Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaaprobowała pakiet preferencyjnych pożyczek dla Ukrainy w wysokości 1,59 mld euro. Pieniądze te mają posłużyć zabezpieczeniu podstawowych potrzeb Ukrainy oraz pozwolić na utrzymanie działania infrastruktury krytycznej.
O tym, że Rada Dyrektorów EBI zadecydowała o udzielenie Ukrainie zwrotnego, ale funkcjonującego na preferencyjnych warunkach wsparcia, poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
„EBI, przy wsparciu budżetowym UE, zatwierdził finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,59 mld euro, przy czym 1 mld euro ma zostać natychmiast przekazany. Pomoże to odbudować infrastrukturę i wznowić działanie usług. I wspierać przyszłe projekty energetyczne, transportowe i edukacyjne” – przekazała szefowa KE.
Europejski Bank Inwestycyjny zwiększa zaangażowanie na Bałkanach Zachodnich
Zakończony w piątek Szczyt Bałkanów Zachodnich nie przyniósł żadnych przełomowych deklaracji politycznych. Jednak trzy dni spotkań i debat nie poszły zupełne na marne. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zapowiada zwiększenie zaangażowania finansowego w państwach regionu, wskazując Polskę jako przykład do naśladowania.
Decyzję …
25 tys. kilometrów dróg na Ukrainie uszkodzonych
Pożyczka ma być gwarantowana przez budżet Unii Europejskiej i posłużyć sfinansowaniu napraw uszkodzonej przez działania wojenne infrastruktury krytycznej. Jak przekazał kilka dni temu wicedyrektor Ukrawtodoru, czyli ukraińskiej dyrekcji ds. drogownictwa Andrij Iwko, tylko na terenach nieobjętych rosyjską okupacją uszkodzonych bądź zniszczonych jest 25 tys. kilometrów dróg, a straty w tym sektora wynoszą 950 mld hrywien, czyli około 25 mld euro.
Zatwierdzona obecnie transza pożyczek do EBI dla Ukrainy to łącznie 1,59 mld euro. W marcu natomiast Europejski Bank Inwestycyjny wsparł Ukrainę preferencyjnym kredytem ratunkowym w wysokości 700 mln euro.
Za nową pomoc podziękował ukraiński minister finansów Serhij Marczenko. Jestem wdzięczny EBI i Unii Europejskiej za długoletnią współpracę i wsparcie finansowe oraz za trwanie z Ukrainą tak długo, jak to będzie potrzebne. Te 1,59 mld euro to kolejny znaczący wkład w pilne potrzeby finansowe kraju, który znajduje się pod bezprecedensową presją z powodu inwazji Rosji. Dzięki temu wsparciu finansowemu będziemy kontynuować prace nad odbudową zniszczonej infrastruktury, wznowieniem świadczenia usług komunalnych, w tym usług transportowych” – podkreślił.
EBI w kontakcie z władzami Ukrainy
A odpowiedzialna za operacje dotyczące Ukrainy wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska zapewniła, że unijny bank jest w stałym kontakcie z ukraińskimi władzami.
„W dalszym ciągu utrzymujemy regularne kontakty z rządem Ukrainy, aby w razie potrzeby elastycznie pomagać. To kwestia inwestycji w przyszłość Ukrainy, przyszłość Europy i przyszłość wolnego świata” – powiedziała Czerwińska.