Kanada: Papież Franciszek prosi o przebaczenie za zło wobec rdzennej ludności

2 lat temu 46

Przebywający z pielgrzymką w Kanadzie papież Franciszek zwrócił się do rdzennej ludności o przebaczenie krzywd popełnionych przez chrześcijan, którzy brali udział w „projektach niszczenia kultury i przymusowej asymilacji”.

Podczas pobytu w Kanadzie papież Franciszek odwiedził obszar Maskwacîs w prowincji Alberta, zamieszkany przez rdzenną ludność. Wygłosił tam przemówienie, którego wysłuchali m.in. delegaci tzw. Pierwszych Narodów, Metysi, Inuici. Przyjechali także najwyżsi przedstawiciele władz państwowych gubernator generalna Kanady Mary Simon i premier Justin Trudeau.

„Czekałem na to, żeby przybyć do was. To stąd, z tego miejsca o tak smutnej wymowie pragnę rozpocząć to, co noszę w sercu: pielgrzymkę pokutną”, oznajmił papież.

‚Przybywam na wasze rodzinne ziemie, aby osobiście powiedzieć wam, że jestem zasmucony, aby błagać Boga o przebaczenie, uzdrowienie i pojednanie, aby okazać wam moją bliskość, aby modlić się z wami i za was”, podkreślił.

 Dicastero per la Comunicazione - Vatican Media (www.vatican.va)

„Dzieci muszą być traktowane z miłością, czcią i szacunkiem”

Papieska „pokutna” pielgrzymka ma związek z nagłośnioną sprawą przymusowych szkół rezydencjalnych dla dzieci z rodzin tubylczych. Istniały one od XIX wieku i były prowadzone w imieniu rządu przez Kościoły chrześcijańskie – 60 proc. przez Kościół katolicki.

W przepełnionych, niedofinansowanych szkołach dochodziło do różnego rodzaju nadużyć. Dzieci bywały pozbawione były opieki medycznej, maltretowane, zmuszane do pracy i do wyrzeczenia się swoich korzeni i zwyczajów.

Celem pielgrzymki papieża jest pojednanie z potomkami ofiar tych nadużyć i prośba o przebaczenie popełnionych krzywd, a także krok w kierunku „leczenia ran” związanych z traumą, jaką rdzenna ludność Kanady doznała z rąk chrześcijan.

Maskwacîs zamieszkuje kilka różnych grup i społeczności rdzennej ludności, w tym plemiona indiańskie z Kanady zachodniej.

W swoim przemówieniu Franciszek przywołał odwiedziny delegacji rdzennej ludności na przełomie marca i kwietnia w Watykanie: „Dostałem wtedy dwie pary mokasynów, znak cierpienia, jakiego doznały dzieci z rdzennych ludów, zwłaszcza te, które niestety więcej nie wróciły do domów ze szkół rezydencjalnych”, powiedział.

„Poproszono mnie o zwrot tych mokasynów po przyjeździe do Kanady; tym gestem zakończę moje słowa, w których chciałbym się odwołać do tego właśnie symbolu, który w ciągu minionych miesięcy na nowo rozpalił we mnie żal, oburzenie i wstyd”, zaznaczył papież.

Podkreślił, że „pamięć o tych dzieciach budzi strapienie i wzywa do działania, aby każde dziecko było traktowane z miłością, czcią i szacunkiem”.

papież Franciszek, Watykan

Papież prosi rdzenną ludność o przebaczenie popełnionych krzywd i obojętności

Franciszek zwrócił uwagę, że konsekwencją polityki asymilacji, obejmująca system szkół rezydencjalnych była systematyczna marginalizacją rdzennej ludności oraz tłamszenie lokalnych kultur i języków. Dzieci doznały znęcania się fizycznego i słownego, psychologicznego i duchowego, przypomniał papież.

„Głęboko ubolewam: proszę o przebaczenie za to, w jaki sposób wielu chrześcijan wspierało, niestety, kolonizacyjną mentalność mocarstw, uciskających rdzenne narody”, powiedział.

„Proszę o przebaczenie w szczególności za sposób, w jaki wielu członków Kościoła i wspólnot zakonnych współpracowało, także poprzez obojętność, w tych projektach niszczenia kultury i przymusowej asymilacji, realizowanych przez ówczesne rządy, których kulminacją był system szkół rezydencjalnych”, dodał.

Jak podkreślił, „wiara chrześcijańska mówi nam, że był to niszczący błąd, nie do pogodzenia z Ewangelią Jezusa Chrystusa”.

„Jestem tu, by wspominać przeszłość, by płakać wraz z wami, by w milczeniu patrzeć na ziemię, by modlić się przy grobach”, wskazał cel swojej wizyty.

 Wikipedia, fot. Toubletap (CC BY-SA 3.0)

Konieczne upamiętnienie cierpienia rdzennej ludności Kanady

Papież odniósł się także do kwestii godnego upamiętnienia krzywd, doznanych przez dzieci w szkołach rezydencjalnych.

„Upamiętnianie jest słuszne, bo zapomnienie prowadzi do obojętności, a jak powiedziano, «przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, lecz jest nim obojętność; przeciwieństwem życia nie jest śmierć, lecz obojętność na życie lub śmierć»”, zwrócił uwagę, cytując słowa więźnia Auschwitz Elie Wiesela.

„Upamiętnianie druzgocących doświadczeń, które miały miejsce w szkołach rezydencjalnych, porusza, oburza, rodzi ból, ale jest konieczne”, uważa Franciszek.

Papieska pielgrzymka do Kanady rozpoczęła się w niedzielę (24 lipca) i potrwa do soboty (30 lipca).

Czytaj więcej
Radio Game On-line