Premier Słowacji Robert Fico spotkał się wczoraj ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Denysem Szmyhalem na wschodzie Słowacji, gdzie Fico, znany ze swojej prorosyjskiej retoryki, potępił agresję Kremla i zapewnił o wsparciu Słowacji dla Ukrainy i jej wejścia do Unii Europejskiej.
Na wspólnej konferencji prasowej ze Szmyhalem Fico oświadczył, że pragnie pokojowego rozwiązania wojny w Ukrainie, które respektowałoby integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz byłoby sprawiedliwe wobec niej.
Zaoferował również Ukrainie współpracę w znalezieniu pokojowych rozwiązań i potwierdził, że Słowacja weźmie udział w planowanym szczycie pokojowym w Szwajcarii w połowie czerwca:
– Użycie przez Rosję siły militarnej w Ukrainie było rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego – zauważył słowacki premier podczas wspólnej konferencji prasowej, dodając, że Ukraina potrzebuje pomocy i solidarności. „Jesteśmy tutaj, aby pomóc” – zaznaczył Fico.
Słowacki premier podkreślił również, że społeczeństwo ukraińskie przechodzi teraz trudne chwile.
– Nasze drobne bitwy wyglądają śmiesznie w porównaniu z tym, co wy prowadzicie. Ludzie czasami nie zdają sobie sprawy z trudności, przed którymi stoicie – stwierdził Fico, który w styczniu 2024 r. powiedział, że „w Kijowie nie ma wojny” i odmawia wysyłania broni na Ukrainę.
Eksperci regularnie zwracają uwagę, że słowa i działania Fico wobec partnerów międzynarodowych często stoją w jaskrawej sprzeczności z tym, co zwykle mówi do krajowej publiczności na Słowacji.
Podczas spotkania z Denysem Szmyhalem Fico powtórzył również swoje poparcie dla przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, mówiąc, że jego rząd „nie zamierza stawiać żadnych przeszkód na jej drodze”.
Obaj premierzy potwierdzili współpracę między oboma krajami.
Szmyhal docenił „konstruktywne spotkanie” i powiedział, że „Słowacja bardzo mocno stoi po stronie Ukrainy i potępia rosyjską agresję”.
– Cieszę się na to pewne wsparcie ze strony premiera Fico – powiedział ukraiński premier, dodając, że Kijów „poczynił znaczne postępy w osiąganiu wzajemnie korzystnej współpracy” ze Słowacją.
Obaj premierzy zgodzili się na przykład na nowe połączenia transportowe między Kijowem a drugim co do wielkości miastem Słowacji, Koszycami, i omówili współpracę energetyczną, a także współpracę wojskową ze słowackimi firmami prywatnymi.