Erdogan stawia ultimatum ws. rozszerzenia NATO. W tle amerykańskie myśliwce - Interia Wydarzenia

2 lat temu 72

Turcja grozi zablokowaniem przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO. Ankara stawia twarde ultimatum, w którym żąda m.in. wycofania wsparcia dla kurdyjskich organizacji politycznych. Prezydent Turcji chce również pozwolenia na zakup amerykańskich myśliwców F-35 - podaje Bloomberg.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził, że "nie zaaprobuje" przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO. Dodał, że kraje te były "domem zbyt wielu organizacji terrorystycznych". Wejście nowych państw do NATO jest uzależnione od zgody wszystkich jego członków. Dlatego zastrzeżenia Turcji w sprawie Szwecji i Finlandii są traktowane bardzo poważnie. 

Bloomberg informuje, że sprzeciw Ankary nie jest jednak ostateczny. "Sprawa może znaleźć szczęśliwy finał, jeśli kraje NATO spełnią warunki Turcji" - czytamy. 

Najważniejszy warunek, który postawiła Ankara to żądanie, by Helsinki i Sztokholm odcięły się od wspierania Partii Pracujących Kurdystanu oraz milicji syryjskich Kurdów, czyli Ludowych Jednostek Samoobrony.

Wspierane przez Zachód siły YPG stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych, które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego w Syrii. Rząd turecki uważa je jednak za organizację terrorystyczną z powodu powiązań z separatystyczną i zdelegalizowaną w Turcji PKK. Jak podaje "Bloomberg" Ankara żąda także zaprzestania udzielania azylu Kurdom w Szwecji i Finlandii.

Erdogan przedstawił również postulat, aby USA znów zezwoliły Turcji na zakup myśliwców F-35. Waszyngton zawiesił tę transakcję, gdy Ankara zdecydowała się kupić rosyjski system przeciwrakietowy S-400. Ankara podnosi również kwestię kupna dziesiątek samolotów bojowych F-16 i zestawów modernizacyjnych dla swojej floty. 

Jak przekazują źródła Bloomberga, nie jest prawdą, że sprzeciw Turcji wobec przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO ma coś wspólnego z jej powiązaniami z Rosją lub z bliskimi relacjami prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

"Ultimatum Erdogana, który traci poparcie społeczne, zarówno ze względu na dyktatorski styl rządów, jak i kryzys gospodarczy w Turcji, ma za zadanie konsolidację obozu nacjonalistycznego" - zauważa Bloomberg.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto wraz z premier Szwecji Magdaleną Andersson powiedział optymistycznie, że stanowisko Turcji jest wstępem do negocjacji. 

We wtorek w wywiadzie dla YLE TV1 fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto poinformował, że jego rząd jest w codziennym kontakcie z tureckimi dyplomatami. Pominął jednak kwestię ultimatum Ankary.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sprzeciw Turcji bezskuteczny? Holandia chce Finlandii i Szwecji w NATO

Szwecja i Finlandia formalnie złożyły wniosek o przystąpienie do sojuszu w środę rano. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że teraz należy zająć się kwestiami bezpieczeństwa sojuszników.

Dodał, że NATO jest zdeterminowane, aby rozwiązać wszelkie problemy na drodze akcesu Finlandii i Szwecji do NATO.

Czytaj więcej
Radio Game On-line