Staż podyplomowy lekarzy. Od 1 marca zmiany
Opublikowane rozporządzenie określa program stażu podyplomowego lekarza oraz lekarza dentysty, a także sposób ich realizacji i czas odbywania, uwzględniający część stałą i część personalizowaną stażu.
Program stażu obejmuje doskonalenie umiejętności praktycznych oraz pogłębienie wiedzy teoretycznej:
w przypadku lekarza w dziedzinach:
chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii, medycyny rodzinnej, intensywnej terapii, medycyny ratunkowej,w przypadku lekarza dentysty w dziedzinach:
chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej, ortodoncji, periodontologii i chorób błony śluzowej, protetyki, stomatologii zachowawczej z endodoncją.Obejmuje także pogłębienie wiedzy z zakresu transfuzjologii klinicznej, bezpieczeństwa pacjenta, w tym profilaktyki zakażeń w szczególności HIV, diagnostyki i leczenia AIDS, diagnostyki i leczenia HCV, profilaktyki onkologicznej, leczenia bólu, komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, zdrowia publicznego, w tym profilaktyki szczepień ochronnych, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego, w tym bioetyki.
Dodatkowe trzy dziedziny do wyboru
Nowością jest uwzględnienie w programie stażu - przeznaczonym wyłącznie dla lekarzy - części personalizowanej, w ramach której lekarz będzie mógł wybrać sobie dodatkowo do odbycia nie więcej niż trzy interesujące go dziedziny medycyny, w nie więcej niż trzech podmiotach uprawnionych do prowadzenia stażu albo do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie medycyny.
- Intencją wprowadzenia ścieżki personalizowanej jest umożliwienie młodym lekarzom zapoznania się z pracą w dziedzinach będących w kręgu ich zainteresowania, celem podjęcia w przyszłości świadomego wyboru dalszej drogi zawodowej - podkreślono w uzasadnieniu.
W przypadku lekarzy dentystów - zgodnie z rekomendacją konsultantów krajowych w dziedzinach lekarsko-dentystycznych - dotychczasowy staż z medycyny ratunkowej znajdujący się w programie stażu podyplomowego lekarza dentysty zamieniony zostaje na kurs medycyny ratunkowej z tematyką dostosowaną do potrzeb pracy lekarza dentysty.
W nowym rozporządzeniu zrezygnowano z przepisu ograniczającego stażystę do prowadzenia maksymalnie pięciu pacjentów, "co daje możliwość zapoznania stażysty z pełnym zakresem świadczeń realizowanych w ramach danej części stażu".
Stawki nie były aktualizowane od 2004 roku
Przypomnijmy, że w trakcie konsultacji publicznych Naczelna Rada Lekarska, zwracała uwagę, iż kwoty przekazywane przez marszałków województw podmiotom prowadzącym staże podyplomowe, okręgowym izbom lekarskim, a także podmiotom realizującym szkolenia, nie były aktualizowane od 2004 roku, przez co "w chwili obecnej jest to wartość nieadekwatna do rzeczywistego kosztu zadań obejmowanych finansowaniem".
- Opierając się o wskaźnik inflacji za lata 2004-2022, wynoszący około 75 proc., Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wnosi o zwiększenie ww. kwot o co najmniej 75 proc. - podkreślał samorząd lekarzy.
Porozumienie Rezydentów wniosło natomiast o podniesienie wynagrodzenia lekarzy stażystów za wykonywane godziny nadliczbowe do 150 proc. stawki podstawowej. Jak wskazywali rezydenci - w innych przypadkach "właśnie taką stawkę określa Kodeks Pracy".
W przypadku zwiększenia finansowania Ministerstwo Zdrowia, które "na tym etapie" nie uwzględniło tej uwagi, poinformowało, że "wymaga to jeszcze analizy i oszacowania pod kątem rzeczywistych wydatków i możliwości budżetu państwa".
Co do dodatków za godziny nadliczbowe resort zdrowia wskazał, że "lekarz stażysta nie dyżuruje samodzielnie".
- Odbywa staż pod nadzorem lekarza specjalisty, więc te dyżury nie są tożsame, dlatego nie dotyczą go przepisy dedykowane lekarzom samodzielnie dyżurującym i wykonującym świadczenia medyczne - tłumaczyło Ministerstwo Zdrowia.
Pełna treść rozporządzenia do pobrania poniżej.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Dowiedz się więcej na temat: