Autor: oprac. MP • Źródło: RCL/Rynek Zdrowia • 02 stycznia 2023 19:00
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych rozporządzenie w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób uprawnionych do wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w laboratorium. Projekt określa liczbę punktów niezbędnych do wypełnienia obowiązku doskonalenia oraz liczbę punktów przyznawanych za poszczególne formy rozwoju.
Szkolenia osób zatrudnionych w medycznych laboratoriach diagnostycznych
Przedmiotem projektu rozporządzenia jest szczegółowe uregulowanie nałożonego przyjętą w 2022 roku ustawą o medycynie laboratoryjnej obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych osób uprawnionych do wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w laboratorium - jak określono - celem aktualizacji posiadanego zasobu wiedzy oraz stałego dokształcania się w zakresie nowych osiągnięć naukowych.
Rozporządzenie określa:
wzór karty rozwoju zawodowego, formy ustawicznego rozwoju zawodowego, liczbę punktów edukacyjnych przyznawanych za poszczególne formy ustawicznego rozwoju zawodowego oraz dokumenty potwierdzające ich realizację, a także liczbę punktów niezbędnych do wypełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego, w danym okresie rozliczeniowym.Medycyna laboratoryjna. Doskonalenie zawodowe
W projektowanych przepisach założono, iż "dopełnienie ustawicznego rozwoju zawodowego polega na uzyskaniu w okresie edukacyjnym co najmniej 100 punktów edukacyjnych, w tym minimum 50 punktów edukacyjnych musi być uzyskanych w ramach form ustawicznego rozwoju zawodowego, o których mowa § 3 pkt 1–6".
W powyższym paragrafie określono, że rozwój zawodowy jest realizowany w następujących formach:
udział w kursie realizowanym metodą wykładu, seminarium, ćwiczeń, zakończonym testem; udział w kursie realizowanym za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem, zakończonym testem; udział w kursie odbywanym w ramach szkolenia specjalizacyjnego; ukończenie studiów podyplomowych z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk społecznych; uzyskanie tytułu zawodowego licencjata, inżyniera, magistra lub magistra inżyniera na kierunkach, o których mowa w art. 5 ust. 3 ustawy; uzyskanie tytułu specjalisty, stopnia naukowego doktora, doktora habilitowanego lub tytułu profesora z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu.Pełna treść rozporządzenia do pobrania poniżej.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: