Wczorajsze zamknięcie rynków akcji wypadło pozytywnie - indeks S&P500 potwierdził poniedziałkowe wybicie maksimów z lipca b.r. Wpływ na to miała m.in. nieoczekiwanie dobra aukcja 30-letnich obligacji rządu USA, co może być dowodem, że długoterminowo rynki finansowe nie obawiają się tego, że FED mógłby nie spełnić pokładanych przez nie oczekiwań odnośnie obniżek stóp procentowych.
Dzisiaj wieczorem (godz. 20:00) poznamy komunikat po posiedzeniu - stopy procentowe nie ulegną zmianie, co jest w tym momencie oczywiste, a zatem kluczowa będzie treść komunikatu, nowe projekcje makroekonomiczne (w tym słynny dot-plot), oraz konferencja prasowa szefa FED. Niewykluczone, że dot-plot wskaże tylko na 3 obniżki stóp w 2024 r., a Jerome Powell będzie chciał stworzyć wrażenie mniej "gołębiego" przekazu. To nie zmienia jednak faktu, że rynki pozostaną przekonane, co do słuszności swoich tez, tłumacząc to sprzyjającą im konfiguracją danych makroekonomicznych. Wczoraj poznaliśmy odczyt listopadowej inflacji CPI, która wpisała się w prognozy ekonomistów (3,1 proc. r/r i 4,0 proc. r/r bazowa), choć w ujęciu miesięcznym nieoczekiwanie wzrosła o 0,1 proc. m/m za sprawą wyższych kosztów w usługach. Rynek jednak zareagował na to tylko nieznacznym umocnieniem dolara.
Dzisiaj lekka zwyżka dolara jest kontynuowana na szerokim rynku. Najgorzej wypada dolar nowozelandzki po słabszych danych odnośnie bilansu C/A i gorszych prognozach dla wzrostu gospodarczego wydanych przez jeden z czołowych lokalnych banków (dane za III kwartał poznamy dzisiaj w nocy). Pośród G-10 dalej mamy koronę norweską, a także funta, który stracił po publikacji słabych danych o dynamice produkcji przemysłowej za listopad, jakie napłynęły dzisiaj rano (zaledwie 0,4 proc. r/r wzrostu). Traci także japoński jen, choć tutaj ostatnio mamy podwyższoną zmienność. Pozostałe waluty są relatywnie stabilne i zmiany nie przekraczają 0,1 proc. wobec dolara. W kalendarzu poza wspomnianym posiedzeniem FED dzisiaj mamy odczyty dynamiki produkcji przemysłowej w strefie euro, oraz dane o inflacji PPI z USA.
EURUSD - wracamy do zwyżek?
Wczorajsza nieudana próba wyjścia notowań EURUSD ponad poziom 1,08 nie musi oznaczać, że popyt zaatakuje ponownie okolic 1,0826, jakie były wczorajszym maksimum. Wsparcie przy 1,0750 wydaje się być kluczowe z punktu widzenia zakończenia korekty spadkowej EURUSD jaka miała miejsce z okolic szczytu przy 1,1016, który miał miejsce 29 listopada. Szanse na zejście w rejon kolejnego średnioterminowego wsparcia przy 1,0635 nie są duże. Dzisiejszy przekaz z FED może w pierwszym momencie nie być "wystarczająco gołębi" dla rynków, ale nie zmieni faktu, że Rezerwa Federalna zacznie w przyszłym roku obniżać stopy procentowe.
Fed będzie obniżał stopy w 2024
2023-12-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Mamy niemal jasną deklarację ze strony najważniejszego banku centralnego na świecie, że w przyszłym roku dojdzie do cięcia stóp procentowych. Co ważniejsze Fed niemal sprostał w pełni oczekiwaniom rynkowym dotyczącym potencjalnych obniżek, co doprowadziło do sporej reakcji na rynku. Tracił amerykański dolar, spadały rentowności, rosły ceny akcji, a złoto powróciło powyżej 2000 USD. Dzisiaj mamy jednak kolejne ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na najważniejsze waluty na świecie. Czeka nas decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego, Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego.
Fed otwiera drzwi do obniżek stóp procentowych
2023-12-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza decyzja Fed była zgodna z oczekiwaniami. Po raz trzeci z rzędu instytucja pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie (5,25 – 5,5 proc.). Według zaktualizowanych prognoz, amerykański bank centralny spodziewa się teraz trzech obniżek w przyszłym roku zamiast dwóch. Jednocześnie oczekuje się, że gospodarka będzie miała miękkie lądowanie. W związku ze spadkiem inflacji wzrosło prawdopodobieństwo, że Fed obniży stopy procentowe przed połową przyszłego roku. W efekcie dolar stracił na wartości, spadły rentowności amerykańskich obligacji a indeksy giełdowe zyskały.
Dolar nieznacznie zyskuje przed decyzją FOMC
2023-12-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji liczy się tylko jedno - FOMC. Decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych w USA poznamy o godzinie 20:00, a konferencja prasowa Jerome Powella rozpocznie się o 20:30. W zasadzie po samej decyzji nie należy oczekiwać zaskoczeń. Inwestorzy są zgodni co do tego, że dziś stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Jednak kluczowe dla dolara, jak i indeksów giełdowych będzie to, jak będą się kształtowały oczekiwania co do przyszłych ruchów Fed.
Dzisiaj inflacja z USA
2023-12-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku w oczekiwaniu na dane o inflacji CPI z USA - to już dzisiaj o godz. 14:30 - oraz jutrzejsze, wieczorne doniesienia z FED. Wczoraj pozytywnie zamknęły się indeksy na Wall Street, co może pokazywać, że rynki nie obawiają się zbytnio tego, że w najbliższych dniach mogłyby się pojawić bardziej "jastrzębie" informacje, wywracające dotychczasowe oczekiwania, co do przyszłych ruchów FED. Różnice w wycenie terminu pierwszej obniżki stóp (marzec lub maj 2024 r.) są niewielkie, chociaż w miniony piątek mieliśmy zaskoczenie ze strony relatywnie mocnych danych od Departamentu Pracy USA.
Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku
2023-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.