Jak dzisiejsza inflacja z USA wpłynie na wycenę USD?

11 mies. temu 48
Jak dzisiejsza inflacja z USA wpłynie na wycenę USD?

Jak dzisiejsza inflacja z USA wpłynie na wycenę USD?

Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-12-12 (11:07)

Jutro Fed podejmie decyzje w sprawie stóp. Zanim jednak do tego dojdzie, inwestorzy dowiedzą się jak kształtowała się inflacja w USA w listopadzie. Wskaźnik zasadniczy w ujęciu rocznym ma spaść do 3,1 proc.. W relacji miesięcznej ma wynieść 0 proc. Miara bazowa wg prognoz ma utrzymać się na poziomie 4 proc. r/r a miesiąc do miesiąca ma urosnąć do 0,3 proc. z 0,2 proc. poprzednio.

Dolar będzie reagować, jeśli otrzymamy niespodziankę w obydwie strony. Wyższe odczyty od oczekiwań spowodują, że rynek może zakładać, że Fed nadal będzie utrzymywał „jastrzębie” stanowisko, choć dalsze podwyżki stóp są wg rynku już nierealne. W takim scenariuszu USD prawdopodobnie umocni się i rentowności amerykańskich obligacji zostaną ponownie podbite w górę.

Wskaźnik ogólny oraz bazowy dotyczący miar inflacji w USA wykazują wyraźne tendencje spadkowe. Rynek będzie w dużej mierze spoglądał na relacje miesiąc do miesiąca. Należy pamiętać, że cel inflacyjny Fed-u na poziomie 2 proc. w ujęciu rocznym odpowiada wartości ok 0,17 proc. w ujęciu miesięcznym. Wraz z najnowszymi danymi prawdopodobnie umocniło się wrażenie, że impet inflacyjny, który przyniósł nam tak niebotycznie wysokie stopy inflacji w 2021/22 r., został w końcu przełamany. Ostatni jednak odcinek dezinflacji do osiągnięcia celu, może być trudniejszy i bardziej wyboisty.

O ile dzisiejsze dane o inflacji nie przyniosą ogromnej niespodzianki, możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych pozostaje całkowicie nierealistycznym scenariuszem z perspektywy rynku. Wycena wskazuje, że Rezerwa Federalna powinna zacząć łagodzić politykę monetarną gdzieś w okolicach maja lub czerwca. W pewnym momencie marcowy ruch był całkiem realistyczny, ale ostatnie dane NFP trochę przemodelowały zbyt optymistyczne założenia rynku.

Jeśli dane o inflacji w USA zaskoczą dziś niskim poziomem, Powellowi będzie jeszcze trudniej przesunąć oczekiwania Fed w górę w dniu jutrzejszym. Powszechny jest pogląd, że jego celem jest to, aby zbyt duże poluzowanie polityki pieniężnej nie przyniosło efektu już teraz, a trend dezinflacji nie zakończył się przedwcześnie. Każde jastrzębie słowo Powella jutro będzie interpretowane jako chęć dalszej rewizji oczekiwań rynkowych co do rychłego startu obniżek stóp procentowych w USA.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

Banki Starego Kontynentu stawiają na swoje

Banki Starego Kontynentu stawiają na swoje

2023-12-15 Poranny komentarz walutowy XTB

Przed nami ostatni dzień bardzo ciekawego tygodnia. Bycze sentymenty na rynkach wydają się nie ustępować, a to wszystko w związku z gołębimi komentarzami Powella oraz innych bankierów amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Z drugiej jednak strony decyzje banków centralnych ze Starego Kontynentu są nieco odmienne, a to w szczególności efekt zachowawczej (jastrzębiej) retoryki Lagarde z EBC oraz Baileya z BoE.

Polityki monetarne w centrum uwagi

Polityki monetarne w centrum uwagi

2023-12-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Lagarde podczas wczorajszej konferencji prasowej starała się stłumić oczekiwania rynkowe na obniżkę stóp procentowych co w pewnym stopniu jej się udało. Było to odzwierciedlone w umacniającym się kursie euro. Jednocześnie prezeska EBC wyraziła optymizm co do perspektyw inflacji. Stopy procentowe w strefie euro nie uległy zmianie po raz kolejny. BoE brzmiał jastrzębio i umocnił GBP. Z kolei frank szwajcarski stracił a mocno zyskała korona norweska, co było pokłosiem restrykcyjnego nastawienia Norges Banku.

