Gigant energetyczny budzi się do życia w Polsce! 3 miliony domów zyskają nowe źródło prądu

3 tygodnie temu 14

Moc nowej elektrowni to aż 1,4 GW, a eksperci szacują, że będzie ona dostarczała energii na potrzeby aż 3 milionów gospodarstw domowych. Za dostarczenie bloków gazowo-parowych klasy H odpowiada wspomniana GE Vernova. Zostały one wyprodukowane w fabrykach w Elblągu i Wrocławiu. Ta sama firma ma odpowiadać za wykonywanie usług serwisowych na przestrzeni najbliższych dwunastu lat. 

Czytaj też: Nawet 1000 km na jednym ładowaniu! Ten akumulator CATL może zapoczątkować rewolucję

Samą budową zajmował się natomiast Polimex Mostostal będący częścią konsorcjum należącego do GE Vernova. Najważniejszym aspektem zrealizowanego projektu jest to, że zapewni on całemu regionowi bezpieczeństwo energetyczne i pokryje ponad 5 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. 

Jak stwierdził Wiceminister Aktywów Państwowych, Robert Kropiwnicki, tego typu inwestycje stanowią istotny element bezpieczeństwa i stabilności polskiego systemu energetycznego oraz dalszego rozwoju energetyki odnawialnej. O ile wcześniej na miejscu funkcjonowały jednostki węglowe, tak teraz zostaną one zastąpione zdecydowanie bardziej nowoczesnymi blokami gazowymi.

W skład elektrowni PGE Gryfino Dolna Odra wchodzą dwa bloki gazowo-parowe. Jej moc to niemal 1,4 GW. Ma dostarczać energii dla 3 milionów gospodarstw domowych w naszym kraju

Dokładna moc elektrowni PGE Gryfino Dolna Odra to 1366 MW. Ta rozwinięta placówka energetyczna ma zapewnić możliwość szybkiego uruchamiania oraz kontrolowania ilości wytwarzanej energii. To z kolei powinno przełożyć się na stabilność, której tak bardzo potrzebuje polska energetyka.

W skład elektrowni wchodzą dwa bloki gazowo-parowe. Każdy z nich ma 683 MW mocy brutto. Przy sprawności nominalnej wynoszącej 63 procent PGE Gryfino Dolna Odra zdecydowanie góruje nad poprzedniczką, przewyższając ją pod tym względem o ponad 70 procent. Jeśli chodzi o wspomnianą szybkość uruchamiania, to wystarczy wspomnieć, iż przejście od stanu zimnego do minimum technicznego zajmuje 4 godziny. Z kolei przeskok ze stanu gorącego do zimnego to kwestia zaledwie 30 minut.

Czytaj też: 200 gramów tej substancji może uratować ludzkość. Nowy materiał przebija naturę

Bardzo ważnym elementem zakończonej niedawno inwestycji jest jej ekologiczność. Najlepiej świadczy o tym fakt, że elektrownie klasy H cechują się zdecydowanie ograniczonymi emisjami. Te są zmniejszone o około 60 procent w porównaniu z innymi elektrowniami tej samej wielkości, które są zasilane olejem napędowym, węglem oraz pozostałymi paliwami kopalnymi.

PGE Gryfino Dolna Odra to nie tylko największa elektrownia gazowo-parowa w naszym kraju. Jest również jedną z największych w całej Europie. Przy możliwości dostarczania energii dla aż 3 milionów gospodarstw domowych cechuje się ona emisyjnością na poziomie 330 g dwutlenku węgla na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co stanowi gigantyczną poprawę względem dotychczasowych osiągów. Jak widać, można łączyć wysoką wydajność energetyczną z ekologią. Teraz czekamy na kolejny krok, czyli pierwszą polską elektrownię jądrową.

Czytaj więcej
Radio Game On-line