rezerwy Federalnej, to ta planuje utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie raczej przez dłuższy czas.
Dzisiaj poznamy zapiski FED
2023-11-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek stał się przewidywalny... powszechne jest mniemanie, że FED będzie miał w przyszłym roku przestrzeń do wielu obniżek stóp procentowych (rynek wycenia aż cztery ruchy począwszy od maja), co będzie wspierać ryzykowne aktywa (rynki akcji), a działać przeciwko dolarowi. Ostatnie dni były w tym względzie do siebie podobne. Pytanie jednak, czy inflacja może rzeczywiście szybciej dotrzeć do celu banku centralnego, a łagodne lądowanie gospodarki będzie tym impulsem, który będzie pospieszał FED do tego, aby ciąć stopy procentowe?
Czy minutes mogą pomóc dolarowi?
2023-11-21 Komentarz walutowy XTB
Dolar jest obecnie jedną z najsłabszych walut na rynku. Jest to związane z dobrymi nastojami na rynku, które prowadzą do szukania wyższych stóp zwrotu, a dodatkowo pewnością tego, że Fed nie dokona już podwyżek stóp procentowych ani w tym roku, ani w tym cyklu. Z drugiej strony Fed może mieć inne zdanie i poznamy je dzisiaj podczas publikacji minutes z poprzedniego posiedzenia dotyczącego wysokości stóp procentowych.
USD/PLN poniżej 4,0
2023-11-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze zwyżki eurodolara, gdzie słabszy USD wspiera wyceny walut EM, w tym złotego. Koszyk PLN notuje najwyższe poziomy od sierpnia br. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3468 PLN za euro, 3,9659 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4888 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9692 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,502% w przypadku papierów 10-letnich.
Dolar znów po 4 złote
2023-11-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty ma ostatnio bardzo dobrą passę. Wspierają go zarówno czynniki lokalne, jak i globalne. Efekt to dolar znów po 4 złote i niekoniecznie będzie to bariera, która naszą walutę musi zatrzymać.Dolar kosztował już mniej niż 4 złote w lipcu tego roku, ale od tamtego czasu istotnie zyskał, w dużej mierze po zaskakującej wrześniowej decyzji RPP o silnej obniżce stóp procentowych.
Kiedy 4 złote za dolara?
2023-11-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Agencja Moody’s nie zaskoczyła negatywne w piątek wieczorem. Rating został utrzymany, a jego perspektywa podniesiona z negatywnej do stabilnej, co w zasadzie ucina dalsze spekulacje wokół potencjalnego scenariusza „zadłużeniowego” wokół krajów południowej Europy. Jest to pewne zaskoczenie i na rynkach widać ulgę, co przekłada się też na notowania złotego. W poniedziałek rano płaci się średnio 4,3850 zł za euro i 4,0150 zł za dolara.