Lekarze szkolili się na warsztatach z zakresu chirurgii piersi. "Same najtrudniejsze przypadki"

2 lat temu 50
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku odbywały się w sobotę warsztaty "Wyzwania w chirurgii piersi". W ich ramach chirurdzy zoperowali sześć pacjentek Warsztaty obejmowały zastosowanie mikrochirurgii w rekonstrukcjach piersi, chirurgiczne leczenie obrzęku chłonnego oraz wykorzystania tzw. zieleni indocyjaninowej w nowoczesnej chirurgii piersi Podczas tegorocznej, dziewiątej edycji warsztatów na chirurgów czekało sześć pacjentek i bardzo trudne zabiegi - chore przeszły wcześniej po kilka operacji i nikt nie chce się podjąć kolejnej

Jak informuje serwis gp24.pl, w warsztatach z zakresu zastosowania mikrochirurgii w rekonstrukcjach piersi, chirurgicznego leczenia obrzęku chłonnego oraz wykorzystania tzw. zieleni indocyjaninowej w nowoczesnej chirurgii piersi uczestniczyło 20 lekarzy z najlepszych ośrodków onkologicznych w Polsce. 

"Same najtrudniejsze przypadki"

Gp24.pl zauważa, że w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku operowane są najtrudniejsze przypadki, a oddział bardzo się rozwinął m.in. za sprawą dr Daniela Maliszewskiego, chirurga specjalizującego się w onkoplastyce.

Dr Tomasz Toczyłowski, dyrektor ds. lecznictwa w słupskim szpitalu podkreśla w rozmowie z gp24.pl, że w ub. roku, tak trudnym dla całej ochrony zdrowia ze względu na pandemię, dr Daniel Maliszewski przeprowadził 81 operacji w obrębie piersi. W tym roku już 67.

Sam dr Maliszewski zwraca uwagę, że podczas tegorocznej, dziewiątej edycji warsztatów na chirurgów czekało sześć pacjentek i bardzo trudne zabiegi - chore przeszły wcześniej po kilka operacji i nikt nie chce się podjąć kolejnej. "Walczymy o ich kobiecość" - powiedział lekarz w rozmowie z serwisem.

"Jedna z pacjentek była wcześniej operowana czterokrotnie"

Jak mówił chirurg, jedna z pacjentek była operowana czterokrotnie. W obu piersiach wystąpiły powikłania i infekcja, co zakończyło się usunięciem implantów. Piersi są obecnie asymetryczne i bardzo trudne do naprawy.

Dr Maliszewski wyjaśniał serwisowi gp24.pl, że konieczna jest teraz korekta,  doprowadzenie do zmniejszenia dolegliwości bólowych i uzyskanie zadowalającego efektu estetycznego. W tym celu należy przeprowadzić kilka zabiegów jednocześnie.

Dodał, że u kolejnej pacjentki - z rakiem piersi - usunięta zostanie część piersi. "Ale jednocześnie podnosimy i dajemy komfort estetyczny - na tym polega onkoplastyka" - wyjaśnił.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line