Ministerstwo pracy i spraw socjalnych Niemiec zatwierdziło projekt zaostrzający przepisy dotyczące zasiłku obywatelskiego. Stanowią one, że osoba bezrobotna, która odmówi podjęcia pracy, będzie przez trzy miesiące otrzymywała zapomogą zmniejszoną o 30 proc.
Obniżenie zasiłku grozi też osobom, które nie stawią się na wizytę w urzędzie pracy bez istotnego powodu, a także w przypadku odmowy podjęcia szkolenia zaproponowanego przez ten urząd. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
Obniżone świadczenie mają otrzymać osoby pracujące „na czarno”. Urzędy pracy będą zobowiązane do zgłoszenia nielegalnego wykonywania pracy do administracji celnej. Organy te są odpowiedzialne w Niemczech za prowadzenie dochodzeń w sprawie wykonywania niezarejestrowanej pracy i nielegalnego zatrudnienia.
Każdy, kto pracuje nielegalnie „musi spodziewać się surowszych konsekwencji” – powiedział w środę minister pracy i spraw socjalnych Niemiec Hubertus Heil.
Zmiany w przepisach dotyczących zasiłku obywatelskiego są częścią specjalnej inicjatywy niemieckiego rządu federalnego. „Potrzebujemy całej wiedzy, wszystkich umiejętności, całego doświadczenia i zaangażowania ludzi, którzy tu mieszkają, jeśli chcemy skutecznie przeciwdziałać niedoborowi siły roboczej i wykwalifikowanych pracowników” – podkreślił minister gospodarki Niemiec Robert Habeck, który uznał też, że konieczne jest zatem stworzenie dodatkowych zachęt do podjęcia pracy.