Adam Niedzielski na HCC: reformy wymagają środków, wymagają ludzi, wymagają jakości
- Dzisiaj jesteśmy tutaj wszyscy razem, żeby dyskutować o problemach, które mają miejsce w systemie opieki zdrowotnej. Będziemy dyskutować o tym, jak je rozwiązywać - podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski otwierając sesję inauguracyjną VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Zwracał uwagę, że oprócz dyskusji o świetnych pomysłach trzeba się skupić na wdrażaniu tych pomysłów.
- Dzisiaj w Sejmie będą bardzo ważne głosowania z punktu widzenia zdrowia. Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej oraz Ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. To jest właśnie okres wytężonej pracy wdrożeniowej - tłumaczył.
- Plan reformowania systemu opieki zdrowotnej, który mam przyjemność realizować, jest naprawdę bardzo głęboko przemyślany. Zaczynając od pewnego rodzaju najbardziej szerokiego spojrzenia, zdecydowaliśmy się, że ramą do tego, żeby myśleć o reformowaniu systemu będzie pakiet trzech fundamentalnych reform - wyjaśniał.
Szef resortu zdrowia podkreślał, że filarami tych reform jest coroczny wzrost finansowania ochrony zdrowia, coroczny wzrost minimalnych pensji oraz jakość usług, którą ma zapewnić wdrażana właśnie ustawa o jakości.
- Bez finansów, bez personelu, bez jakości mielibyśmy do czynienia z pewnego rodzaju wegetacją. Reformy wymagają środków, wymagają ludzi, wymagają jakości i my te trzy fundamentalne ramy, które pozwalają optymalizować system gwarantujemy - tłumaczył Adam Niedzielski.
- Dużo możemy rozmawiać o reformowaniu, ale ktoś musi leczyć pacjentów. To jest sytuacja trudna w skali Europy, w skali całego świata. Specjalistów jest zawsze za mało. To, co robimy w ostatnich latach budzi kontrowersje, ale jestem zdeterminowany, żeby liczba lekarzy rosła lawinowo. Stąd te inicjatywy do otwierania kolejnych kierunków lekarskich niekoniecznie na uniwersytetach medycznych - dodał.
HCC 2023. Sześć ścieżek tematycznych i ponad 40 sesji o ochronie zdrowia
Podczas dwóch dni kongresu (9-10 marca) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będziemy rozmawiać o kluczowych wyzwaniach w ochronie zdrowia, planowanych zmianach i niezbędnych ulepszeniach.
HCC 2023 to ponad 40 sesji m.in. o:
bezpieczeństwie lekowym, przemyśle farmaceutycznym, rozwoju e-zdrowia, sztucznej inteligencji w medycynie, problemach, z jakimi mierzą się szefowie placówek medycznych, relacjach między publicznym i prywatnym sektorem, wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.Ponadto mówić będziemy o kształceniu i migracjach medyków, sytuacji kobiet w ochronie zdrowia czy ważnych dla systemu ustawach: o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, modernizacji szpitalnictwa, ale również o szczegółowych rozwiązaniach jak no-fault.
W trakcie VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych poznamy laureatów czterech konkursów:
Kobiety Rynku Zdrowia 2023, VI Konkursu Zdrowy Samorząd, V Konkursu Start-Up-Med, VI Nagrody Animus Fortis (Mężny Duch).Wszystkie debaty można oglądać "na żywo" online po rejestracji, która jest możliwa do 10 marca. Wybrane sesje będą również transmitowane na portalu rynekzdrowia.pl.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: