Olaf Scholz złożył wizytę w Litwie. Tam był pytany przez dziennikarzy m.in. o ewentualne zniesienie sankcji nałożonych na Białoruś. — Korytarz transportowy dla zboża z Ukrainy nie może być warunkiem w tej sprawie — stwierdził Scholz. — Postaramy się znaleźć wspólne rozwiązanie z innymi krajami UE i ONZ — dodał.
Kanclerz wskazał też, że Rosja jest odpowiedzialna za uniemożliwienie normalnego eksportu zboża z Ukrainy i zaznaczył, że niezależnie od tras, które zostaną wybrane, należy zadbać o to, aby Rosja nie mogła ich używać do innych, własnych celów.
Niedawno samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział sekretarzowi generalnemu ONZ, że jest gotów zapewnić "korytarz zbożowy" przez Białoruś do portów bałtyckich, jeśli te porty zniosą sankcje i pozwolą na załadunek białoruskich towarów.
Dalsza część tekstu znajduje się pod wideo.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kijowie, że obecnie wypłynąć nie może 22-25 mln ton zboża. Do jesieni może to już być 75 mln ton. Dodał, że omawia z Wielką Brytanią i Turcją pomysł, aby marynarka wojenna kraju trzeciego gwarantowała przepływ ukraińskiego eksportu zboża przez kontrolowane przez Rosję Morze Czarne. – Najmocniejszą gwarancją bezpiecznego przepływu zboża byłaby jednak ukraińska broń – powiedział.
Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża, które transportuje głównie drogą morską. Rosja blokuje porty na Morzu Czarnym, uniemożliwiając Ukrainie eksport zbóż. Powoduje to groźbę gwałtownego wzrostu cen zbóż na światowych rynkach, oraz niedobory żywności w krajach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Wiadomo również, że Rosja wywozi i sprzedaje nielegalnie zboże skradzione Ukrainie.
Rosja ze swojej strony deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże "jeśli Ukraina oczyści porty" i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już zapowiedziały, że nie będą rozważać takich ustępstw.
Źródło: LRT, PAP
Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.
Data utworzenia: Dzisiaj, 07:57
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.