Dolar ma problemy z umocnieniem. Dziś raport NFP

1 lat temu 38
Dolar ma problemy z umocnieniem. Dziś raport NFP

Dolar ma problemy z umocnieniem. Dziś raport NFP

Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-07-07 (13:56)

Dziś najważniejszym pytaniem jest to, czy raport z rynku pracy wzmocni sceptycyzm rynku do podejścia Fed, które zostało zasygnalizowane na ostatnim posiedzeniu, czy może jednak go osłabi. Wczorajsza reakcja dolara na dane makro była chwilowa. EURUSD w godzinach popołudniowo – wieczornych wrócił do poziomów sprzed publikacji. Dolar ma problem z trwałą aprecjacją. Raport ADP zaskoczył mocnym wynikiem.

Wyniósł on 497 tys. nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym i był to najlepszy wynik od lutego 2022 roku oraz ponad dwukrotnie wyższy od średniej z ostatnich kilkunastu miesięcy. Pamiętajmy jednak, że ADP nie jest wiarygodnym wskaźnikiem wyprzedzającym dla oficjalnego raportu z rynku pracy. Mimo wszystko ze względu na duże zaskoczenie wczorajszym odczytem widoczna była zdecydowana reakcja rynku. Okazała się ona jednak chwilowa. Z kolei tygodniowa liczba wniosków o zasiłek okazała się minimalnie wyższa od tej oczekiwanej przez ekonomistów (248 tys. wobec 246 tys.). W poprzednim raportowanym tygodniu wyniosła 236 tys. Otrzymaliśmy również raport ISM. Główny wskaźnik urósł bardziej zadecydowanie niż zakładano i wskazał liczbę 53,9 pkt. Indeks cen płaconych spadł do najniższego poziomu od marca 2020 roku a subindeks nowych zamówień.

Obraz gospodarki jest dość klarowny. Usługi są wciąż w dobrej kondycji. Widać procesy dezinflacyjne a rynek pracy nadal jest mocny. To dość klarowne argumenty za tym, aby sądzić, że Fed podniesie kluczową stopę procentową 26 lipca i będzie się trzymał restrykcyjnego podejścia.

Czego powinniśmy spodziewać się po dzisiejszych danych NFP? Raport z rynku pracy za maj zawierał kilka sprzecznych sygnałów i sprawił, że rynek zastanawiał się jak go interpretować. Chociaż zatrudnienie wzrosło znacząco o prawie 340 tys. osób, stopa bezrobocia, która opierała się na innej ankiecie, zwyżkowała z 3,4 proc. do 3,7 proc.. Ostatecznie jednak dolar zdołał się umocnić tego dnia, ale była to aprecjacja chwilowa.

Dzisiaj konsensus rynkowy wskazuje zmianę na poziomie 230 tys. nowych miejsc pracy oraz spadek stopy bezrobocia do 3,6 proc. Jeśli dane będą trudne w interpretacji, reakcja na USD może być ograniczona. Uważam, że reakcja dolara będzie prawdopodobnie bardziej wyraźna w przypadku rozczarowującego wyniku. Rynek jest wrażliwy na każdy negatywny sygnał z rynku pracy i można powiedzieć, że czeka na niego od dłuższego czasu.
Kurs EUR/USD zbliża się do średnioterminowej linii trendu wzrostowego, która przebiega przez minima z października 2022 oraz przełomu maja oraz czerwca tego roku. Z technicznego punktu widzenia zakładam, że niebawem krótkoterminowe spadki, które trwają od ponad 2 tygodni, mogą się zakończyć i wówczas możliwe, że rozpocznie się kolejny impuls wzrostowy.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

Czekając na payrolle...

Czekając na payrolle...

2023-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut

Dolar oddał wczoraj wieczorem to, co zyskał wcześniej. W efekcie nadal stoimy w punkcie wyjścia, chociaż w ostatnich dniach oczekiwania na podwyżki stóp w USA przesunęły się lekko w górę. Model CME FED Watch daje blisko 90 proc. szans na ruch o 25 punktów baz. na posiedzeniu 26 lipca i 38 proc. prawdopodobieństwa na podobny ruch w listopadzie. Opublikowane wczoraj dane - zwłaszcza ADP i ISM dla usług zdają się pokazywać, że w amerykańskiej gospodarce nie jest tak źle, więc FED może dalej forsować zacieśnianie polityki.

Jak oszczędzać pieniądze najmniejszym kosztem?

Jak oszczędzać pieniądze najmniejszym kosztem?

2023-07-05 Poradnik inwestora

W dzisiejszych czasach wielu z nas musi zacisnąć pasa. Nawet nieźle zarabiający muszą ograniczyć wydatki. Oszczędność to bardzo pozytywna cecha. Warto jednak robić to tak, abyśmy jak najmniej to odczuli. Podpowiadamy zatem, jak sprawić, by w portfelu zostało nam więcej pieniędzy, ale jednocześnie nie wyrzekać się wszystkich przyjemności.

Czy

Czy "zapiski" coś zmienią?

2023-07-05 Raport DM BOŚ z rynku walut

W środę rano na rynku FX jest spokojnie. Na rynek powracają Amerykanie, którzy poniekąd mieli przedłużony weekend ze względu na wczorajsze obchody Dnia Niepodległości. Dzisiaj w kalendarzu głównymi tematami są odczyty indeksów PMI dla usług w strefie euro za czerwiec - ostateczne dane wypadły zgodnie z pierwszymi szacunkami (chociaż są to słabe odczyty) , oraz zapiski z czerwcowego posiedzenia FED. Wtedy opublikowana została tzw. ankieta (dot-plot), która pokazała preferencje członków FED odnośnie dalszego kształtowania stóp procentowych.

Jak nie ma Amerykanów to wieje nudą

Jak nie ma Amerykanów to wieje nudą

2023-07-05 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers

Podczas gdy Amerykanie świętują, na innych rynkach zaczyna wiać nudą. Tak jest i tym razem. W Europie w krótkim terminie dominują spadki a DAX ma problem z ponownym atakiem historycznych szczytów. Z układu świec na wykresie coraz mocniej wynika, że szykuje nam się większa korekta. Ropa naftowa rośnie po nowych doniesieniach z Arabii Saudyjskiej, jednak na wykresie wciąż jesteśmy „zamknięci” w wąskiej konsolidacji. Rynek walutowy także nie wykazuje większej zmienności.

Protokół Fed wyjaśni wstrzymanie podwyżek

Protokół Fed wyjaśni wstrzymanie podwyżek

2023-07-05 Poranny komentarz walutowy XTB

Ten tydzień jest dosyć specyficzny ze względu na wczorajsze obchody Dnia Niepodległości w USA. Rynki wracają jednak do normalnej pracy i dzisiaj wieczorem poznamy zapisy rozmów bankierów centralnych z USA z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, na której pierwszy raz od marca 2022 roku nie zdecydowano się na podwyżkę. Jednocześnie jednak prognozy banku i słowa Powella wskazywały na to, że kolejne podwyżki nadchodzą. Czy to samo pokażą minutes?

RBA wstrzymuje się z podwyżką stóp procentowych

RBA wstrzymuje się z podwyżką stóp procentowych

2023-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB

Podczas dzisiejszej sesji nie należy spodziewać się podwyższonej zmienności, a to za sprawą święta w USA (Dzień Niepodległości). Ponadto kalendarz na wtorkową sesję jest niemal pusty, po południu poznamy jedynie dane PMI dla przemysłu z Kanady. Wydarzeniem dnia była jednak decyzja RBA ws. Poziomu stóp procentowych. Bank Rezerwy Australii zdecydował się na utrzymanie stóp procentowych na poziomie 4,1%, mimo, że oczekiwania rynkowe zakładały podwyżkę o 25 punktów bazowych.

Niewielkie zmiany na rynkach

Niewielkie zmiany na rynkach

2023-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wtorek nie przynosi większych zmian, a perspektywa święta w USA (Dzień Niepodległości) nie zachęca do większej aktywności. Rynek czeka na dalsze informacje z USA, jakie napłyną w kolejnych dniach - jutro będą to zapiski z czerwcowego posiedzenia FED, w czwartek ISM dla usług, a w piątek dane Departamentu Pracy USA. Opublikowane wczoraj dane ISM wypadły słabo (zwłaszcza po stronie subindeksów cen płaconych i zatrudnienia), ale nie wpłynęły znacząco na oczekiwania, co do podwyżek stóp procentowych w USA.

mWIG-40 najwyżej od lutego 2022, sWIG-80 atakuje poziom szczytu z jesieni 2021

mWIG-40 najwyżej od lutego 2022, sWIG-80 atakuje poziom szczytu z jesieni 2021

2023-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Na giełdach Azji i Oceanii brak było dziś dominującej tendencji, chociaż zwracało uwagę odbicie się japońskiego Nikkei 225 od jego 23-letniego maksimum ustanowionego ponad 2 tygodnie temu (-0,98 proc.). Wakacyjny nastrój panował na giełdach europejskich (DAX +0,09 proc., CAC 40 +0,1 proc. ok. godz. 10:15). WIG-20 tracił ok. godz. 10:15 o 0,48 proc. sWIG-80 atakował poziom swoich szczytów z września-listopada 2021. mWIG-40 osiągnął dziś najwyższy poziom od lutego 2022.

Na złotym spokojnie w Dzień Niepodległości

Na złotym spokojnie w Dzień Niepodległości

2023-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut

Amerykanie dzisiaj świętują, stąd też aktywność inwestorów na rynkach może być mniejsza i zarazem zmienność również. We wtorek rano euro oscyluje wokół 4,43 zł, a dolar 4,06 zł. Dolar notuje na szerokim rynku kosmetyczne zmiany, a wydarzeniem sesji azjatyckiej są działania Ludowego Banku Chin w celu wsparcia juana (dzisiaj to się udało), oraz decyzja RBA o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Para EURUSD oscyluje wokół 1,09.

Weekendowy handel...

Weekendowy handel...

2023-07-03 Raport DM BOŚ z rynku walut

Początek nowego półrocza i miesiąca rozpoczynamy z nieco mocniejszym dolarem na głównych ustawieniach, chociaż dzisiaj, a zwłaszcza jutro aktywność inwestorów może być mniejsza (zwłaszcza po południu i wieczorem). Dzisiaj handel na amerykańskich giełdach jest skrócony, a jutro obchodzony jest w USA Dzień Niepodległości.

Czytaj więcej
Radio Game On-line