Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia wątpliwości ws. ratowników medycznych. "Przysługuje im prawo wykonywania zawodu"

9 mies. temu 33
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że tegoroczni absolwenci studiów na kierunku ratownictwo medyczne mogą wykonywać zawód na podstawie dyplomu Podobnie jak ratownicy medyczni, którzy już wcześniej zdobyli wykształcenie kierunkowe i pracują, absolwenci są zobowiązani do uzyskania prawa wykonywania w ciągu 2 lat Informacja MZ jest odpowiedzią na wątpliwości w zakresie interpretacji zapisu obowiązującej od 22 czerwca ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych Wątpliwość dotyczyła kwestii czy tegoroczni absolwenci kierunku ratownictwo medyczne, są zobowiązani do posiadania dokumentu prawo wykonywania zawodu, by mogli podjąć pracę

Tegorocznym absolwentom kierunku przysługuje prawo wykonywania zawodu

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z przepisami art. 218 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2705) osoby, które w dniu wejścia w życie ww. ustawy (22 czerwca 2023 r.) spełniają łącznie warunki określone w art. 2 pkt 1-4, tj.:

posiadają pełną zdolność do czynności prawnych; posiadają stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu ratownika medycznego; posiadają znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego; spełniają m.in. następujące wymagania: a) rozpoczęły przed dniem 1 października 2019 r. studia na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne lub medycyna ratunkowa i uzyskały tytuł zawodowy licencjata lub magistra na tym kierunku (tej specjalności) lub b) rozpoczęły po roku akademickim 2018/2019 studia przygotowujące do wykonywania zawodu ratownika medycznego, prowadzone zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 68 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.), i uzyskały tytuł zawodowy licencjata lub magistra, lub c) rozpoczęły przed dniem 1 marca 2013 r. naukę w publicznej szkole policealnej lub niepublicznej szkole policealnej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskały dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego ratownika medycznego albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie ratownik medyczny, (…)

stają się ratownikami medycznymi w rozumieniu ustawy i przysługuje im prawo wykonywania zawodu.

Absolwenci mogą wykonywać zawód przez 2 lata na podstawie dyplomu

- Przepis art. 218 ust. 1 ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych dotyczy zatem także osób, które rozpoczęły po roku akademickim 2018/2019 studia przygotowujące do wykonywania zawodu ratownika medycznego i uzyskały tytuł zawodowy licencjata lub magistra po 22 czerwca 2023 r. (spełniających warunek z art. 2 pkt 4 lit. b ustawy) - zapewnia MZ w informacji konsultowanej z ministerialnymi prawnikami.

Osoby, które 22 czerwca 2023 r. (w dniu wejścia w życie ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych) realizowały kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego, po uzyskaniu tytułu zawodowego licencjata, mogą wykonywać zawód na podstawie dyplomu ukończenia studiów w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy bez uzyskania dokumentu „Prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego” oraz wpisu do rejestru - czytamy w informacji.

Przywołane uregulowanie dotyczące uprawnień do wykonywania zawodu nie jest nowe i precedensowe. Analogiczna regulacja dotyczyła zawodu fizjoterapeuty (art. 143 w zw. z art. 13 ust. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty) - stwierdza MZ.

Czego dotyczyły wątpliwości?

Jak pisaliśmy, wątpliwości środowiska ratowników medycznych wzbudzała interpretacja zapisów ustawy dotyczących obowiązku uzyskania dokumentu prawo wykonywania zawodu przez tegorocznych absolwentów kierunku studiów ratownictwo medyczne.

Według interpretacji zapisów, przedstawionej m.in. przez Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, absolwenci kierunku ratownictwo medyczne kończący studia począwszy od 2023 r. mają obowiązek posiadania prawa wykonywania zawodu. Ten dokument ma warunkować możliwość podjęcia pracy w zawodzie.

- O dokument prawo wykonywania zawodu mają wystąpić, podobnie jak starsi stażem ratownicy, do samorządu zawodowego ratowników medycznych. Samorząd jednak jeszcze nie istnieje, trwają dopiero przygotowania do wyboru władz - dzielił się z Rynkiem Zdrowia wątpliwościami dr n. o zdr. Jarosław Madowicz, prezes PTRM.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej