Gorąco wokół pytań z egzaminu specjalizacyjnego dla lekarzy. Dyrektor CEM je udostępni, jak NIL zapłaci

1 lat temu 34
Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi zapowiedział, że wykona wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego i udostępni pytania z Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Nie opublikuje ich jednak na stronie CEM, ale przekaże Naczelnej Izbie Lekarskiej. Uzależnia to od opłacenia przez NIL kosztów związanych ze sposobem udostępnienia archiwalnych pytań i odpowiedzi Wartość opłaty została ustalona przez CEM na kwotę 5 649,60 zł, z uwzględnieniem stawki godzinowej wynagrodzenia pracowników przygotowujących wnioskowane materiały - poinformował dyrektor CEM Naczelna Izba Lekarska jest zaskoczona informacją przekazaną przez dyrektora CEM o konieczności pokrycia kosztów

Dyrektor CEM udostępni pytania z lekarskich egzaminów specjalizacyjnych, jeśli NIL zapłaci

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski zwrócił się do p. o. dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych dr. hab. n. praw. Rafała Kubiaka z prośbą o wykonanie uprawomocnionego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 28 września 2021 r.

Wyrok dotyczy obowiązku rozpatrzenia przez CEM wniosku prezesa NIL o udostępnienie pytań egzaminacyjnych wraz z poprawnymi odpowiedziami z Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla wszystkich specjalności z egzaminów, które odbywały się w sesji wiosennej i jesiennej w latach 2017-2020.

Decyzję sądu podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny, który w grudniu 2022 roku oddalił skargę kasacyjną dyrektora CEM na poprzedni wyrok.

- NSA wskazał tym samym, że brak jest podstaw do odmowy udostępnienia NIL żądanych w jej wniosku pytań egzaminacyjnych wraz z poprawnymi odpowiedziami - zaznaczył prezes NRL.

 Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych dr. hab. n. praw. Rafał Kubiak w oficjalnym piśmie skierowanym do prezesa Łukasza Jankowskiego odpowiedział, że wyrok sądu wykona i udostępni pytania. Nie zostaną jednak opublikowane na stronie CEM, ale przekazane NIL. Warunkiem jest opłacenie przez NIL kosztów przygotowania skanów pytań.

Naczelna Izba Lekarska jest zaskoczona tym stanowiskiem.

"Udostępnienie pytań wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów"

Tymczasem dyrektor Centrum wyjaśnił, że pytania użyte na egzaminach w latach 2016-2017 zostały opublikowane na stronie internetowej CEM w zakładce „Lekarze/Lekarze dentyści, „Archiwalne pytania” pod adresem cem.edu.pl

Opublikowanie tych pytań wynikało z obowiązujących przepisów nakazujących dyrektorowi Centrum ich zamieszczanie po okresie 5 lat od przeprowadzonych egzaminów PES.

Natomiast w przypadku pytań z l. 2018-2020 dyrektor powołał się na art.15 ust. 2 ustawy z dn. 6 września 2021 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2022 r. poz. 902). Wyjaśnił, że udostępnienie pytań, o które prosił NIL wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów przez CEM, wynikających ze sposobu ich udostępniania wskazanym we wniosku NIL.

Koszty te obejmują odszukanie w archiwum CEM żądanych materiałów i ich przygotowanie w formie skanu/pdf, który następnie zostanie przesłany elektronicznie Wnioskodawcy - napisał Rafał Kubiak.

- Materiały te obejmują ok. 320 testów egzaminacyjnych, po ok. 30 stron każdy. Łączna liczba stron formatu A-4 - ok. 4800. Dodatkowo konieczne będzie przygotowanie kluczy poprawnych odpowiedzi. Wartość opłaty zostanie ustalona przez CEM na kwotę 5 649,60 zł, z uwzględnieniem stawki godzinowej wynagrodzenia pracowników przygotowujących wnioskowane materiały - czytamy w piśmie od dyrektora CEM do prezesa NIL, które Izba opublikowała na Twitterze.

Albo zgoda na opłatę, albo wycofanie wniosku

- Mimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Centrum Egzaminów Medycznych żąda od Naczelnej Izby Lekarskiej zapłaty kosztów związanych ze sposobem udostępnienia archiwalnych pytań i odpowiedzi - piszą zaskoczeni lekarze.

Dyrektor CEM poinformował też, że w myśl artykułu art. 15 ust. 2 zdanie drugie przywołanej ustawy Wnioskodawca powinien w ciągu 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia poinformować CEM o:

1) zgodzie na pokrycie kosztów w ww. wysokości
2) wycofanie wniosku ze względu na wysokość opłaty.

- Jeśli w tym terminie nie wpłynie do CEM odpowiedź z NIL, sprawa zostanie pozostawiona bez rozpatrzenia, bez obowiązku dodatkowego informowania o tym Wnioskodawcy - zapowiedział  Kubiak.

Dyrektor podaje też rachunek na, który NIL ma uiścić opłatę. Zaznaczył też, że "nieuiszczona kwota zostanie ściągnięta w drodze egzekucji administracyjnej", do czego podstawę daje np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dn. 17 lutego 2015 r., sygn. akt: I SA/G1 1151/14, LEX nr 1652445.

Jednocześnie dyrektor CEM powiadomił, że wyznacza termin na rozpatrzenie wniosku na dzień 31 marca 2023 r. stosownie do treści art. 13 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej