Fed pozostaje ostrożnie jastrzębi

1 lat temu 67
Fed pozostaje ostrożnie jastrzębi

Fed pozostaje ostrożnie jastrzębi

Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-10-20 (13:27)

Dolar po wczorajszych słowach Powella osłabił się. Główna para walutowa urosła na moment powyżej 1,06. Prezes Fed-u dał jasno do zrozumienia, że bank będzie nadal robił wszystko, aby osiągnąć swój cel inflacyjny na poziomie 2 proc. Dalsze podwyżki stóp procentowych w tym roku są jednak na ten moment mało prawdopodobne. Rezerwa Federalna będzie postępować ostrożnie.

Rynek dostosował swoją wycenę. Indeksy amerykańskie zakończyły dzień mimo wszystko niżej, najwięcej stracił Nasdaq Composite, blisko 1 proc.

Rynek ze słów Powella wnioskuje, że jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych jest już mało realna. Szef Fed-u wskazał na dużą niepewność i szereg ryzyk a także podkreślił, że Rezerwa Federalna do tej pory wykonała już dużo pracy. Wydaje się zatem, że instytucja osiągnęła już szczyt całego cyklu zacieśniania. Powell jest oczywiście dużym dyplomatą i nie omieszkał zaznaczyć, że dalsze decyzje będą uzależnione od danych i na ten moment nie można całkowicie wykluczyć, kolejnego ruchu w górę. Krótko mówiąc Fed pozostaje ostrożnie jastrzębi.

Kontrakty Fed Fund Futures obniżyły oczekiwania na podwyżkę stóp o 25 pb w listopadzie do poniżej 2 proc. i do 26 proc. w grudniu.

Aktualnie jednak polityka pieniężna jest pewnego rodzaju tłem dla rynku. Nadal najważniejszym tematem jest ryzyko geopolityczne. Dolar zatem może w każdej chwili zyskać w przypadku wybuchu większej awersji do ryzyka. Ponownie będzie pełnił wówczas rolę waluty pierwszego wyboru lub po prostu bezpiecznej przystani.
Pozostając na rynku walutowym należy spojrzeć na ciekawą sytuację na parze USD/JPY. Kurs znajduje się bardzo blisko psychologicznej bariery 150,00. W przeszłości dochodziło do interwencji ze strony Ministerstwa Finansów lub Banku Japonii kiedy to notowania osiągały ten poziom. Ostatnio takie działania widzieliśmy na początku października. Jen pozostaje słaby względem dolara amerykańskiego i nic nie zapowiada, żeby ta tendencja uległa zmianie. Maleją szanse na to, że BoJ zrezygnuje z ekspansywnej polityki monetarnej. Co prawda inflacja (3 proc. r/r) od dłuższego czasu utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego, ale swój szczyt osiągnęła kilka miesięcy temu. Inflacja bazowa (2,8 proc. r/r) pozostaje podwyższona ale tu również widać powolną tendencje spadkową. Dziś w nocy poznaliśmy najnowsze dane na temat wskaźników CPI.

Na wykresie USD/JPY widoczny jest układ łudząco zbliżony do trójkąta zwyżkującego, który daje większe szansę na „wyjście górą” notowań. Oznaczałoby to wówczas możliwy w niedalekiej przyszłości „atak” na szczyt z października 2022, który został ustanowiony w okolicy poziomu 152,00.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

Dolar wrócił do wzrostów

Dolar wrócił do wzrostów

13:34 Raport DM BOŚ z rynku walut

Amerykańska waluta raczej zakończyła już krótkoterminową korektę. Wczoraj wsparciem okazały się opublikowane po południu dane PMI dla USA, które okazały się nieoczekiwanie dobre - chociaż mamy na razie do czynienia z szacunkami za październik. Odczyt PMI Composite wyraźnie ponad poziomem 50 pkt. to sygnał, że ryzyko poważniejszej recesji w amerykańskiej gospodarce jest niewielkie, a FED nie musi się spieszyć z rozważaniem scenariusza obniżek stóp procentowych (czego i tak by nie zrobił).

Słabe PMI sugerują brak podwyżki stóp przez EBC

Słabe PMI sugerują brak podwyżki stóp przez EBC

13:33 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Oznaki recesji w Europie nasilają się. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wyników wskaźników PMI dla usług i przemysłu. Z kolei podobne dane na temat gospodarki USA wypadły o niebo lepiej. To kolejny dowód na to, że gospodarki Starego Kontynentu na ten moment w dużo większym stopniu odczuwają skutki agresywnego zacieśniania monetarnego przez EBC. Dobra koniunktura w Stanach Zjednoczonych jest jak na razie niezagrożona. Euro na skutek danych osłabiło się a kurs głównej pary walutowej spadł z poziomu bliskiego 1,07 do poniżej 1,06. Jutro o stopach procentowych będzie decydować EBC.

Czy Bank Kanady zakończył cykl podwyżek?

Czy Bank Kanady zakończył cykl podwyżek?

13:32 Poranny komentarz walutowy XTB

Dzisiejsza sesja giełdowa rozpoczyna długo wyczekiwany sezon decyzji banków centralnych dotyczących stóp procentowych. Co to oznacza? Na rynku walutowym kilka najbliższych sesji może przynosić prawdziwy skok zmienności notowań poszczególnych par walutowych. Dlatego warto bacznie przyglądać się temu, jakie opinie o sytuacji gospodarczej na świecie mają poszczególni bankierzy. Na pierwszy plan trafia Bank Kanady, który zadecyduje czy utrzymać stopy na poziomie 5%, czy może dopiąć cykl, dokonując jeszcze jednej podwyżki.

