Diagności o szkoleniu z laboratoryjnej parazytologii medycznej. "Właściwie nie funkcjonuje"

1 lat temu 31
- Konieczne jest podjęcie pilnych działań, które umożliwią formalne dostosowanie programu specjalizacji do możliwości kadrowych i technicznych jednostek szkolących - przekonują władze samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych Parazytologia to, jak przekonuje KRDL, jedna z podstawowych gałęzi medycyny laboratoryjnej, szczególnie ważna z uwagi na potrzeby zdrowotne świadczeniobiorców - Stąd udrożnienie kształcenia specjalizacyjnego diagnostów laboratoryjnych w tej dziedzinie jest koniecznym elementem procesu podnoszenia jakości udzielanych świadczeń - czytamy w stanowisku przedstawicieli samorządu  O znaczeniu diagnostyki w profilaktyce i leczeniu oraz ustawie o medycynie laboratoryjnej rozmawiać będziemy 9 marca w Katowicach podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2023). ZAREJESTRUJ SIĘ

Diagności za zmianą programu szkolenia z laboratoryjnej parazytologii medycznej

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych w swoim oficjalnym stanowisku poparła działania zespołu ekspertów przygotowującego zmiany w programie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie laboratoryjnej parazytologii medycznej. 

Jak przekonują władze samorządu, parazytologia jest jedną z podstawowych gałęzi medycyny laboratoryjnej.

- Niestety proces kształcenia specjalizacyjnego diagnostów laboratoryjnych w tym zakresie obecnie właściwie nie funkcjonuje, pomimo dużego zainteresowania ze strony zarówno potencjalnych uczestników, jak i organizatorów kształcenia - przyznaje w swoim stanowisku KRDL. 

Diagności podkreślają, że udrożnienie tego procesu jest szczególnie ważne ze względu na potrzeby zdrowotne świadczeniobiorcy.

- Konieczne jest podjęcie pilnych działań, które umożliwią formalne dostosowanie programu specjalizacji do możliwości kadrowych i technicznych jednostek szkolących - zwracają uwagę.  

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych stoi na stanowisku, że specjalistyczne świadczenia z zakresu medycyny laboratoryjnej, w tym również z diagnostyki parazytologicznej, powinny być nadzorowane przez diagnostę laboratoryjnego - specjalistę, który ukończył specjalizację obejmującą swoim programem nabycie umiejętności wykonywania i interpretacji badań w określonym zakresie.

- Stąd udrożnienie kształcenia specjalizacyjnego diagnostów laboratoryjnych w tej dziedzinie jest koniecznym elementem procesu podnoszenia jakości udzielanych świadczeń - czytamy w stanowisku władz samorządu.

Drugie posiedzenie KRDL. Zapadły ważne decyzje, powołano nowe komisje

Podczas drugiego posiedzenia Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych podjęto także szereg uchwał, usprawniających działanie samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych, w tym także powołujące nowe składy komisji oraz zespołów merytorycznych. Obsadzono m.in. komisję nadzorującą przeszkolenie diagnosty laboratoryjnego, który nie wykonuje zawodu przez ponad 5 lat, komisję nagród i odznaczeń KRDL, komisję do spraw laboratoryjnej transfuzjologii medycznej, komisję do spraw parazytologii medycznej i komisję socjalną KIDL. Powołane zostały także zespoły:

do spraw potwierdzania i uznawania kwalifikacji zawodowych; do spraw genetyki medycznej, do spraw opracowania rekomendacji POCT, do spraw legislacyjnych.

Na stanowisko redaktora naczelnego gazety „Diagnosta Laboratoryjny” powołano Annę Grudniewską, a prezes Monika Pintal-Ślimak wyznaczona została na przedstawiciela Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych do Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych zdecydowała także, że wystąpi do ministra zdrowia z wnioskiem o podjęcie pilnych prac nad projektem rozporządzenia w sprawie regulaminu postępowania kwalifikacyjnego do odbycia szkolenia specjalizacyjnego. 

Jak zwróciła uwagę, nowe przepisy utrzymują co prawda rozporządzenie do uchylonej ustawy, ale nie określa on liczby punktów przyznawanych w postępowaniu kwalifikacyjnym. Może zatem dochodzić do kwestionowania wyników postępowania przez diagnostów, którzy nie zakwalifikują się wiosną na szkolenia specjalizacyjne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej