Oczywiście nie były to windy, jakie znamy obecnie, ale bez wątpienia mogły ułatwiać budowę tak monumentalnych obiektów. Naukowcy porównują takie urządzenie do podnośnika hydraulicznego, który mógł odegrać bardzo istotną rolę w czasie prac poświęconych budowie prowadzonej w okolicach 2650 roku p.n.e.
Czytaj też: Dlaczego na starożytnych igrzyskach olimpijskich nie uprawiano pływania?
Ta piramida schodkowa miała pierwotnie nieco ponad 60 metrów wysokości i powstała na cześć króla uznawanego za wzór władcy, będącego przedstawicielem III dynastii. Taka budowla miała pełnić rolę kompleksu grobowego, a obecnie stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków związanych ze starożytnym Egiptem.
Ale żeby coś tak imponującego powstało, potrzeba było ogromu pracy. Jak pokazują nowe ustalenia w tej sprawie, nie chodziło wyłącznie o wysiłek wielkiej liczby ludzi. Realizację wyznaczonego zadania ułatwiały im nowinki technologiczne. Jedną z nich miała być według autorów publikacji zamieszczonej w PLOS One swego rodzaju winda.
Piramida Dżesera powstała ponad 4600 lat temu. Naukowcy sugerują, że w czasie jej budowy wykorzystywano coś w rodzaju podnośnika hydraulicznego
Badacze zwrócili uwagę na tzw. Gisr el-Mudir oraz strukturę wewnętrznej części fosy. Jak sugerują, mogły one działać razem jako zunifikowany układ hydrauliczny do regulacji przepływu i poprawy jakości wody. Jakby tego było mało, wewnętrzna architektura piramidy wydaje się pasować do mechanizmu podnoszenia hydraulicznego. I choć to w dużej mierze przypuszczenia oparte na niezbyt licznych dowodach, to i tak sprawy przybierają niezwykle ciekawy obrót.
Czytaj też: Znaleźli grobowiec mitologicznej bestii. Zamknięty od 2000 lat obiekt skrywał coś niespodziewanego
Zdaniem archeologów budowniczowie piramidy Dżesera podnosili kamienie wykorzystując w tym celu wodę z południowej części fosy. Takie mechanizmy cieszyły się w starożytnym Egipcie sporym zainteresowaniem, więc nie powinno dziwić, iż stosowano je do transportu ogromnych kamieni. Zdaniem członków zespołu badawczego ówcześni architekci dążyli do stosowania siły hydraulicznej w celu wznoszenia masywnych konstrukcji budowanych ku chwale faraonów. Jak widać, starożytny świat potrafi zaskoczyć na wiele sposobów.