Medycyna wraca na Uniwersytet Warszawski. Zajęcia mają odbywać się w Szpitalu Południowym

1 lat temu 35
Uniwersytet Warszawski (UW) po ponad 70 latach przerwy wznowi kierunek lekarski  Przyszli studenci będą korzystali z doświadczenia medyków Szpitala Południowego. Uczelnia podpisała w tej sprawie porozumienie z władzami miasta, które jest organem założycielskim placówki  - Cieszymy się, że otoczenie samorządowe sprzyjało projektowi Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Warszawskim. Będziemy kształcić lekarzy, ale też wykorzystywać w pełni to, co Uniwersytet posiada najlepszego - zapewnił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW Poza UW z zamiarem uruchomienia kierunku lekarskiego noszą się cztery kolejne uczelnie. Zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki na prowadzenie kształcenia przyszłych lekarzy ma w Polsce już 27 uczelni 

Szpital Południowy wesprze Uniwersytet Warszawski w kształceniu lekarzy 

Uniwersytet Warszawski będzie współpracował w zakresie kształcenia w zawodach medycznych ze Szpitalem Południowym. Władze miasta podpisały w tej sprawie porozumienie z władzami uczelni na najbliższe 10 lat.

Celem jest zwiększenie dostępności do kształcenia w zawodach medycznych, a tym samym zwiększenie liczby medyków, w szczególności lekarzy i lekarek.

W ramach współpracy w Szpitalu Południowym będą prowadzone zajęcia dla przyszłych medyków m.in. z anatomii, chirurgii, geriatrii, ginekologii i położnictwa, neonatologii. Placówka zapewni również kadrę dydaktyczną do prowadzenia zajęć i praktyk.

Porozumienie obejmuje 4 pełne (6-letnie) cykle kształcenia tj. od dnia 1 września 2023 r. do dnia 30 września 2033 r. Warunkiem współpracy jest wcześniejsze uzyskanie przez Uniwersytet Warszawski zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie kierunku lekarskiego na uczelni.

- Cieszymy się, że otoczenie samorządowe sprzyjało projektowi Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Warszawskim, wobec którego są bardzo duże oczekiwania. Będziemy kształcić lekarzy, ale też wykorzystywać w pełni to, co Uniwersytet posiada najlepszego, w tym badania prowadzone szczególnie na wydziałach przyrodniczych - zapewnił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydent miasta stołecznego Warszawy, ważnym elementem współpracy szpitala i uczelni jest również poszerzanie wiedzy w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

- Mamy nadzieję, że dzięki naszej współpracy z Uniwersytetem Warszawskim oraz połączeniu potencjału naukowego i badawczego obydwu instytucji Szpital Południowy będzie liderem we wdrażaniu innowacyjnych technologii i metod leczenia, na czym skorzystają pacjenci - mówiła wiceprezydent.

Kaznowska zapewniła, że Szpital Południowy jest świetnie wyposażoną i nowoczesną miejską placówką z doskonale wykwalifikowaną kadrą.

- Dzięki współpracy z uczelnią chcemy kształcić najlepszych specjalistów na rynku medycznym, a tym samym zapewnić mieszkańcom dostęp do opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie - podkreśliła.

W Szpitalu Południowym znajduje się 300 łóżek i działają:

oddział wewnętrzny z pododdziałem kariologii, szpitalny oddział ratunkowy i oddział intensywnej opieki medycznej; oddział ginekologiczno-położniczy, oddział neonatologiczny, oddział ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotezoplastyce, oddział chirurgii ogólnej ze specjalizacją chirurgii proktologicznej, OIT i pracownia endoskopii.

W ośrodku znajduje się siedem sal operacyjnych, apteka szpitalna, centralna sterylizatornia oraz laboratorium z pracownią serologii i bankiem krwi.

Placówka otrzymała także w ramach NFZ dodatkowy kontrakt na rezonans magnetyczny i przygotowuje się do uruchamiania kolejnych specjalizacji.

Kolejne uczelnie gotowe uruchomić kierunek lekarski. MEiN wdało w rok pięć decyzji 

Tylko w minionym roku resort edukacji i nauki wydał pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim dla pięciu ośrodków. Jako ostatnia dołączyła do tego grona Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Na początek, tj. od października tego roku, chciałaby przyjąć 60. studentów. Planuje również uruchomić kursy przygotowawcze dla maturzystów na nowy kierunek.

Uczelnie, które otrzymały w 2022 r. zgodę ministra Przemysława Czarnka na uruchomienie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim to:

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023, Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024, Akademia Mazowiecka w Płocku – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024, Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024.

Ponadto do uruchomienia wydziału medycznego szykuje się Politechnika Wrocławska. W grudniu uczelnia podpisała porozumienia o współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz siedmioma szpitalami z Wrocławia. Jeszcze w styczniu wysłać ma do Ministerstwa Edukacji i Nauki wniosek w sprawie utworzenia nowego wydziału. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej