Łukaszenka u Xi Jinpinga. Będzie zacieśnienie współpracy Białorusi i Chin

11 mies. temu 51

Zapewnienia o dalszym zacieśnianiu współpracy i wzmacnianiu wzajemnego zaufania – taki komunikat popłynął z Pekinu po drugim już w tym roku spotkaniu przywódców Chin i Białorusi.

Aleksander Łukaszenka i Xi Jinping odbyli nie tylko dwustronną rozmowę, ale także wzięli udział w bankiecie wydanym na cześć białoruskiego przywódcy. Chiński przywódca podkreślał na nim, że od poprzedniej lutowej wizyty przywódcy Białorusi w Pekinie „wzajemne zaufanie polityczne i współpraca tylko między obydwoma krajami wzrosły”.

– Chiny chcą nadal wzmacniać strategiczną współpracę z Białorusią, zdecydowanie wspierać się nawzajem, promować pragmatyczną współpracę i nadal pogłębiać stosunki chińsko-białoruskie – mówił Xi, a treść jego wystąpienia opublikowało chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Z kolei Łukaszenka miał, według swojej kancelarii, mówić, że „Białoruś jest, była i będzie wiarygodnym partnerem dla Chin”. – Dawno temu zdecydowaliśmy, że będziemy współpracować i przyjaźnić się z Chinami. Ta przyjaźń ma ponad 30 lat i nigdy nie zboczyliśmy z tego kursu – podkreślał przywódca Białorusi.

Paszport (Photo by Agus Dietrich on Unsplash)

Chiny i Białoruś a wojna w Ukrainie

Chiny to dla Białorusi ważny partner handlowy, a tym ważniejszy od 2022 r., że Zachód nałożył na Mińsk wiele sankcji. Dotyczą one nie tylko brutalnego tłumienia prodemokratycznych manifestacji i represjonowania opozycyjnych działaczy, ale także wsparcia, jakiego Białoruś udziela Rosji w jej inwazji na Ukrainę.

Choć białoruskie wojsko nigdy nie wzięło udziału w samej inwazji, to w pierwszej fazie wojny, zimą i wiosną 2022 r., Rosjanie atakowali Ukrainę z terytorium Białorusi, skąd wiedzie najkrótsza droga na Kijów.

Mińsk udostępnił też Rosji swoje wojskowe bazy oraz poligony do szkoleń rekrutów, a także zapatruje Moskwę w paliwo oraz – prawdopodobnie – części zamienne do pojazdów bojowych.

igrzyska olimpijskie, Rosja

Chiny ważne dla Białorusi z powodu sankcji

Chiny tymczasem nie przyłączyły się do żadnych sankcji nakładanych na Rosję i Białoruś, a  ponadto je potępiają i nierzadko pomagają omijać. Xi wskazał też po spotkaniu z Łukaszenką, że Pekin widzi w Moskwie i Mińsku sojusznika w „w reformie i budowie globalnego systemu zarządzania”.

Chiński przywódca zapewnił, że jego kraj chce bliżej współpracować z Białorusią „w ramach mechanizmów wielostronnych, takich jak ONZ i Szanghajska Organizacja Współpracy.”.

Czytaj więcej
Radio Game On-line