Fed będzie obniżał stopy w 2024

Fed będzie obniżał stopy w 2024

2023-12-14 Poranny komentarz walutowy XTB

Mamy niemal jasną deklarację ze strony najważniejszego banku centralnego na świecie, że w przyszłym roku dojdzie do cięcia stóp procentowych. Co ważniejsze Fed niemal sprostał w pełni oczekiwaniom rynkowym dotyczącym potencjalnych obniżek, co doprowadziło do sporej reakcji na rynku. Tracił amerykański dolar, spadały rentowności, rosły ceny akcji, a złoto powróciło powyżej 2000 USD. Dzisiaj mamy jednak kolejne ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na najważniejsze waluty na świecie. Czeka nas decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego, Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego.

Fed otwiera drzwi do obniżek stóp procentowych

Fed otwiera drzwi do obniżek stóp procentowych

2023-12-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Wczorajsza decyzja Fed była zgodna z oczekiwaniami. Po raz trzeci z rzędu instytucja pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie (5,25 – 5,5 proc.). Według zaktualizowanych prognoz, amerykański bank centralny spodziewa się teraz trzech obniżek w przyszłym roku zamiast dwóch. Jednocześnie oczekuje się, że gospodarka będzie miała miękkie lądowanie. W związku ze spadkiem inflacji wzrosło prawdopodobieństwo, że Fed obniży stopy procentowe przed połową przyszłego roku. W efekcie dolar stracił na wartości, spadły rentowności amerykańskich obligacji a indeksy giełdowe zyskały.

FED się liczy?

FED się liczy?

2023-12-13 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wczorajsze zamknięcie rynków akcji wypadło pozytywnie - indeks S&P500 potwierdził poniedziałkowe wybicie maksimów z lipca b.r. Wpływ na to miała m.in. nieoczekiwanie dobra aukcja 30-letnich obligacji rządu USA, co może być dowodem, że długoterminowo rynki finansowe nie obawiają się tego, że FED mógłby nie spełnić pokładanych przez nie oczekiwań odnośnie obniżek stóp procentowych.

Dolar nieznacznie zyskuje przed decyzją FOMC

Dolar nieznacznie zyskuje przed decyzją FOMC

2023-12-13 Poranny komentarz walutowy XTB

Podczas dzisiejszej sesji liczy się tylko jedno - FOMC. Decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych w USA poznamy o godzinie 20:00, a konferencja prasowa Jerome Powella rozpocznie się o 20:30. W zasadzie po samej decyzji nie należy oczekiwać zaskoczeń. Inwestorzy są zgodni co do tego, że dziś stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Jednak kluczowe dla dolara, jak i indeksów giełdowych będzie to, jak będą się kształtowały oczekiwania co do przyszłych ruchów Fed.

Dzisiaj inflacja z USA

Dzisiaj inflacja z USA

2023-12-12 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku w oczekiwaniu na dane o inflacji CPI z USA - to już dzisiaj o godz. 14:30 - oraz jutrzejsze, wieczorne doniesienia z FED. Wczoraj pozytywnie zamknęły się indeksy na Wall Street, co może pokazywać, że rynki nie obawiają się zbytnio tego, że w najbliższych dniach mogłyby się pojawić bardziej "jastrzębie" informacje, wywracające dotychczasowe oczekiwania, co do przyszłych ruchów FED. Różnice w wycenie terminu pierwszej obniżki stóp (marzec lub maj 2024 r.) są niewielkie, chociaż w miniony piątek mieliśmy zaskoczenie ze strony relatywnie mocnych danych od Departamentu Pracy USA.

Rynki będą zerkać na FED

Rynki będą zerkać na FED

2023-12-11 Raport DM BOŚ z rynku walut

Posiedzenie FED zaplanowane w środę będzie kluczowym wydarzeniem tygodnia. Po tym jak w piątek dane Departamentu Pracy okazały się lepsze od prognoz, rynek ograniczył swoje oczekiwania, co do skali cięć stóp procentowych - zamiast pięciu ruchów po 25 punktów baz. spodziewane są cztery i to dopiero od maja, wobec marca prognozowanego do tej pory. Mocniejszej reakcji na rynkach akcji i FX w piątek jednak nie było i dzisiaj rano jest podobnie.

Ostatni taki tydzień

Ostatni taki tydzień

2023-12-11 Poranny komentarz walutowy XTB

Przed nami ostatni naprawdę intensywny tydzień w roku na rynkach finansowych. Ze względu na święta w grudniu większość wydarzeń przesuwana jest na pierwszą część miesiąca i w związku z tym w najbliższych dniach poznamy najważniejsze decyzje banków centralnych, jak i kluczowe raporty makroekonomiczne. Choć wydarzeń i publikacji na rynku mamy zalew, liczy się przede wszystkim wątek miękkiego lądowania i oczekiwanych w przyszłym roku obniżek stóp procentowych – bo właśnie na taki scenariusz grają rynki.

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

2023-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.

Czytaj więcej
Radio Game On-line