Oddech...

Oddech...

2023-10-24 Raport DM BOŚ z rynku walut

Rynki jednak złapały oddech, po tym jak oczekiwana operacja lądowa Izraela w Strefie Gazy nieco się opóźnia - wczoraj wieczorem poinformowano o uwolnieniu kolejnych zakładników przez Hamas, co potwierdza tezę, że prowadzone są międzynarodowe naciski, aby opóźnić operację do czasu, kiedy wszyscy przetrzymywani zostaną uwolnieni. Z narracji izraelskich dyplomatów nie wynika jednak, aby przygotowania do pełnowymiarowej operacji w Strefie Gazy miały zostać wstrzymane. Możemy, zatem mówić o jakiejś formie spowolnienia dynamiki konfliktu, ale w żadnym stopniu o jego pozytywnym zakończeniu.

Kurs euro do dolara powyżej kluczowego oporu

Kurs euro do dolara powyżej kluczowego oporu

2023-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB

Podczas wczorajszej sesji mogli obserwować wyraźną słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD zdołał z impetem przekroczyć kluczowy opór przy 1,0630. Sytuacja na głównej parze walutowej stała się więc korzystna dla rynkowych byków, co może wspierać scenariusz zakładający większą korektę wzrostową. Patrząc pod kątem technicznym na interwał D1, przekroczenie poziomu 1,0630, otwiera drogę w kierunku kolejnego oporu przy 1,0750.

„Indeks strachu” urósł do najwyższego poziomu od marca

„Indeks strachu” urósł do najwyższego poziomu od marca

2023-10-23 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers

Amerykańskie indeksy w piątek odnotowały kolejną spadkową sesję. „Indeks strachu” VIX urósł tym samym do najwyższego poziomu od marca (21,7 pkt.), kiedy rynek żył kryzysem w regionalnych bankach w USA. Rentowności długu Stanów Zjednoczonych zniżkowały a dolar pozostał stabilny. Złoto po dotarciu do poziomu bliskiego 2000 USD spadło i aktualnie jest na poziomie 1980 USD za uncję trojańską. Korekcie spadkowej poddały się również ceny ropy naftowej. WTI obniżyła się do poziomu 87 USD za baryłkę. Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest wciąż tematem nr jeden dla rynków finansowych.

Brak rozstrzygnięcia na Bliskim Wschodzie

Brak rozstrzygnięcia na Bliskim Wschodzie

2023-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB

Złoty bardzo wyraźnie zyskał na początku ubiegłego tygodnia w reakcji na wyniki wyborów parlamentarnych i w dużej mierze to umocnienie utrzymuje się pomimo negatywnego sentymentu na rynkach globalnych. Ten spowodowany jest oczywiście głównie sytuacją na Bliskim Wschodzie, gdzie cały czas nie widać światełka w tunelu. Perspektywa wkroczenia izraelskich wojsk lądowych do Strefy Gazy wisiała nad nami przez ostatnie dwa weekendy, jednak do tej pory to się nie wydarzyło.

Dolar nie zyskuje tyle, ile by mógł

Dolar nie zyskuje tyle, ile by mógł

2023-10-20 Raport DM BOŚ z rynku walut

Izraelska armia dostała wczoraj wieczorem "zielone światło" ze strony tamtejszych polityków do przeprowadzenia operacji militarnej w Strefie Gazy - tak wynika z depesz agencyjnych, jakie się pojawiły jeszcze podczas sesji na Wall Street. Doprowadziły one finalnie do spadku indeksów, które wcześniej zostały wsparte wystąpieniem prezesa FED, które miało miejsce w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku.

Silna gospodarka USA może sugerować kolejne podwyżki stóp

Silna gospodarka USA może sugerować kolejne podwyżki stóp

2023-10-20 Poranny komentarz walutowy XTB

Ostatni dzień tygodnia handlu na międzynarodowych rynkach finansowych przynosi podwyższoną dynamikę zmian notowań poszczególnych instrumentów, w związku z wczorajszym wystąpieniem prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Wypowiedzi tego bankiera są dla rynków o tyle ważne, że w dużej mierze obrazują one stanowisko w sprawie polityki monetarnej amerykańskiego FEDu, który zalicza się do najważniejszych banków centralnych.

Sytuacja nadal napięta...

Sytuacja nadal napięta...

2023-10-19 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wizytujący Izrael prezydent Joe Biden, raczej nie zdołał przekonać władz w Tel-Avivie do zmiany stanowiska względem Strefy Gazy. Premier Benjamin Netanjahu dał do zrozumienia, że liczy się z tym, że operacja militarna wymierzona w Hamas może potrwać nawet latami. Odpowiedź Bidena, że USA nie zaangażują się bezpośrednio w ten konflikt, brzmi zatem sensownie, choć w żadnym stopniu nie rozwiązuje sprawy. Trudno nie uwierzyć w to, że w sytuacji kiedy operacja Izraela się rozpocznie, to kraje arabskie będą się temu biernie przyglądać. Sytuacja nadal pozostaje dość napięta, co przekłada się na zachowanie rynków finansowych.

Czytaj więcej
Radio Game On-line